Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BenQ Zowie XL2746S: 240Hz LCD pro eSports s pouze 0,5ms odezvou

30.3.2020, Jan Vítek, aktualita
BenQ Zowie XL2746S: 240Hz LCD pro eSports s pouze 0,5ms odezvou
Společnost BenQ si připravila nový LCD monitor pro zákazníky, kteří jsou ochotni obětovat mnohé na oltář obnovovací frekvence a především odezvy. Jde tak o monitor s pouze 0,5ms GtG odezvou, ale panelem TN.
Dnes už je asi málokdo ochoten kupovat monitory vybavené panely typu TN, a to zvláště takové, které mají na 27" obrazovce jen rozlišení Full HD. BenQ Zowie XL2746S se ale snaží naši pozornost zaujmout velice rychlou odezvou, která trvá pouze 0,5 ms, a přitom nejde o MPRT, ale o GtG, čili šedá-šedá. K tomu má navíc i velice slušnou 240Hz obnovovací frekvenci, ovšem v ostatních ohledech nad jeho specifikacemi zrovna slintat nejde. 
 
 
BenQ ale vcelku správně svůj Zowie XL2746S nabízí především jako náčiní pro eSports, kde jde hráčům především o výsledky, než o to, aby se pohoršovali nad měnícími se barvami při pohledu z úhlu či nad chybějícím HDR a podobně. Alespoň tu ale máme boční stínítka, která se dodávají zpravidla k profesionálním monitorům a která nám pomohou bojovat proti odleskům, ale třeba i vtíravým pohledům. 
 
 
Použitý panel nabízí maximální jas 320 nit, kontrast 1000:1 a obnovovací frekvenci umožní řídit pomocí Adaptive-Sync, čili primárně FreeSync a možná i G-Sync, ale o certifikaci G-Sync Compatible se tu nepíše. Dále tu máme funkci DyAc+, která má zajistit ostré podání rychlých scén, ovšem ta nemůže pracovat společně s FreeSync. 
 
Dodávaný stojan nabízí možnost nastavení výšky, naklopení i natočení, dále tu v něm máme červený otvor pro vedení kabelů a nahoře zase praktické madlo. Pro nastavení monitoru poslouží pukový ovladač viditelný na stojanu a co naopak nevidíme, jsou dostupná rozhraní DisplayPort 1.2a, DVI-D DL a dva HDMI (2.0 a 1.4), vedle nichž tu máme audio a dvouportový hub s USB 3.0. 
 
BenQ už svůj Zowie XL2746S nabízí na trhu sám za cenu €629.
 
Zdroj: Anandtech