reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Automobil Hyundai Elevate může chodit jako plaz i jako savec

, , aktualita
Automobil Hyundai Elevate může chodit jako plaz i jako savec
Hyundai si připravilo pro naše aktuální počasí velice příhodnou novinku v podobě konceptu automobilu Elevate, který dokáže auto s koly přeměnit v chodící stroj. Ten se navíc bude umět pohybovat jako plaz nebo i jako savec. Co to znamená? 
Automobil Hyundai Elevate může chodit jako plaz i jako savec
Hyundai Elevate je koncept vozu, který má být schopen jezdit stejně jako normální automobily, ovšem jeho kola jsou přece jen poněkud jiná. Umístěna jsou na na nohách a mohou se složit v jakási chodidla, takže Elevate se díky tomu může vyhrabat ze sněhu nebo překonat překážku, na niž by nestačil ani ten nejlepší offroad. Alespoň tak můžeme tlumočit představy autorů, které prezentují okolní obrázky. 
 
 
Tento koncept byl představen na právě probíhajícím CES 2019, který samozřejmě není pouze o spotřební elektronice, ale i o robotice a vizi budoucí techniky. Nicméně Hyundai nemá k dipozici jen představu vetknutou do renderovaných snímků. 
 
 
Má už k dispozici také prototyp podvozku s kráčejícími koly, jak ukazuje následující videotweet. 
 
​  
Na takový podvozek se už může nainstalovat vše možné, třeba variace na newyorské taxi, které nás nabere přímo na schodech domu. 
 
 
Automobil pak může jezdit normálně, nebo se zdviženou kabinou, díky čemuž mohou natažená ramena s koly překonávat i vysoké překážky. A pokud by ani to nestačilo, vůz může chodit jako ještěrka nebo jako savec, což nám přiblíží následující video. 
 
​  
Hyundai samozřejmě počítá s elektrickým pohonem a lze si představit, že každé kolo s pohybem 5DOF bude mít svůj vlastní elektromotor. Co se týče schopnosti překonávat překážky, Elevate nemá zastavit ani 1,5 metru vysoká zeď nebo stejně široký příkop. S koly rozkročenými až na 4,5 metru do stran také může překonat velký sklon terénu. V chodicím režimu to však těžko bude na cestování, jako spíše na překonání překážek, jako třeba pár desítek metrů k zasněžené chatě, neboť rychlost pohybuje v tomto případě srovnatelná s rychlou chůzí, čili kolem 5 km/h. 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama
reklama
reklama