Autonomní vozidlo od Sony je pokryté obrazovkami místo oken

Autonomní vozidlo od Sony je pokryté obrazovkami místo oken
, , aktualita
Sony ukázalo svůj koncept samořízeného mikrobusu, který už se dokonce malou rychlostí prohání po univerzitním kampusu. Místo běžných oken využívá obrazovky a rozšířenou realitu, která má cestujícím zpříjemňovat cestu.
K oblíbeným
reklama
Pod označením Sony SC-1 se neukrývá nový smartphone ani televizor, ale autonomně řízené vozidlo. Také japonský výrobce experimentuje v tomto odvětví a dokonce má k dispozici funkční prototyp, který se však kvůli maximální rychlosti 19 km/h nehodí pro provoz na běžných komunikacích. I díky tomu nemusí Sony řešit komplikovaná povolení, místo toho pro testování od letošního září využívá areál univerzity v Okinawě. Vozidlo, které svým vzhledem i uspořádáním asi nejvíce připomíná mikrobus, může být řízeno jak řidičem, tak dálkově pomocí cloudu. Dovnitř se vejdou až tři cestující, kteří se pomocí něj mohou pohodlně přesunout z jednoho konce kampusu na druhý.
 
 
Běžná okna jsou podle Sony přežitkem, namísto toho byl automobil vybaven kvalitním obrazovým senzorem Exmor R snímajícím okolí a 49" LCD dotykovým monitorem se 4K rozlišením v interiéru. Cestující, kteří se během cesty rádi kochají okolím, mohou mít zdánlivě smůlu. Sony však využívá tzv. rozšířenou realitu (AR), takže se cestující mohou leccos dozvědět o objektech v okolí nebo mít dobrý rozhled i za nepříznivých podmínek, jako je noc nebo mlha. Nabízí se však také méně příjemné možnosti využití včetně cílené reklamy. Čtveřice 55" LCD monitorů se 4K rozlišením se potom nachází také v exteriéru vozidla.
 
Pro potřeby autonomního řízení je vozidlo vybaveno ultrazvukovým senzorem a dvojicí laserových radarů (LIDAR). Získaná data jsou přes síť odesílána do cloudu, kde jsou zpracována umělou inteligencí prostřednictvím tzv. hlubokého učení. I k tomuto účelu se hodí bleskurychlé připojení přes 5G, které zajišťuje japonský mobilní operátor Docomo. Sony SC-1 měří 3,1 m na délku, 1,3 m na šířku a 1,85 m na výšku. Ke svému pohonu využívá elektromotor, přičemž existuje snaha využívat co možná nejvíce energii z obnovitelných zdrojů včetně slunečního záření. Vývoj probíhá ve spolupráci týmem vědců na univerzitě v Okinawě a prozatím není jasné, zda je v plánu širší nasazené tohoto autonomního vozítka. V každém případě jde o důkaz, že i Sony má v tomto segmentu v budoucnu ještě co říct.
 
Zdroj: Sony.co.jp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Světlo červeného trpaslíka stačí na fotosyntézu Světlo červeného trpaslíka stačí na fotosyntézu
Hvězdy označované za červené trpaslíky jsou v poslední době v kurzu, a to nejen kvůli tomu, že mají tvořit v naší galaxii největší podíl z celkové hvězdné populace, ale také kvůli tomu, že mezi ně patří i blízká Proxima Centauri se svou planetou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel odstartoval výrobu Xeonů Ice Lake a začíná dodávat Rocket Lake-S Intel odstartoval výrobu Xeonů Ice Lake a začíná dodávat Rocket Lake-S
Intel si na první polovinu tohoto roku připravil dvě zásadní procesorové generace, a sice první 10nm serverové Xeony, vedle nichž přijdou na trh také poslední 14nm desktopové procesory. Právě ty mají dorazit nejdříve. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTuber modifikoval svou RTX 2070 na verzi se 16 GB paměti YouTuber modifikoval svou RTX 2070 na verzi se 16 GB paměti
YouTuber VIK-on se pustil do obtížné modifikace grafické karty GeForce RTX 2070, jejíž paměti vyměnil za nové a provedl nezbytné úpravy samotného PCB, aby karta nové paměti s dvojnásobnou kapacitou dokázala využít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel hlásí, že 7nm proces je opraven, ale outsourcovat se bude Intel hlásí, že 7nm proces je opraven, ale outsourcovat se bude
Intel v minulém roce přiznal, že při vývoji 7nm procesu narazil na jistou překážku, kterou bude muset překonat, což si vyžádá čas, a tak nestihne výrobu spustit dle původního plánu. Nyní je tu naopak pozitivní zpráva. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel zaznamenal už popáté v řadě rekordní roční tržby Intel zaznamenal už popáté v řadě rekordní roční tržby
Intel dle očekávání zveřejnil své finanční výsledky za poslední kvartál předchozího roku, a tedy i za celý rok 2020. A jak se dalo tušit, ty byly rekordní, neboť celý trh s PC zaznamenal dlouho neviděný růst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře