www.svethardware.cz
>
>
>

Brzy se dozvíme více o výkonných GPU Intelu chystaných na rok 2020

Brzy se dozvíme více o výkonných GPU Intelu chystaných na rok 2020
, , aktualita
Arctic Sound a Jupiter Sound, to jsou dva očekávané produkty, s nimiž se předvede nová divize Intelu, kterou vytvořil bývalý šéf radeonové divize v AMD Raja Koduri. Toto téma brzy opět otevřeme. 
K oblíbeným
reklama
Závěr roku a začátek nového by měly v případě Intelu poskytnout řadu nových informací jak o budoucích procesorech, tak o grafických čipech. Intel jednak pro vyvolené novináře chystá Architecture Event, kterážto událost proběhne v prosinci a bude se týkat budoucích procesorových architektur. Nyní tu máme další konferenci chystanou na prosinec, ale ta se bude týkat budoucích grafických technologií a pak je otázka, zda se informace z těchto akcí dostanou na světlo světa ještě letos, nebo si Intel podrží informační embargo až do nového roku, kdy začne CES 2019. 
 
Raja Koduri
 
Na zmíněné konferenci promluví Raja Koduri a jiní vysoce postavení vedoucí pracovníci. My už dávno víme, že v roce 2020 se dle plánu představí samostatná GPU, která Intel označuje za Arctic Sound a později to bude generace Jupiter Sound. A nepůjde pouze o GPU pro výpočty, AI a podobně, ale také pro grafiku a hry. 
 
Naposledy se o to Intel pokusil se svým doposud jediným samostatným grafickým čipem i740, který se na trh dostal už v roce 1998 a s jeho nástupcem jsme se už nesetkali. Respektive setkali, ale pouze v podobě integrovaných čipů, které byly na i740 založeny. Když vynecháme nepovedené Larrabee, tak Intel se už o nic podobného nikdy nepokusil. 
 
 
Ashraf Eassa z TMF nám už na začátku roku prozradil, že 12. generace GPU Intel, čili Arctic Sound, bude představovat samostatné čipy, které se ale budou k procesorům Intel připojovat pomocí EMIB. To nám může trošku nabourat představu o silném GPU, které bude na grafických kartách konkurovat hi-endu od NVIDIE či AMD. Nicméně to samozřejmě nic nevylučuje.
 
Pokud si máme GPU spojené s CPU pomocí EMIB představit s využitím dnes dostupných produktů, pak k tomu má nejblíže procesorová řada Kaby Lake-G, která kombinuje CPU od Intelu s GPU Vega od AMD a paměťmi HBM2. V tomto případě jde ale o Vegu a HBM2, které jsou propojeny pomocí EMIB, což je pod nimi schovaný křemíkový můstek s hustě uloženými datovými spoji. Ten se dá pochopitelně využít také pro úzké propojení CPU a GPU a je třeba se zamyslet, k čemu by to mohlo být dobré. 
 
 
EMIB či interposer rozhodně má svůj smysl pro napojení pamětí ke GPU, protože tam je zapotřebí velké množství rychlých datových spojů a čím kratší budou, tím lépe. V případě napojení CPU ke GPU tu ale máme PCI Express 3.0 a brzy bude 4.0 s dvojnásobnou propustností, přičemž už aktuální verze pro dané účely bohatě stačí. 
 
Pokud má tedy Intel použít k propojení CPU a GPU fyzické rozhraní EMIB a my to Eassovi budeme věřit, pak to musí mít nějaký účel. Koduri přišel do Intelu z AMD, které je známo i díky svým APU, jež měla probudit myšlenku heterogenního computingu. Jde prostě o zpracování dat pomocí různých jader. Je možné, že tuto myšlenku, kterou AMD samo nedokázalo prosadit, chce Intel oživit a konečně zajistit, abychom mohli na svých PC běžně využívat výkon GPU i pro negrafické účely. EMIB totiž může zajistit třeba to, aby CPU a GPU měly rychlý přístup do společné paměti cache a zkrátka zajistí jejich rychlou komunikaci, skoro jako by šlo o jeden jediný čip. 
 
To je ale samozřejmě jen myšlenka a odhad toho, co by se mohlo dít dál a také to nevylučuje, že si Intel chystá i výkonná GPU v klasické podobě pro samostatné karty. Ostatně na to ukázal i původní teaser, se kterým Intel přišel:
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář