www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu
, , aktualita
Týmu astronomů z Univerzity v Cambridgi se právě podařilo objevit vůbec nejmenší hvězdu, kterou moderní věda zná. Ta se nachází několik set světelných let od Země a odhalena byla díky experimentu, který hledá především planety. reklama
Tato nově objevená hvězda se nachází nějakých 600 světelných let daleko a dostala označení EBLM J0555-57Ab. Na následujícím obrázku můžeme vidět velikostní srovnání, kde se nachází postupně zleva Jupiter, Saturn, EBLM J0555-57Ab a TRAPPIST-1, chladný červený trpaslík, u nějž bylo nedávno objeveno rovnou sedm exoplanet. 
 
atxyqljndeoteaocey4d
 
Z tohoto srovnání je jasné, že jde čistě o srovnání velikostí, které ale nic nevypovídá o tom, jaká je hustota, a tedy i celková hmotnost těchto objektů. EBLM J0555-57Ab má zahrnovat masu asi 85 Jupiterů , což je srovnatelné právě s hvězdou TRAPPIST-1, oproti níž má ale asi o třetinu menší průměr. Zařazením jde přitom také o chladného červeného trpaslíka spektrálního typu M. 
 
Hvězda byla nalezena díky datům z experimentu WASP (Wide Angle Search for Planets), který je tak určen ke hledání exoplanet. Ten ukazoval, že světlo jejího souputovníka má pravidelné výkyvy, respektive menší poklesy, což naznačuje, že jej něco zastiňuje (šlo tak o tranzitní metodu využívanou především teleskopem Kepler). Z uvedeného označení EBLM J0555-57Ab je totiž jasné, že tento objekt je až druhý v pořadí v daném systému EBLM J0555-57 a toto označení také napovídá, že o něm astronomové původně uvažovali jako o planetě. 
 
Pokud by totiž mělo jít o hvězdu v systému EBLM J0555-57, pak by dostala označení EBLM J0555-57B (lze očekávat, že bude později změněno právě na toto), zatímco její výše uvedené označení říká, že jde o planetu vázanou na hvězdu A, neboť ty se označují malým písmenem abecedy. O hlavní hvězdě systému ale nezjistíme téměř nic, leda že ji nový nejmenší hvězdný trpaslík oběhne jednou za 7,8 dní, takže je u ní velice blízko. Samotný měl také velice blízko k tomu, aby skončil jen jako hnědý trpaslík, který nedokázal zažehnout vodíkovou fúzi, neboť ty mají hmotnost mezi 13 až 80 Jupitery. 
 
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář