www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu
, , aktualita
Týmu astronomů z Univerzity v Cambridgi se právě podařilo objevit vůbec nejmenší hvězdu, kterou moderní věda zná. Ta se nachází několik set světelných let od Země a odhalena byla díky experimentu, který hledá především planety. reklama
Tato nově objevená hvězda se nachází nějakých 600 světelných let daleko a dostala označení EBLM J0555-57Ab. Na následujícím obrázku můžeme vidět velikostní srovnání, kde se nachází postupně zleva Jupiter, Saturn, EBLM J0555-57Ab a TRAPPIST-1, chladný červený trpaslík, u nějž bylo nedávno objeveno rovnou sedm exoplanet. 
 
atxyqljndeoteaocey4d
 
Z tohoto srovnání je jasné, že jde čistě o srovnání velikostí, které ale nic nevypovídá o tom, jaká je hustota, a tedy i celková hmotnost těchto objektů. EBLM J0555-57Ab má zahrnovat masu asi 85 Jupiterů , což je srovnatelné právě s hvězdou TRAPPIST-1, oproti níž má ale asi o třetinu menší průměr. Zařazením jde přitom také o chladného červeného trpaslíka spektrálního typu M. 
 
Hvězda byla nalezena díky datům z experimentu WASP (Wide Angle Search for Planets), který je tak určen ke hledání exoplanet. Ten ukazoval, že světlo jejího souputovníka má pravidelné výkyvy, respektive menší poklesy, což naznačuje, že jej něco zastiňuje (šlo tak o tranzitní metodu využívanou především teleskopem Kepler). Z uvedeného označení EBLM J0555-57Ab je totiž jasné, že tento objekt je až druhý v pořadí v daném systému EBLM J0555-57 a toto označení také napovídá, že o něm astronomové původně uvažovali jako o planetě. 
 
Pokud by totiž mělo jít o hvězdu v systému EBLM J0555-57, pak by dostala označení EBLM J0555-57B (lze očekávat, že bude později změněno právě na toto), zatímco její výše uvedené označení říká, že jde o planetu vázanou na hvězdu A, neboť ty se označují malým písmenem abecedy. O hlavní hvězdě systému ale nezjistíme téměř nic, leda že ji nový nejmenší hvězdný trpaslík oběhne jednou za 7,8 dní, takže je u ní velice blízko. Samotný měl také velice blízko k tomu, aby skončil jen jako hnědý trpaslík, který nedokázal zažehnout vodíkovou fúzi, neboť ty mají hmotnost mezi 13 až 80 Jupitery. 
 
reklama
Nejnovější články
YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa
YouTube byl poslední dobou kritizován za nevhodný postoj ke klipům propagujících nenávist a extrémistické názory. Nově ale proti terorismu a extrémismu bude bojovat přesměrováváním na protiteroristická videa.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky
Umělá inteligence dnes hýbe světem a Intel představil malou výpočetní "USB klíčenku", která dokáže rychle a efektivně akcelerovat hluboké neuronové sítě. Nese název Movidius Neural Compute Stick.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64 Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64
Společnost Nintendo vyvolala svými staronovými konzolemi NES a SNES Classic velkou vlnu zájmu, a tak není divu, že zatím ještě nepotvrzené informace udávají, že si chystá oživení dalšího klasického modelu. Tentokrát půjde o N64. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni
Před několika lety připadalo zástupcům společnosti HBO jako kompliment, že série Game of Thrones trhá torrentové rekordy ve stahování. Aktuálně už ale z tohoto faktu tak nadšení nejsou, jak dokazuje jejich varování. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI? Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI?
Trh se specializovaným hardwarem pro umělou inteligenci zahrnuje jen pár hlavních firem, které taková řešení nabízejí. Nyní se mezi ně chce protlačit také společnost Fujitsu, která nabídne své jednotky DLU - Deep Learning Unit.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře