www.svethardware.cz
>
>
>
>

Běžné Cannon Lake mají nabídnout podporu AVX-512

Běžné Cannon Lake mají nabídnout podporu AVX-512
, , aktualita
Od běžných procesorů Intel Cannon Lake a také Ice Lake, což budou dle očekávání již 10nm modely, se očekává také podpora instrukcí Advanced Vector Extensions (AVX) 512. Vyplývat to má z dokumentů Intelu pro softwarové vývojáře. 
K oblíbeným
reklama
Zprávu o podpoře instrukcí AVX-512 v běžných spotřebitelských procesorech Intel Cannon Lake a Ice Lake přinesl Anton Shilov ze serveru Anandtech, který tak soudí dle dokumentů, jež Intel připravil pro softwarové vývojáře. Týká se to také může dalších různých rozšíření základních instrukcí AVX-512, ale to není dosud jasné. 
 
 
Instrukce AVX-512 jsou primárně určeny pro servery či pracovní stanice, neboť slouží ke zpracování velkých objemů dat pro různé simulace, analýzy, AI a hluboké učení, zpracování videa/audia, kryptografii, atd. V těchto úlohách tak mají s příslušnou softwarovou podporou nabídnout vyšší výkon, a tak není divu, že se objevily také v nabídce výkonných akcelerátorů Xeon Phi. 
 
Do AVX-512 také patří různá rozšíření, což jsou AVX512F, AVX512CD, AVX512DQ, AVX512BW nebo AVX512VL a i ta by se mohla dostat do nových 10nm procesorů Intelu, ale je dost dobře možné, že si je Intel ponechá právě pro servery a pracovní stanice, nebo alespoň pro vyšší řady procesorů jako Core i7. 
 
Pro Intel to bude znamenat vyšší náklady, neboť integrace těchto instrukcí si vyžádá svůj potřebný prostor na čipu, přičemž podpora ze strany aplikací využívaných právě na běžných počítačích je zatím mizivá. 
 
Procesory Cannon Lake si také chystají nové kryptografické instrukce, které doplní dnes dobře známé AES-NI pro AES šifrování. Jde o instrukce SHA-NI, které mají podobnou základnu a určeny jsou pro šifrovací algoritmy SHA1, SHA256 a SHA224 (AMD ve svých Ryzen má instrukce SHA již nyní). Tyto procesory budou obsahovat také zabezpečovací mechanismus UMIP, jenž zabrání spuštění jistých instrukcí v případě, že na to nemají potřebná práva. 
 
Procesory Ice Lake tuto nabídku doplní ještě o instrukce Fast Short REP MOV, jež urychlí přesuny velkých objemů dat v paměti, což tak logicky přinese výhodu pro aplikace pracující s tak velkými objemy. Počítá se přitom s paměťmi DRAM i s NVDIMM, čili s paměťmi flash integrovanými v modulech DIMM. Z procesorů Skylake-SP si Ice Lake také vypůjčí příkaz CLWB (Cache Line Write Back) z NVMe pro lepší správu SSD napojených přímo na procesor. CLWB slouží pro vyčištění zapisovací cache, ale samotná data tím nejsou zničena a zůstávají v dané paměti stále k dispozici pro případ, že by přece jen ještě byla potřeba, což v některých případech zvyšuje výkon. I to bude potřeba pro chystané NVDIMM, jež Intel plánuje založit na vlastních pamětech 3D XPoint. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář