www.svethardware.cz
>
>
>
>

BIOS řešící nedostatečné turbo CPU Ryzen 3000 byl otestován

BIOS řešící nedostatečné turbo CPU Ryzen 3000 byl otestován
, , aktualita
Dříve, než jsme čekali, se objevil první opravný BIOS, který díky novému firmwaru má řešit slabé turbo frekvence procesorů Ryzen 3000. Unikl totiž na fórech Chiphell a server Tom's Hardware jej hned vyzkoušel v praxi. Zlepšilo se něco?
K oblíbeným
reklama
AMD ani ne před týdnem slíbilo, že budou k dispozici nové verze BIOSů pro Ryzen 3000, které umožní těmto procesorům pracovat na vyšších turbo frekvencích, aby ty pokud možno alespoň odpovídaly specifikacím. Žádný takový (asi) ještě nebyl oficiálně vypuštěn do světa, ale už tu máme test díky verzi, která se dostala na Chiphell
 
 
Dle serveru Tom's Hardware se k této věci ještě stačil vyjádřit Intel, dle nějž jde o očividný, i když ne dokázaný dopad problémů se spolehlivostí procesorů AMD. Ten samý Intel, jak jsme se dnes dozvěděli, má ale sám máslo na hlavě kvůli procesorům Apollo Lake a jejich spolehlivosti. 
 
Věnujme se ale tomu, jak svůj problém řeší společnost AMD. V jejím případě šlo o dopad změn v nastavení turbo limitů v případě, že teplota procesoru přesáhla hranici 75 °C. Čili prostě a jednoduše šlo především o kvalitu chlazení a lze předpokládat, že originální chladiče kvůli tomu tak zcela nestačily na svůj úkol a z vyšších taktů se těšili především ti uživatelé, kteří na procesor nainstalovali něco výrazně výkonnějšího. 
 
Testován byl konkrétně BIOS v betaverzi pro desku MSI X570 Godlike, a to s celou sérií benchmarků, které měly za úkol ověřit, jaké maximální frekvence dosáhnou procesory Ryzen 9 3900X a Ryzen 7 3700X. Samozřejmě tak nejde o maximální zátěž celých procesorů, ale o zátěž jednoho jejich jádra, neboť jde o to nejvyšší turbo. Jde konkrétně o testy LAME, POV-RAY a Cinebench R20. A ještě se sluší uvést, že nový BIOS byl založen na ComboPI1.0.0.3ABBA AGESA. 
 
V případě procesoru Ryzen 7 3700X bylo v případě starší verze BIOSu dosaženo taktu maximálně 4,375 GHz, což je pouze 25 MHz pod maximálním taktem dle specifikací, takže zde ani dříve nebylo téměř co řešit, i když to i díky použitému chladiči Corsair H115i s nejvyššími otáčkami. Nový BIOS přinutil procesor pracovat už na taktu až plných 4,4 GHz.
 
Pro procesor Ryzen 9 3900X platilo s maximálním taktem 4,575 GHz rovněž to, že se starým BIOSem nedosáhl na nejvyšší turbo jen s rozdílem 25 MHz. S novým firmwarem pak během testů LAME běží na 4,625 GHz, pak na 4,6 či 4,55 GHz během POV-RAY a nakonec při renderování v Cinebench jen na 4,425 GHz. V případě Cinebench se tak výkon ve výsledku oproti staršímu BIOSu dokonce snížil. Nicméně 
 
Test R7 3700X starý BIOS R7 3700X nový BIOS R9 3900X starý BIOS R9 3900X nový BIOS
LAME (méně je lépe)
14,016s
13,937s
13,578s
13,438s
POV-RAY Single-Thread Test (více je lépe)
257,35 PPS
259,11 PPS
266,77 PPS
266,76 PPS
Cinebench Single-Thread Test (více je lépe)
505,44
509,63
525,34
513,32
 
Celý test si můžete prohlédnout zde.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc
Už příští měsíc se dočkají zákazníci, kteří by si rádi pořídili nové malé PC se slušnou moderní výbavou, jakou nabízí APU Ryzen 4000 mobilní řady. Jedná se o počítače Asus PN50 ve stylu formátu Intel NUC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování
Společnost Ubisoft se stále otřásá v základech, jak probíhá interní vyšetřování toho, co vypadá na celou kulturu sexuálního obtěžování a zneužívání. Nyní společnost opouští viceprezident Tommy François. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání
Letos v červnu měl známý ransomwarový gang napadnout servery několika významných společností, ale použil přitom jiný postup, než bychom očekávali. Po neúspěšném vydírání nyní útočníci zveřejnili desítky gigabajtů interních dat.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Vývoj trojánové mise NASA Lucy prošel významným milníkem, start odložen nebyl Vývoj trojánové mise NASA Lucy prošel významným milníkem, start odložen nebyl
Už v příštím roce by měla do vesmíru startovat další mise spadající do programu NASA Discovery. Jako vůbec první se zaměří na Trojány, čili asteroidy pohybující se na oběžné dráze planety Jupiter.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte ukázal 1P desky pro 80jádrové Ampere Altra Gigabyte ukázal 1P desky pro 80jádrové Ampere Altra
Nedávno jsme se tu zmínili o nových procesorech Ampere Altra, které jsou vyráběny v konfiguraci až 80 jader ARM N1. Nyní se už můžeme podívat na to, co pro ně chystá společnost Gigabyte jako výrobce desek i serverů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek