www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové právě našli největší známou neutronovou hvězdu

Astronomové právě našli největší známou neutronovou hvězdu
, , aktualita
Neutronové hvězdy jsou ty nejmenší, které známe, protože mají zdaleka největší hustotu. Je tak těžké je pozorovat, a to i proto, že často nejsou zaznamenatelné ve viditelném spektru. Jak velké ale mohou ve výsledku být?
K oblíbeným
reklama
Astronomové ví o přibližně 2000 neutronových hvězdách v naší galaxii, z nichž většina patří do skupiny radiových pulsarů. Ovšem dle předpokladů se má v Mléčné dráze schovávat celkově sto milionů neutronových hvězd, takže proč jich neznáme více? 
 
Typická neutronová hvězda má průměr kolem 10 až 20 kilometrů a do tohoto prostoru je dle předpokladů nacpána hmota rovná 1,4 až 3 Sluncím jako pozůstatek hvězd o hmotnosti 10 až 30 Sluncí. Nové objevy budou moci naše znalosti o velikosti a hmotnosti neutronových hvězd upřesnit, a to i ten nejnovější týkající se pulsaru PSR J2215-5135. 
 
 
PSR J2215-5135 je ve skutečnosti součástí binárního systému skládajícího se z větší hvězdy, žlutého trpaslíka podobného Slunci, ovšem výrazně lehčího, a našeho pulsaru, čili rotující neutronové hvězdy, kterou astronomové označují termínem "redback pulsar". Ty tak kolem sebe tančí s těžištěm v prostoru mezi sebou, takže astronomové se logicky pokoušeli s využitím Dopplerova jevu zjistit hmotnost pulsaru, ovšem tato měření byla nejdříve neúspěšná. 
 
Až později si totiž uvědomili, že pulsar svého souputníka ozařuje radiací tak moc, že ovlivňuje teplotu jeho povrchu, kvůli čemuž značně ovlivňoval i výsledky měření, které bylo zmatečné. Bylo tak nutné měřit k pulsaru přivrácenou i odvrácenou tvář hvězdy, aby se astronomové dobrali k použitelným výsledkům. 
 
Žlutý trpaslík tak ukázal svou teplou i studenou stranu, které byly s využitím Gran Telescopio Canarias a jiných dalekohledů sledovány a vůbec poprvé byly vytvořeny absorpční linie, jež tyto strany oddělovaly. Právě díky nim bylo s využitím údajů o radiální rychlosti možné určit, kde se nachází těžiště, kolem kterého obě hvězdy obíhají, a tedy i výsledná hmotnost neutronové hvězdy. 
 
 
PSR J2215-5135 se dle těchto měření stal nejtěžší známou neutronovou hvězdou, která má hmotnost cca 2,3 Sluncí, zatímco blízký žlutý trpaslík jen třetinu Slunce. Nejblíže se k hmotnosti tohoto pulsaru dostaly PSR J0348-0432 a PSR J1614–2230, oba s hmotností cca 2,01 Slunce. Je tak možné, že později bude objevena ještě těžší neutronová hvězda, která by však neměla jít přes teoretický limit 3 Sluncí, neboť pokud by se tak stalo, měla by dle propočtů zkolabovat v černou díru. 
 
Zdroj: AAS Nova


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrteln nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala