Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2

Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
, , aktualita
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
K oblíbeným
reklama
Boj s emisemi CO2 se vede na mnoha frontách. EU vyhlásila boj spalovacím motorům, což nejprve vedlo k downsizingu (jenž se ukázal být v tomto boji částečně úspěšný), tak nyní k výrazné elektrifikaci. Projekt Heliogen se ale podíval na toho největšího znečišťovatele, průmysl. Problémem dosud bylo, že spousta průmyslových procesů vyžaduje extrémně vysoké teploty, které se nedosahují zrovna snadno a obvykle byla k jejich dosažení použita fosilní paliva, jež způsobují produkci mnoha škodlivých plynů včetně démonizovaného CO2. Jen výroba cementu, která vyžaduje teploty blížící se k 1500 °C,se na emisích CO2 celosvětově podílí 7 %. Vysoké teploty jsou ale potřeba např. i k výrobě oceli nebo v petrochemickém průmyslu. Heliogen se ale snaží k těmto teplotám dojít mnohem čistší cestou.
 
Heliogen
 
V Lancasteru v Kalifornii postavil první komerční zařízení, které je schopno dosáhnout takových teplot pomocí koncentrace solární energie, přičemž tvůrci hovořili o tom, že doposud se takto dosahovalo nanejvýš 565 °C, což sice stačilo na některá praktická využití, ale nikoli pro výše zmíněné průmyslové procesy. Dokonce by mohlo jít o jednu z metod výroby vodíku, což by mohlo konečně přinést efektivní a ekologický způsob jeho výroby.
 
Využita byla náročná soustava zrcadel, která ale byla doplněna i o pokročilý software zpracování obrazu a počítačového vidění pro co nejlepší natáčení zrcadel a směřování energie do jediného bodu. Projekt podpořil i známý miliardář, zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates. Ten se v poslední době hodně angažuje v mnoha projektech pro záchranu planety, ať už jde o vakcíny, pokročilé, ale levné toalety pro chudé země (viz dokument na Netflixu), tak třeba o využití jaderného odpadu k další, dlouhodobé produkci elektrické energie (projekt TerraPower). Reálné nasazení technologie Heliogen v praxi na sebe nemá nechat dlouho čekat, společnost předpokládá už příští rok.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním
Společnost Logitech přichází na trh s novou počítačovou myší MX Anywhere 3, která přináší superrychlé skrolování díky kolečku MagSpeed. Dle výrobce by měla zvládnout prolétnout 1000 řádků za sekundu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila
Server YouTube ve zvýšené míře nasadil systémy umělé inteligence, které měly za úkol odstraňovat nenávistný a jinak závadný obsah. Nyní ale couvá a vrací lidské kurátory kvůli vysoké chybovosti AI.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář