www.svethardware.cz
>
>
>

Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny

Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny
, , aktualita
Teplovodivé materiály vyrobené z tekutého kovu mají nejlepší výsledky jako prostředek pro vedení tepla z jeho zdroje do těla chladiče. Jejich nasazení v praxi ale není tak jednoduché a nese jistá rizika, nicméně Asus se k tomu rozhodl. 
K oblíbeným
reklama
Intel minulý týden vyslal do světa své 14nm mobilní procesory Core H-Series generace Comet Lake, které představují oříšek pro výrobce počítačů z hlediska efektivity chlazení. Asus nyní prozradil, že celá řada notebooků ROG pro rok 2020 využívá namísto klasické teplovodivé pasty produkt Conductonaut od Thermal Grizzly. Jde o něco, co se obvykle označuje za tekutý kov, přičemž my si tento produkt můžeme za pár set korun běžně koupit i u nás. 
 
 
Aplikace tekutého kovu ovšem neprobíhá stejně jako v případě klasické teplovodivé pasty, kterou stačí v případě menšího procesoru jen nanést v podobě malé hrudky doprostřed a zbytek nechat na přítlaku chladiče. 
 
Tekutý kov se musí na čip velice pečlivě nanést a rozprostřít, přičemž je třeba dát velký pozor, aby se nedostal na nevhodné místo, což by asi v nejhorším případě byla procesorová patice. Na rozdíl od téměř všech teplovodivých past je to totiž nejen tepelně, ale i elektricky velice dobře vodivý materiál. Ve formě kuliček se tak může jako rtuť rozběhnout do okolí, ovšem když už je nanesený na procesorovém heatspreaderu, drží pozoruhodně dobře. Samotný Conductonaut ale není tvořen rtutí, ale jde o slitinu cínu, galia a india. 
 
Navíc není radno používat tekutý kov na hliníkových chladičích, neboť s hliníkem reaguje, ovšem to by v praxi neměl být problém za předpokladu, že je uživatel alespoň trošku soudný a ví, co a proč dělá. 
 
 
Asus sám přitom začal využívat tekutý kov už na modelech ROG Mothership a ROG G703 v minulém roce, ale tehdy ještě jeho aplikaci museli provádět zruční a školení zaměstnanci. Cílem tak bylo proces nanášení co nejvíce automatizovat a zajistit kvalitní a přesné rozprostření kovu po styčné ploše i s ohledem na náklady. 
 
Nakonec Asus vyvinul potřebný proces, který začíná tak, že se čip na desce zasadí do kovové ochranné vložky, aby teplovodivý materiál ulpěl jen tam, kde má. Následně se čip přesně 17krát přetře a pak se ještě doplní tekutý kov injekčně, aby jej snad nebylo málo. Asus k tomu také poznamenává, že v případě procesorů Intel (pochopitelně mobilních bez heatspreaderu) je kolem čipu ještě mezera bez SMD kondenzátorů, která tak poslouží jako "prostorová rezerva" v případě, že by se to s nanášením přece jen trošku přehnalo. 
 
 
Nakonec se ještě můžeme podívat na video od Der8auera, který pomocí tekutého kovu vylepšil chlazení notebooku s Renoirem a je vidět, že to rozhodně mělo smysl. 
 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář