Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2

Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
, , aktualita
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
K oblíbeným
reklama
Boj s emisemi CO2 se vede na mnoha frontách. EU vyhlásila boj spalovacím motorům, což nejprve vedlo k downsizingu (jenž se ukázal být v tomto boji částečně úspěšný), tak nyní k výrazné elektrifikaci. Projekt Heliogen se ale podíval na toho největšího znečišťovatele, průmysl. Problémem dosud bylo, že spousta průmyslových procesů vyžaduje extrémně vysoké teploty, které se nedosahují zrovna snadno a obvykle byla k jejich dosažení použita fosilní paliva, jež způsobují produkci mnoha škodlivých plynů včetně démonizovaného CO2. Jen výroba cementu, která vyžaduje teploty blížící se k 1500 °C,se na emisích CO2 celosvětově podílí 7 %. Vysoké teploty jsou ale potřeba např. i k výrobě oceli nebo v petrochemickém průmyslu. Heliogen se ale snaží k těmto teplotám dojít mnohem čistší cestou.
 
Heliogen
 
V Lancasteru v Kalifornii postavil první komerční zařízení, které je schopno dosáhnout takových teplot pomocí koncentrace solární energie, přičemž tvůrci hovořili o tom, že doposud se takto dosahovalo nanejvýš 565 °C, což sice stačilo na některá praktická využití, ale nikoli pro výše zmíněné průmyslové procesy. Dokonce by mohlo jít o jednu z metod výroby vodíku, což by mohlo konečně přinést efektivní a ekologický způsob jeho výroby.
 
Využita byla náročná soustava zrcadel, která ale byla doplněna i o pokročilý software zpracování obrazu a počítačového vidění pro co nejlepší natáčení zrcadel a směřování energie do jediného bodu. Projekt podpořil i známý miliardář, zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates. Ten se v poslední době hodně angažuje v mnoha projektech pro záchranu planety, ať už jde o vakcíny, pokročilé, ale levné toalety pro chudé země (viz dokument na Netflixu), tak třeba o využití jaderného odpadu k další, dlouhodobé produkci elektrické energie (projekt TerraPower). Reálné nasazení technologie Heliogen v praxi na sebe nemá nechat dlouho čekat, společnost předpokládá už příští rok.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek