Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bitcoin kvůli chybě za $0, někdo nakoupil za 20 bilionů

26.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Bitcoin kvůli chybě za $0, někdo nakoupil za 20 bilionů
Burzovní stránka Zaif, kde se obchoduje s kryptoměnami, měla v systému velmi nepříjemnou chybu, která dovolila nakoupit bitcoiny úplně zdarma. Někdo si takto "přišel" na bitcoiny za 20 bilionů dolarů a zkusil je i prodat.
Software je už ze své podstaty něčím, kde se snadno při programování či nastavování udělá chyba, se kterou tvůrci nepočítali. To se stalo i burzovní stránce Zaif, kde se obchoduje s dnes tak velmi populárními kryptoměnami. Po dobu 18 minut (16. února od 17:40 do 17:58) zde totiž bylo možné nakoupit bitcoiny naprosto zdarma. Systém výpočtu ceny obsahoval chybu a sedm uživatelů se pokusilo přijít si ke kryptoměnám zadarmo přes jejich instantní systém přímého nákupu kryptoměn (nikoli přes klasické burzovní nákupy mezi prodejcem a kupcem). Tyto kryptoměny se jim pak zobrazovaly v systému na jejich účtu.
 
Bitcoin
 
autor: MichaelWuensch, public domain (Pixabay)
 
Jeden z uživatelů takto "nakoupil" kryptoměny za 20 bilionů dolarů (dvojka následovaná 13 nulami) a obratem se je pokusil rovnou i prodat, čímž celou chybu prozradil. Prodej asi 100násobně většího množství kryptoměn, než je vůbec celý trh s nimi, pochopitelně vzbudil velké podezření. Zvláštní tak je, že systém vůbec zobrazoval uživatelům na účtech kryptoměny, které ani nemohly existovat. Zaif už šesti uživatelům vrátil hodnoty na účtech na správná čísla, sedmý se pak řeší. Chyba pak byla opravena v 19:34 téhož dne.
 
Zaif (patřící společnosti Tech Bureau Crop) je jednou z 16 registrovaných japonských obchodních stránek s kryptoměnami. Japonsko je sice vstřícné ke kryptoměnám, ale  bezpečnostní problémy posledních týdnů a měsíců zesilují snahy o větší regulaci, což ostatně nedávno vyústilo ve vytvoření nového regulačního úřadu, který začne fungovat od 1. dubna 2018. Např. před měsícem hack na stránce Coincheck způsobil ukradení téměř 530 milionů dolarů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.