Autonomní vozidlo od Sony je pokryté obrazovkami místo oken

Autonomní vozidlo od Sony je pokryté obrazovkami místo oken
, , aktualita
Sony ukázalo svůj koncept samořízeného mikrobusu, který už se dokonce malou rychlostí prohání po univerzitním kampusu. Místo běžných oken využívá obrazovky a rozšířenou realitu, která má cestujícím zpříjemňovat cestu.
K oblíbeným
reklama
Pod označením Sony SC-1 se neukrývá nový smartphone ani televizor, ale autonomně řízené vozidlo. Také japonský výrobce experimentuje v tomto odvětví a dokonce má k dispozici funkční prototyp, který se však kvůli maximální rychlosti 19 km/h nehodí pro provoz na běžných komunikacích. I díky tomu nemusí Sony řešit komplikovaná povolení, místo toho pro testování od letošního září využívá areál univerzity v Okinawě. Vozidlo, které svým vzhledem i uspořádáním asi nejvíce připomíná mikrobus, může být řízeno jak řidičem, tak dálkově pomocí cloudu. Dovnitř se vejdou až tři cestující, kteří se pomocí něj mohou pohodlně přesunout z jednoho konce kampusu na druhý.
 
 
Běžná okna jsou podle Sony přežitkem, namísto toho byl automobil vybaven kvalitním obrazovým senzorem Exmor R snímajícím okolí a 49" LCD dotykovým monitorem se 4K rozlišením v interiéru. Cestující, kteří se během cesty rádi kochají okolím, mohou mít zdánlivě smůlu. Sony však využívá tzv. rozšířenou realitu (AR), takže se cestující mohou leccos dozvědět o objektech v okolí nebo mít dobrý rozhled i za nepříznivých podmínek, jako je noc nebo mlha. Nabízí se však také méně příjemné možnosti využití včetně cílené reklamy. Čtveřice 55" LCD monitorů se 4K rozlišením se potom nachází také v exteriéru vozidla.
 
Pro potřeby autonomního řízení je vozidlo vybaveno ultrazvukovým senzorem a dvojicí laserových radarů (LIDAR). Získaná data jsou přes síť odesílána do cloudu, kde jsou zpracována umělou inteligencí prostřednictvím tzv. hlubokého učení. I k tomuto účelu se hodí bleskurychlé připojení přes 5G, které zajišťuje japonský mobilní operátor Docomo. Sony SC-1 měří 3,1 m na délku, 1,3 m na šířku a 1,85 m na výšku. Ke svému pohonu využívá elektromotor, přičemž existuje snaha využívat co možná nejvíce energii z obnovitelných zdrojů včetně slunečního záření. Vývoj probíhá ve spolupráci týmem vědců na univerzitě v Okinawě a prozatím není jasné, zda je v plánu širší nasazené tohoto autonomního vozítka. V každém případě jde o důkaz, že i Sony má v tomto segmentu v budoucnu ještě co říct.
 
Zdroj: Sony.co.jp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57 Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57
Indie už rozjela svou National Supercomputing Mission, velkolepý plán, jak v zemi zprovoznit celkem šedesát superpočítačů s různými účely a s využitím pokud možno vlastních technologií. První tři už byly zprovozněny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte vyzradil chystané sady Intel Z490, H470, B460 a H410 Gigabyte vyzradil chystané sady Intel Z490, H470, B460 a H410
V příštím roce očekáváme 14nm procesory Intel Comet Lake-S, čili desktopové Core 10. generace, které pochopitelně přijdou na trh s novými čipovými sadami. Společnost Gigabyte nyní vyzradila, jaké to budou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek13 komentářů
Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi
Spíše než postupnou erozí prý mohla být jezera na měsíci Titan vytvořena podstatně rychleji pomocí podzemních explozí. Mluví o tom nová studie, která si všímá toho, jak vznikají krasové jevy a co v tomto ohledu je a není možné.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala