www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové právě našli největší známou neutronovou hvězdu

Astronomové právě našli největší známou neutronovou hvězdu
, , aktualita
Neutronové hvězdy jsou ty nejmenší, které známe, protože mají zdaleka největší hustotu. Je tak těžké je pozorovat, a to i proto, že často nejsou zaznamenatelné ve viditelném spektru. Jak velké ale mohou ve výsledku být?
K oblíbeným
reklama
Astronomové ví o přibližně 2000 neutronových hvězdách v naší galaxii, z nichž většina patří do skupiny radiových pulsarů. Ovšem dle předpokladů se má v Mléčné dráze schovávat celkově sto milionů neutronových hvězd, takže proč jich neznáme více? 
 
Typická neutronová hvězda má průměr kolem 10 až 20 kilometrů a do tohoto prostoru je dle předpokladů nacpána hmota rovná 1,4 až 3 Sluncím jako pozůstatek hvězd o hmotnosti 10 až 30 Sluncí. Nové objevy budou moci naše znalosti o velikosti a hmotnosti neutronových hvězd upřesnit, a to i ten nejnovější týkající se pulsaru PSR J2215-5135. 
 
 
PSR J2215-5135 je ve skutečnosti součástí binárního systému skládajícího se z větší hvězdy, žlutého trpaslíka podobného Slunci, ovšem výrazně lehčího, a našeho pulsaru, čili rotující neutronové hvězdy, kterou astronomové označují termínem "redback pulsar". Ty tak kolem sebe tančí s těžištěm v prostoru mezi sebou, takže astronomové se logicky pokoušeli s využitím Dopplerova jevu zjistit hmotnost pulsaru, ovšem tato měření byla nejdříve neúspěšná. 
 
Až později si totiž uvědomili, že pulsar svého souputníka ozařuje radiací tak moc, že ovlivňuje teplotu jeho povrchu, kvůli čemuž značně ovlivňoval i výsledky měření, které bylo zmatečné. Bylo tak nutné měřit k pulsaru přivrácenou i odvrácenou tvář hvězdy, aby se astronomové dobrali k použitelným výsledkům. 
 
Žlutý trpaslík tak ukázal svou teplou i studenou stranu, které byly s využitím Gran Telescopio Canarias a jiných dalekohledů sledovány a vůbec poprvé byly vytvořeny absorpční linie, jež tyto strany oddělovaly. Právě díky nim bylo s využitím údajů o radiální rychlosti možné určit, kde se nachází těžiště, kolem kterého obě hvězdy obíhají, a tedy i výsledná hmotnost neutronové hvězdy. 
 
 
PSR J2215-5135 se dle těchto měření stal nejtěžší známou neutronovou hvězdou, která má hmotnost cca 2,3 Sluncí, zatímco blízký žlutý trpaslík jen třetinu Slunce. Nejblíže se k hmotnosti tohoto pulsaru dostaly PSR J0348-0432 a PSR J1614–2230, oba s hmotností cca 2,01 Slunce. Je tak možné, že později bude objevena ještě těžší neutronová hvězda, která by však neměla jít přes teoretický limit 3 Sluncí, neboť pokud by se tak stalo, měla by dle propočtů zkolabovat v černou díru. 
 
Zdroj: AAS Nova


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková