www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Asus také nabízí RX 5600 XT se 14Gb/s paměťmi

Asus také nabízí RX 5600 XT se 14Gb/s paměťmi
, , aktualita
Z reakce společnosti AMD na zlevnění karty NVIDIA GeForce RTX 2060 se mohlo zdát, že 14Gb/s paměti a rychlejší takty GPU dostanou nakonec všechny modely. Jenomže tak to nedopadlo, jak ukazuje i Asus. 
K oblíbeným
reklama
Včera jsme se podívali také na novinky společnosti MSI, která si připravila rovnou pět nových Radeonů RX 5600 XT a pouze jediný z nich (GAMING Z) nabízí paměti s výchozí propustností 14 Gb/s na pin. Ostatní mají paměti se 12 Gb/s na pin, ovšem to v žádném případě neznamená, že nezvládnou jít také na 14 Gb/s. MSI se možná jen rozhodlo, že specifikace v tomto ohledu u již představených karet měnit nebude a namísto toho vypustí na trh ještě jeden model. Ovšem karta GAMING X alespoň získala vyšší takty. 
 
 
 
Nyní se ukazuje, že ke stejnému závěru došla i společnost Asus, která dříve představila modely ROG STRIX OC a TUF X3. Obě tyto karty nakonec získaly díky novým verzím BIOSu vyšší takty svých grafických čipů, ovšem takty pamětí zůstaly stejné, takže nelze sázet na to, že paměti těchto karet nastavení 14 Gb/s opravdu zvládnou. Na druhou stranu, když to zvládnou karty od PowerColor a Sapphire jen s novým BIOSem, pak proč by to nemělo platit alespoň pro GAMING X od MSI a ROG STRIX OC od Asusu?  
 
ASUS Radeon RX 5600 XT
  ROG STRIX TOP ROG STRIX OC TUF X3
  Gaming / OC Mode Gaming / OC Mode Gaming / OC Mode
Game takt
1660/1670 MHz
1660/1670 MHz
1660/1670 MHz
Boost takt
1750/1770 MHz
1750/1770 MHz
1750/1770 MHz
Propustnost GDDR6 na pin
14 Gb/s
12 Gb/s
12 Gb/s
 
V každém případě Asus stejně jako MSI takt pamětí u již dříve představených karet nezvyšuje a raději představuje nový model, a sice zde konkrétně ROG STRIX TOP. Ten jinak dosahuje v případě GPU naprosto stejných taktů jako ostatní dvě. 
 
Pak ovšem vzniká další problém, který budou řešit především zákazníci. Kartu Sapphire Radeon PULSE RX 5600 XT totiž lze běžně sehnat za rovných 8 tisíc korun s daní zatímco i cena modelu MSI GAMING X se 12 Gb/s paměťmi je vyšší o cca 1600 Kč a GAMING Z, až přijde na trh, bude logicky ještě dražší. To samé se dá předpokládat v případě firmy Asus, jejíž ROG STRIX OC je dokonce ještě dražší než GAMING X. 
 
Pokud se tak někdo nechce spoléhat na taktování, pak pro takového zákazníka nemá nabídka firem Asus a MSI smysl, snad jen kdyby mu imponovalo něco jiného na jejich provedení a nabídce. A abychom byli féroví, Asus nabízí v OC módu u všech karet takt až 1770 MHz, zatímco Sapphire končí na 1750 MHz, nicméně to je jen velice malý rozdíl. 
 
Za zmínku stojí ještě ASRock, jehož Challenger přijde na velice podobné peníze jako Sapphire, ale i když tato firma předevčírem pro své karty vydala nové BIOSy, vůbec se nezmiňuje o tom, že ty by měly navýšit takt GPU i pamětí. Píše se jen o vyšším výkonu, což může znamenat jen vyšší takty pro GPU.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače
Intel Horse Ridge už známe jako čip, který je určen pro řízení qubitů, čili základních jednotek, z nichž se skládají kvantové počítače. Intel nám nyní prozradil o tomto hardwaru více, a to na International Solid-State Circuits Conference (ISSCC).
Včera, aktualita, Jan Vítek
Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti
Vědcům z University of Queensland se podařilo navýšit účinnost poloprůhledných solárních panelů s technologií Quantum Dot o 24 %. Otevírají tak postupně cestu k solárním oknům a jiným aplikacím pro generování čistější elektřiny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory
Asus se přihlásil se dvěma novými grafickými kartami s čipem RTX 2060, které lze označit za modely vhodné pro SFF (Small Form Factor), čili malé sestavy založené většinou na deskách Mini-ITX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer
Společnost Google si připravila rozšíření služby Stadia o nové telefony, na nichž si budeme moci nechat streamovat podporované hry. Jedná se o vybrané modely společností Samsung, Asus a Razer. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM
Společnost AMD se dostala do hledáčku mnoha zákazníků, kteří mají zájem o stavbu nového superpočítače. Nejnověji je to Americké námořnictvo, které si objednalo nový systém založený na platformě Shasta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek