www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu

Astronomové právě objevili nejmenší hvězdu
, , aktualita
Týmu astronomů z Univerzity v Cambridgi se právě podařilo objevit vůbec nejmenší hvězdu, kterou moderní věda zná. Ta se nachází několik set světelných let od Země a odhalena byla díky experimentu, který hledá především planety. reklama
Tato nově objevená hvězda se nachází nějakých 600 světelných let daleko a dostala označení EBLM J0555-57Ab. Na následujícím obrázku můžeme vidět velikostní srovnání, kde se nachází postupně zleva Jupiter, Saturn, EBLM J0555-57Ab a TRAPPIST-1, chladný červený trpaslík, u nějž bylo nedávno objeveno rovnou sedm exoplanet. 
 
atxyqljndeoteaocey4d
 
Z tohoto srovnání je jasné, že jde čistě o srovnání velikostí, které ale nic nevypovídá o tom, jaká je hustota, a tedy i celková hmotnost těchto objektů. EBLM J0555-57Ab má zahrnovat masu asi 85 Jupiterů , což je srovnatelné právě s hvězdou TRAPPIST-1, oproti níž má ale asi o třetinu menší průměr. Zařazením jde přitom také o chladného červeného trpaslíka spektrálního typu M. 
 
Hvězda byla nalezena díky datům z experimentu WASP (Wide Angle Search for Planets), který je tak určen ke hledání exoplanet. Ten ukazoval, že světlo jejího souputovníka má pravidelné výkyvy, respektive menší poklesy, což naznačuje, že jej něco zastiňuje (šlo tak o tranzitní metodu využívanou především teleskopem Kepler). Z uvedeného označení EBLM J0555-57Ab je totiž jasné, že tento objekt je až druhý v pořadí v daném systému EBLM J0555-57 a toto označení také napovídá, že o něm astronomové původně uvažovali jako o planetě. 
 
Pokud by totiž mělo jít o hvězdu v systému EBLM J0555-57, pak by dostala označení EBLM J0555-57B (lze očekávat, že bude později změněno právě na toto), zatímco její výše uvedené označení říká, že jde o planetu vázanou na hvězdu A, neboť ty se označují malým písmenem abecedy. O hlavní hvězdě systému ale nezjistíme téměř nic, leda že ji nový nejmenší hvězdný trpaslík oběhne jednou za 7,8 dní, takže je u ní velice blízko. Samotný měl také velice blízko k tomu, aby skončil jen jako hnědý trpaslík, který nedokázal zažehnout vodíkovou fúzi, neboť ty mají hmotnost mezi 13 až 80 Jupitery. 
 
reklama
Nejnovější články
Equifax byl hacknutý již dříve a posílal lidi na phishingové stránky Equifax byl hacknutý již dříve a posílal lidi na phishingové stránky
Kauza společnosti Equifax nabývá stále obludnějších rozměrů, jak vyplývají na povrch nové a nové skutečnosti, které vypovídají o tom, jaké poměry ve firmě vládly. Nyní se dozvídáme o dalším hacku i tom, jak samotná firma odesílala lidi na phishingové stránky.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink
Společnost SpaceX si na americkém patentovém úřadě zaregistrovala značku Starlink a my můžeme tušit, že tak chce nejspíše pojmenovat svou celosvětovou internetovou síť, kterou zajistí celá flotila satelitů. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Rambus připravuje DDR5 na rok 2019 Rambus připravuje DDR5 na rok 2019
Paměti DDR4 už jsou ve světě PC s procesory x86 a v podstatě i mezi mobilními zařízeními dobře zabydleny a pochopitelně tu nemohou být věčně. Připravuje se už jejich náhrada, a to v podobě DDR5 chystaných na rok 2019. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů
AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11 AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11
Společnost AMD si dle výpisu z RRA certifikace chystá celkem třináct různých karet založených na čipu Vega 11. Některé z nich mají mít za úkol nahradit aktuální GPU Polaris 10 či 20, takže co můžeme očekávat?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti
Gigabyte na své Facebookové stránky umístil grafickou koláž, dle níž je nad slunce jasné, že se opravdu chystá GeForce GTX 1070 Ti. Ostatně zprávy o nových kartách jsou málokdy mylné, a tak už se můžeme ptát, jaká bude a kdy bude.
Včera,  aktualita, Jan Vítek