Autonomní vozidlo od Sony je pokryté obrazovkami místo oken

Autonomní vozidlo od Sony je pokryté obrazovkami místo oken
, , aktualita
Sony ukázalo svůj koncept samořízeného mikrobusu, který už se dokonce malou rychlostí prohání po univerzitním kampusu. Místo běžných oken využívá obrazovky a rozšířenou realitu, která má cestujícím zpříjemňovat cestu.
K oblíbeným
reklama
Pod označením Sony SC-1 se neukrývá nový smartphone ani televizor, ale autonomně řízené vozidlo. Také japonský výrobce experimentuje v tomto odvětví a dokonce má k dispozici funkční prototyp, který se však kvůli maximální rychlosti 19 km/h nehodí pro provoz na běžných komunikacích. I díky tomu nemusí Sony řešit komplikovaná povolení, místo toho pro testování od letošního září využívá areál univerzity v Okinawě. Vozidlo, které svým vzhledem i uspořádáním asi nejvíce připomíná mikrobus, může být řízeno jak řidičem, tak dálkově pomocí cloudu. Dovnitř se vejdou až tři cestující, kteří se pomocí něj mohou pohodlně přesunout z jednoho konce kampusu na druhý.
 
 
Běžná okna jsou podle Sony přežitkem, namísto toho byl automobil vybaven kvalitním obrazovým senzorem Exmor R snímajícím okolí a 49" LCD dotykovým monitorem se 4K rozlišením v interiéru. Cestující, kteří se během cesty rádi kochají okolím, mohou mít zdánlivě smůlu. Sony však využívá tzv. rozšířenou realitu (AR), takže se cestující mohou leccos dozvědět o objektech v okolí nebo mít dobrý rozhled i za nepříznivých podmínek, jako je noc nebo mlha. Nabízí se však také méně příjemné možnosti využití včetně cílené reklamy. Čtveřice 55" LCD monitorů se 4K rozlišením se potom nachází také v exteriéru vozidla.
 
Pro potřeby autonomního řízení je vozidlo vybaveno ultrazvukovým senzorem a dvojicí laserových radarů (LIDAR). Získaná data jsou přes síť odesílána do cloudu, kde jsou zpracována umělou inteligencí prostřednictvím tzv. hlubokého učení. I k tomuto účelu se hodí bleskurychlé připojení přes 5G, které zajišťuje japonský mobilní operátor Docomo. Sony SC-1 měří 3,1 m na délku, 1,3 m na šířku a 1,85 m na výšku. Ke svému pohonu využívá elektromotor, přičemž existuje snaha využívat co možná nejvíce energii z obnovitelných zdrojů včetně slunečního záření. Vývoj probíhá ve spolupráci týmem vědců na univerzitě v Okinawě a prozatím není jasné, zda je v plánu širší nasazené tohoto autonomního vozítka. V každém případě jde o důkaz, že i Sony má v tomto segmentu v budoucnu ještě co říct.
 
Zdroj: Sony.co.jp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář