reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let

16.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let
Studie zveřejněná v The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dne 9. března tvrdí, že veškeré diskové galaxie bez ohledu na velikost či celkovou masu rotují rychlostí jedné otáčky za zhruba miliardu let. 
V astronomii je samozřejmě vždy ošemetné používat slova jako "všechny, nikdy, každý" a jiná, neboť nikdo ani v tomto případě si nemůže ověřit, že má pravdu. Nicméně studie astronomů z International Centre for Radio Astronomy Research (ICRAR) tvrdí, že všechny diskové galaxie se otočí jednou za přibližně miliardu let. Mezi takové galaxie počítáme spirální i čočkové galaxie a naopak nejde o eliptické či nepravidelné galaxie. 
 
 
Gerhardt Meurer z ICRAR tvrdí, že nezáleží na tom, zda je daná galaxie malá nebo velká. Pokud bychom se "usadili" na její samotný okraj, měli bychom udělat jedno kolečko za miliardu let, z čehož je zřejmé, že stáří vesmíru neumožnilo galaxiím si pořádně zarotovat. Tato pozoruhodná pravidelnost má však astronomům pomoci porozumět tomu, jaké za tím stojí mechanismy. 

Tvrzení astronomů z ICRAR se zakládá na měření radiální rychlosti neutrálního vodíku ve vnějších částech mnoha různých galaxií od těch trpasličích až po obrovské spirálovité. Oni samotní ale přiznávají, že bude zapotřebí provést další výzkum, aby se odbourala ta možnost, že jejich zjištění pramení ze samotného výběru objektů, na které se zaměřili. 
 
 
Vedle toho všeho se také ukázalo, že teoretické modely se mýlily, když na okrajích sledovaných galaxií předpokládaly přítomnost jen malých populací mladých hvězd a mezihvězdného plynu. Ve skutečnosti se objevily silné populace starších hvězd prolínající se s novými hvězdami i plynem. Lépe se tak identifikuje okraj galaxií, díky čemuž se i nemusí ztrácet čas a energie studiem prostoru za ním, což je důležité především do budoucna. 
 
Nyní se totiž čeká na nová astronomická zařízení, jako je SKA (Square Kilometer Array). To astronomům v příští dekádě zpřístupní ke sledování celé miliardy galaxií, s čímž bude spojeno obrovské množství dat k vyhodnocení. 
 
 
Zdroj: Astronomy


reklama