www.svethardware.cz
>
>
>
>

TRAPPIST-1: neobyvatelné peklo, nebo komunita života?

TRAPPIST-1: neobyvatelné peklo, nebo komunita života?
, , aktualita
Po objevení sedmi planet v systému TRAPPIST-1 se astronomové předhánějí v teoriích, které jsou často protichůdné. Někdy je to systém, kde planety mezi sebou sdílejí stejný život a jindy se zase život vylučuje. Jaká jsou fakta a předpoklady?
K oblíbeným
reklama
TRAPPIST-1 astronomy překvapil sedmi exoplanetami, které se mají svými proporcemi podobat Zemi a tři se nachází v obyvatelné zóně. To automaticky neznamená, že budou vhodné pro takový život, jaký známe, ale to už jsme probírali. Problém je především v jejich hvězdě, která patří mezi chladné červené trpaslíky spektrálního typu M, takže planety musí kolem nich obíhat velice blízko, aby se nacházely v obyvatelném pásu. Problém tak tkví v přílišné blízkosti i v tom, že život červených trpaslíků je často velice divoký.
TRAPPIST-1


Studie hovořící v neprospěch života v systému TRAPPIST-1 tak poukazuje především na tamní hvězdu. Podobnou najdeme v systému Rigil Kentaurus a jde o blízkou Proximu Centauri, která dosud patří mezi velice aktivní hvězdy produkující divoké erupce. Data z teleskopu Kepler dle maďarských astronomů navíc ukazují, že podobně aktivní je i TRAPPIST-1. Jedna ze zachycených erupcí dokonce měla překonat nejsilnější známou erupci našeho Slunce z roku 1859, která usmažila tehdejší telegrafovou infrastrukturu a způsobila polární záři viditelnou i v tropických šířkách. V našem případě šlo přitom o erupci, která musela cestovat 150 milionů kilometrů od Slunce k nám. Nejvzdálenější ze sedmi planet v TRAPPIST-1 je přitom od své hvězdy vzdálena jen 9,4 mil. kilometrů a v takové vzdálenosti by taková erupce měla sílu destabilizovat celou atmosféru planety bez ohledu na její magnetické pole.

Pak tu ale máme také další nově objevenou exoplanetu v systému GJ 1132, která dostala označení GJ 1132b. Jde o superzemi, jejíž vnější části atmosféry mají dosahovat teploty 260 °C, což znamená, že blíže povrchu bude ještě větší teplota. Tato superzemě totiž obíhá velice blízko okolo své hvězdy a jeden její rok trvá našich 1,6 dní, takže hledat na ní život je opravdu optimistická snaha. Přesto ale jde o planetu významnou pro hledání života jinde ve vesmíru. Proč?
GJ 1132b


Jednoduše proto, že GJ 1132b vůbec má atmosféru, neboť její hvězda také patří mezi trpaslíky spektrální třídy M, které v prvních miliardách let svého života obvykle vydávají velice zuřivé erupce, jež by měly blízké planety zbavit atmosféry, a tedy i tekuté vody na povrchu. European Southern Observatory ale ukazuje na to, že GJ 1132b má atmosféru a navíc velice hustou jako má naše Venuše. Objeveny byly známky vody a metanu a nyní je otázka, jak je možné, že si tato 39 sv. let vzdálená planeta svou atmosféru nechala. Každopádně je v tom jistá naděje, že i planety v systému TRAPPIST-1 atmosféru mají a to nám zodpoví asi až James Webb Space Telescope.

A pak je tu dobrá zpráva, která říká, že pokud život v systému TRAPPIST-1 existuje, může být sdílen mezi více planetami, a to s pomocí "meziplanetárních kýchanců". Nejde o nic jiného než o výměnu materiálu mezi planetami, což se děje i v našem systému. Na Zemi byly totiž nalezeny meteority, které evidentně pochází z Marsu. Když je přitom Mars v opozici, nachází se asi 55 milionů kilometrů od Země, a přitom k nám z něj přicestovaly meteority. Planety v TRAPPIST-1 jsou přitom od sebe vzdáleny spíše jako Měsíc od Země, takže několik set tisíc kilometrů, takže je velice pravděpodobné, že i mezi nimi nastala výměna materiálu, který mohl rozeslat život po celém systému, respektive planetách, na nichž se mohl uchytit.

Jisté je, že TRAPPIST-1 bude i nadále ostře sledovaný systém, o němž si ještě leccos přečteme.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek