Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus uvedl monitor ROG Strix OLED XG27AQDM s lesklým displejem WOLED

22.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Asus uvedl monitor ROG Strix OLED XG27AQDM s lesklým displejem WOLED
Asus představuje svůj další nový herní monitor. Tentokrát je to model ROG Strix OLED XG27AQDM, který je zajímavý svým rychlým displejem OLED s lesklou úpravou. Slibuje obnovovací frekvenci 240 Hz.
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se nově objevuje model ROG Strix OLED XG27AQDM. Jde o panel typu WOLED s 26,5" úhlopříčkou a rozlišením 2560×1440 pixelů. Technologie WOLED zde umožňuje dosahovat jasnější bílé barvy, kdy nedochází k tak velkému propadu mezi špičkovým a celoplošným jasem, jak je u OLED technologie obvyklé. Tento panel podporuje 10bitové barvy (1,07 mld. barev), dosahuje vysoké obnovovací frekvence 240 Hz, přičemž nechybí ani synchronizační technologie AMD FreeSync Premium (40-144 Hz) a Nvidia G-Sync Compatible (40-240 Hz). Potěší velmi vysokým kontrastem 1,5M:1, má 0,03ms odezvu GTG,  podporu pro HDR10 i VESA DisplayHDR 400 True Black. Pokrývá 99 % barevného prostoru DCI-P3 a 135 % sRGB, má také vysokou barevnou přesnost (Delta E<2).
 
Asus ROG Strix OLED XG27AQDM
 
Hráče potěší funkce GameVisual, GamePlus, GameFast Input, Shadow Boost pro prosvětlování stínů, DisplayWidget, máme tu i Extreme Low Motion Blur. Pokud jde o porty, najdeme zde dva HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.4, dva USB-A 3.2 Gen1, nechybí ani audio jack. Spotřeba novinky činí 25 W. Samozřejmostí je i polohovatelnost, a to náklon v rozsahu -5° až +20°, +/-45° do stran, výškově ve 120mm rozmezí, máme tu i funkci pivota a možnost montáže na zeď (VESA 100×100mm). Další zajímavostí je 1/4" stativový závit pro montáž streamovací kamery a pokročilý způsob chlazení s velkým heatsinkem, který zvyšuje životnost displeje a pomáhá také snižovat vypalování obrazu. K tomu dopomáhá také obnovovací funkce, která se spustí po několikahodinové práci s monitorem po jeho vypnutí a zabere několik minut.
 
Asus ROG Strix OLED XG27AQDM
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.