www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr

Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
, , aktualita
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
K oblíbeným
reklama
Gravitační vlny vznikají vzájemným působením dvou velice hmotných objektů a detektory LIGO a Virgo už zachytily řadu z nich, které mají původ v černých dírách či neutronových hvězdách. Supermasivní černé díry ve středu galaxií by je tak logicky měly tvořit také, ovšem pochopitelně ne ve stejné podobě. Taková vlna může mít teoreticky velice nízkou frekvenci, a to až tak, že jedna jediná může trvat i desítky let, pokud by měla vzniknout ve vzájemném tanci dvou supermasivních černých děr. 
 
 
Právě vzhledem k tomu astronomové předpokládají, že jsme ve skutečností zmítáni celým mořem různě putujících gravitačních vln, které se zatím nepovedlo zachytit. Toto přirovnání ale trošku kulhá, neboť vlny na moři obvykle putují jen v jedné rovině, zatímco ty vesmírné mají své zdroje umístěny v různých částech trojrozměrného vesmíru a dle toho se také šíří. 
 
Jde také o to, že detektory dosud zachytily vlny z krátkodobých kataklyzmatických událostí, což je třeba srážka černé díry s neutronovou hvězdou. Vlny s těmi největšími délkami ale budou tvořeny spíše v rámci dlouho trvajícího vzájemného působení dvou blízkých hmotných objektů, takže by měly být spíše všudypřítomné a zde už srovnání s mořem sedí. 
 
Studie publikovaná v The Astrophysical Journal Letters nyní předkládá dosud největší důkazy o tom, že takové velké vlny existují. Pracovníci z North American Nanohertz Observatory for Gravitational Waves (NANOGrav) se opírají o data z Green Bank Telescope a z nyní již zdemolovaného Areciba. Tyto radioteleskopy pozorovaly pulsary a to, jak silné a dlouhé gravitační vlny narušovaly jejich "hodinový" signál daný rychlou rotací, který by měl být pravidelný jak atomové hodiny, jenomže ve skutečnosti není, a to dle výzkumníků právě vinou gravitačních vln. 
 
 
Astronomové tak pomocí atomových hodin a vzdálených pulsarů v podstatě vytvořili detektor s funkcí srovnatelnou s LIGO či Virgo, který ale má svá ramena dlouhá ne jen pár kilometrů, ale i tisíce světelných let. Pak v principu stačí sledovat pravidelnost pulzů přicházejících od daných hvězd, jichž bylo v rámci studie sledováno 47 a některé už od roku 2004, přičemž tyto pulzy mohou být zpožděny či urychleny až o stovky nanosekund. 
 
Nicméně výzkumníci zatím netvrdí, že jde důkaz pro detekci obrovských gravitačních vln, ale prozatím už úspěšně vyloučili některá alternativní vysvětlení, jako je třeba vliv mezihvězdného prachu. Brzy by se ale se svými daty mělo přidat australské zařízení Parkes Pulsar Timing Array (PPTA) a astronomové očekávají, že i s využitím dalších dat z Green Bank a Areciba, která ještě nebyla prozkoumána a představují dalších 2,5 let pozorování, budou schopni potvrdit případnou korelaci mezi časováním pulzů od vzdálených hvězd.
 
Přibližně za dva roky by tak mohlo být jasno. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD
Americký prezident Joe Biden se už dříve zaměřil na celosvětový problém s nedostatečnou kapacitou produkce počítačových čipů, který ohrožuje řadu dalších odvětví. Nařídil tak podrobné přezkoumání stavu průmyslu a dodavatelských řetězců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů