www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové našli nejjasnější kvasar z mladého vesmíru

Astronomové našli nejjasnější kvasar z mladého vesmíru
, , aktualita
Aktivně se krmící supermasivní černá díra se astronomům ukázala s jasem srovnatelným se 600 biliony Sluncí. Jde přitom o objekt, který existoval už v relativně mladém vesmíru, jenž měl za sebou cca miliardu let existence. 
K oblíbeným
reklama
Jako 600.000.000.000.000 Sluncí tak na nás ze vzdálenosti 12,8 miliard světelných let svítí kvasar, jenž byl objeven týmem astronomů z University of Arizona, který vede Xiaohui Fan. Kvasar získal poetický název J043947.08+163415.7 (zkráceně J0439+1634) a objeven byl díky pozemním teleskopům na havajské Mauna Kea. 
 
 kvasar v umělcově představě
 
Tak vzdálený objekt by šlo s využitím dostupných teleskopů těžko přímo pozorovat a už vůbec ne v takovém detailu, jaký ukazuje následující snímek. Ten už mimochodem pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled. Jako obvykle tak posloužil efekt gravitační čočky, který zajistila na obrázku rovněž označená galaxie pohybující se mezi námi a cílovým kvasarem, a to ve vzdálenosti 6 miliard sv. let. Ta zajistila, že se ten našim teleskopům jevil 50x jasnější, než ve skutečnosti na takovou vzdálenost je.  
 
 
Tento kvasar se tak objevil nedlouho poté, co mladý vesmír prostoupilo první světlo a astronomové míní, že mají před sebou jeden z prvních objektů svého druhu. A jak dobře víme, kvasar je právě krmící se supermasivní černá díra, která sama nezáří. To zařídí právě hmota, která do ní padá nebo je naopak ve formě silných výtrysků vypuzována pryč. V tomto případě má být přitahována gravitací hmoty 700 milionů Sluncí v centru právě se rodící galaxie. 
 
J0439+1634 se stane cílem i pro budoucí pozorování a už dnes astronomové plánují, že se na něj obrátí antény zařízení Atacama Large Millimeter/submillimeter Array a později se na něj podívá také James Webb Space Telescope. Ten už by mohl zjistit, jak gravitace vnitřní černé díry kvasaru ovlivňuje pohyb plynu kolem a také zrod hvězd v nejbližších místech kolem. 

Zdroj: Phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů