reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus představil 8K mini-LED monitor ProArt Display PA32KCX

15.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Asus představil 8K mini-LED monitor ProArt Display PA32KCX
Vysoké rozlišení 8K se zatím nesměle ukazuje v některých televizích, u monitorů je to ještě vzácnější. Jedním z prvních 8K monitorů bude Asus ProArt Display PA32KCX, který také nabídne vysokou barevnou přesnost.
Společnost Asus představila nový monitor ProArt Display PA32KCX. Ten je zajímavý zejména tím, že nabízí velmi vysoké rozlišení UHD 8K (7680×4320 pixelů). Jde o 32" monitor, takže má opravdu velmi maličké pixely. Je od výroby kalibrovaný s vysokou barevnou přesností Delta E<1 a pokrývá 97 % barevného prostoru DCI-P3. Disponuje technologií ProArt Hardware Calibration a má tak motorizovaný kolorimetr, který podporuje automatickou kalibraci obrazovky. Jde o monitor typu mini-LED, má tedy spoustu malých LED pro úpravu lokálního podsvícení. Stmívacích zón je tu 4096, což je hodně vysoké množství, vyšší než u většiny mini-LED televizí.
 
PA32KCX je pravým 10bitovým monitorem a lokálně může dosahovat jasu až 1200 nitů. Celoplošně to ale není o moc nižší a maximem je v takovém případě 1000 nitů. Podporovány jsou HDR formáty HLG i HDR10. LuxPixel Technology zajišťuje funkce jako Anti-Glare, Low-Reflection (AGLR) a Eye Care+. Mezi porty najdeme rychlé HDMI 2.1 i DisplayPort 2.1, dále je tu dvojice Thunderbolt 4 / USB-C s 96W Power Delivery.
 
Asus ProArt Display OLED PA32UCDM
 
Asus představil také ProArt Display OLED PA32UCDM s 32" displejem QD-OLED od Samsungu. Ten už má tradičnější rozlišení UHD 4K a pokrývá 99 % prostoru DCI-P3. Jeho špičkový (lokální) jas činí 1000 nitů. Také tento model nabízí pravé 10bitové zpracování barev. Máme tu podporu HDR10 i HLG, má rovněž stejné porty jako PA32KCX. Ceny se dozvíme v budoucnu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama