www.svethardware.cz
>
>
>
>

Asus ROG Dominus Extreme: co nabídne deska pro 28jádrový Intel?

Asus ROG Dominus Extreme: co nabídne deska pro 28jádrový Intel?
, , aktualita
Asus ukázal svou desku ROG Dominus Extreme už při představení nových procesorů Intel, kde se krátce ukázal také model Xeon W-3175X. Jde o první více než 18jádrové CPU od Intelu pro pracovní stanice. 
reklama
Xeon W-3175X nabídne 28 jader plus Hyperthreading a jde o reakci Intelu na překvapení v podobě 32jádrových procesorů Threadripper. Intel nemusel nic složitě vymýšlet a prostě použije své procesory Xeon Platinum pro servery, přičemž W-3150X bude mít oproti nim slušně poladěné takty. Využije ale pochopitelně stejnou patici LGA3647 a také stejný čipset série C620. 
 
 
Jak je na první pohled vidět, tato deska se rozhodně nevejde do běžných skříní. Spadá do formátu EEB (305 × 330 mm), a také že to potřebuje. Ostatně procesor Xeon W-3175X je vybaven 6kanálovým přístupem do paměti, takže tu máme dvanáct slotů pro DDR4 DIMM (až 512 GB ECC i bez ECC). Na desce jich vidíme ale celkem čtrnáct, ale dva by měly být jisté ROG DIMM.2 sloty pro speciální adaptéry, do nichž budeme instalovat M.2 SSD. Ostatně je dobře vidět, že na desce jinak nejsou žádné sloty M.2. Ty by se mohly jako obvykle nacházet mezi sloty PCI Express, ale tam se roztahuje pouze hliníkový kryt fungující i coby chladič. 
 
 
Všechny dlouhé sloty PCI Express x16 budou mít k dispozici plný počet linek verze 3.0, které poskytne samotný procesor, ovšem vzhledem k jeho výbavě nebude možné, aby všechny sloty byly plně využity zároveň, protože Xeon Platinum mají celkově "pouze" 48 těchto linek. Je tak pravděpodobné, že Asus sem instaluje čip, který poslouží jako jakýsi PCI Express přepínač. 
 
 
Systém napájení využije dva 24pinové ATX konektory, čtyři 8pinové a dva 6pinové pro posílení dodávek +12 V. Samotný procesor Xeon W-3175X má mít TDP 265 W, což je srovnatelné s vícejádrovými Threadrippery, ale deska také musí být připravena pro overclocking, takže k tomu poslouží tak velký počet napájecích konektoru a mohutné 32fázové napájení s velkým chladičem, v němž jsou schované čtyři malé ventilátory. Ty se zapnou pouze v případě potřeby. 
 
Pro ladění budeme mít řadu nástrojů včetně přepínačů, které budou vyřazovat jednotlivé sloty PCI Express a pak také obvyklá tlačítka, LED debugovací displej, atd. Pro ventilátory pak bude k dispozici celkem 12 čtyřpinových headerů a samozřejmě nesmí chybět RGB podsvícení. Větší smysl pak bude mít integrovaný 10Gb/s Ethernet (Aquantia AQC107), dále Intel AC-9260 802.11ac Wi-Fi (až 1,73 Gb/s) a SupremeFX S1220 HD audio. USB 3.1 druhé generace je samozřejmost. 
 
ASUS ROG Dominus Extreme přijde na trh asi v prosinci, ovšem cenu se zatím nedozvíme. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí
NVIDIA se rozhodla, že v tomto roce ještě nevyšle na trh nový mainstream a rozhodnutí to mělo být založené čistě na tom, že se to poněkud přepísklo s výrobou starých Pascalů. Co se týče akcií, NVIDIA na tom není lépe, spíš naopak. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka
Dle inzerátů firmy Microsoft, která shání potřebné pracovníky, se chystá spotřebitelská verze balíku Microsoft 365. Mluví se přímo o Microsoft 365 Consumer, která by tak měla obsahovat OS, Office či různé služby za předplatné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář