www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové možná našli exoplanety v jiné galaxii

Astronomové možná našli exoplanety v jiné galaxii
, , aktualita
Moderní astronomie už našla tisíce potvrzených exoplanet, ale všechny měly jedno společné, nacházejí se v naší galaxii. Jakým způsobem by ale mohly být nalezeny exoplanety v cizích galaxiích, když pořádně nedohlédneme ani na jejich hvězdy?
K oblíbeným
reklama
Je logické usuzovat, že pokud jsou planety hojně zastoupeny v hvězdných systémech naší galaxie, v případě ostatních to bude podobné. Nicméně důkazy dosud chyběly a ještě aby ne, když nám nejbližší galaxie M31 známá jako Andromeda je vzdálená 2,5 milionu světelných let.  
 
 výřez jednoho z nejlepších snímků galaxie v Andromedě
 
Jak se tedy mohlo lidem z University of Oklahoma podařit detekovat exoplanety v cizí galaxii? Pomohl jim známý jev gravitační čočky, který je způsobem nějakým velice hmotným objektem mezi námi a pozorovaným cílem. Takový objekt ohýbá světlo tak, že se nám cíl jeví jako daleko větší, ovšem druhá strana mince je ta, že je také obvykle značně zkreslený, ale s tím se dá pracovat. 
 

 
A co bylo tímto cílem? Jde o jistou nejmenovanou galaxii vzdálenou dokonce 3,8 miliardy světelných let, která se z našeho pohledu nachází v pozici před kvasarem RX J1131-1231 vzdáleným asi 6 miliard sv. let. Právě tento kvasar vysílá intenzivní záření, které je ovlivněno sledovanou galaxií a díky technice microlensing se v něm dají zachytit exoplanety, ovšem obvykle se to používá v rámci jednotlivých hvězd v naší galaxii a ne v galaktickém měřítku. Astronomové pak ke svému sledování využili rentgenovou observatoř Chandra a objevili známky přítomnosti planet, ovšem veskrze podivných. 
 
Dle astrofyzika Xinyu Dai dokáže tento způsob detekovat objekty i tak malé, jako je náš Měsíc, anebo i velké planety jako Jupiter. V rámci dané galaxie ale má jít o podivné planety, kterých má být dokonce kolem dvou tisíc. Nedrží se přitom v jednom hvězdném systému, ale plují relativně volně vesmírem a někdy se snad i s nějakou hvězdou setkají. 
 
sledovaná galaxie (uprostřed) ohýbající světlo vzdáleného kvasaru (oblouk nahoře) 
 
Nicméně to je interpretace vědců z University of Oklahoma, ke které jsou jiní astronomové zatím dost skeptičtí, i když uznávají, že zjištěné informace jsou velice zajímavé. Krom obrovského množství planet by data z Chandry mohla ukazovat také na celé shluky hnědých trpaslíků nebo také prachová mračna. 
 
A proč si vůbec autoři výzkumu myslí, že narazili na exoplanety? Ukazuje to dle nich způsob, jakým se světlo kolem těchto objektů ohýbá a vychází se ze studie zachyceného spektra, ovšem bližší vysvětlení chybí. Dr. David Bennett z Goddardova vesmírného centra ale uvádí, že bude třeba výsledky pečlivě analyzovat, než se do světa vypustí zpráva, že opravdu byly nalezeny známky exoplanet v cizí galaxii. 
 
Zdroj: WP, NBC News


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
9.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek2 komentáře