www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu
, , aktualita
Týmu astronomů z Univerzity v Cambridgi se právě podařilo objevit vůbec nejmenší hvězdu, kterou moderní věda zná. Ta se nachází několik set světelných let od Země a odhalena byla díky experimentu, který hledá především planety. reklama
Tato nově objevená hvězda se nachází nějakých 600 světelných let daleko a dostala označení EBLM J0555-57Ab. Na následujícím obrázku můžeme vidět velikostní srovnání, kde se nachází postupně zleva Jupiter, Saturn, EBLM J0555-57Ab a TRAPPIST-1, chladný červený trpaslík, u nějž bylo nedávno objeveno rovnou sedm exoplanet. 
 
atxyqljndeoteaocey4d
 
Z tohoto srovnání je jasné, že jde čistě o srovnání velikostí, které ale nic nevypovídá o tom, jaká je hustota, a tedy i celková hmotnost těchto objektů. EBLM J0555-57Ab má zahrnovat masu asi 85 Jupiterů , což je srovnatelné právě s hvězdou TRAPPIST-1, oproti níž má ale asi o třetinu menší průměr. Zařazením jde přitom také o chladného červeného trpaslíka spektrálního typu M. 
 
Hvězda byla nalezena díky datům z experimentu WASP (Wide Angle Search for Planets), který je tak určen ke hledání exoplanet. Ten ukazoval, že světlo jejího souputovníka má pravidelné výkyvy, respektive menší poklesy, což naznačuje, že jej něco zastiňuje (šlo tak o tranzitní metodu využívanou především teleskopem Kepler). Z uvedeného označení EBLM J0555-57Ab je totiž jasné, že tento objekt je až druhý v pořadí v daném systému EBLM J0555-57 a toto označení také napovídá, že o něm astronomové původně uvažovali jako o planetě. 
 
Pokud by totiž mělo jít o hvězdu v systému EBLM J0555-57, pak by dostala označení EBLM J0555-57B (lze očekávat, že bude později změněno právě na toto), zatímco její výše uvedené označení říká, že jde o planetu vázanou na hvězdu A, neboť ty se označují malým písmenem abecedy. O hlavní hvězdě systému ale nezjistíme téměř nic, leda že ji nový nejmenší hvězdný trpaslík oběhne jednou za 7,8 dní, takže je u ní velice blízko. Samotný měl také velice blízko k tomu, aby skončil jen jako hnědý trpaslík, který nedokázal zažehnout vodíkovou fúzi, neboť ty mají hmotnost mezi 13 až 80 Jupitery. 
 
reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek