reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Brzy se dozvíme více o výkonných GPU Intelu chystaných na rok 2020

, , aktualita
Brzy se dozvíme více o výkonných GPU Intelu chystaných na rok 2020
Arctic Sound a Jupiter Sound, to jsou dva očekávané produkty, s nimiž se předvede nová divize Intelu, kterou vytvořil bývalý šéf radeonové divize v AMD Raja Koduri. Toto téma brzy opět otevřeme. 
Brzy se dozvíme více o výkonných GPU Intelu chystaných na rok 2020
Závěr roku a začátek nového by měly v případě Intelu poskytnout řadu nových informací jak o budoucích procesorech, tak o grafických čipech. Intel jednak pro vyvolené novináře chystá Architecture Event, kterážto událost proběhne v prosinci a bude se týkat budoucích procesorových architektur. Nyní tu máme další konferenci chystanou na prosinec, ale ta se bude týkat budoucích grafických technologií a pak je otázka, zda se informace z těchto akcí dostanou na světlo světa ještě letos, nebo si Intel podrží informační embargo až do nového roku, kdy začne CES 2019. 
 
Raja Koduri
 
Na zmíněné konferenci promluví Raja Koduri a jiní vysoce postavení vedoucí pracovníci. My už dávno víme, že v roce 2020 se dle plánu představí samostatná GPU, která Intel označuje za Arctic Sound a později to bude generace Jupiter Sound. A nepůjde pouze o GPU pro výpočty, AI a podobně, ale také pro grafiku a hry. 
 
Naposledy se o to Intel pokusil se svým doposud jediným samostatným grafickým čipem i740, který se na trh dostal už v roce 1998 a s jeho nástupcem jsme se už nesetkali. Respektive setkali, ale pouze v podobě integrovaných čipů, které byly na i740 založeny. Když vynecháme nepovedené Larrabee, tak Intel se už o nic podobného nikdy nepokusil. 
 
 
Ashraf Eassa z TMF nám už na začátku roku prozradil, že 12. generace GPU Intel, čili Arctic Sound, bude představovat samostatné čipy, které se ale budou k procesorům Intel připojovat pomocí EMIB. To nám může trošku nabourat představu o silném GPU, které bude na grafických kartách konkurovat hi-endu od NVIDIE či AMD. Nicméně to samozřejmě nic nevylučuje.
 
Pokud si máme GPU spojené s CPU pomocí EMIB představit s využitím dnes dostupných produktů, pak k tomu má nejblíže procesorová řada Kaby Lake-G, která kombinuje CPU od Intelu s GPU Vega od AMD a paměťmi HBM2. V tomto případě jde ale o Vegu a HBM2, které jsou propojeny pomocí EMIB, což je pod nimi schovaný křemíkový můstek s hustě uloženými datovými spoji. Ten se dá pochopitelně využít také pro úzké propojení CPU a GPU a je třeba se zamyslet, k čemu by to mohlo být dobré. 
 
 
EMIB či interposer rozhodně má svůj smysl pro napojení pamětí ke GPU, protože tam je zapotřebí velké množství rychlých datových spojů a čím kratší budou, tím lépe. V případě napojení CPU ke GPU tu ale máme PCI Express 3.0 a brzy bude 4.0 s dvojnásobnou propustností, přičemž už aktuální verze pro dané účely bohatě stačí. 
 
Pokud má tedy Intel použít k propojení CPU a GPU fyzické rozhraní EMIB a my to Eassovi budeme věřit, pak to musí mít nějaký účel. Koduri přišel do Intelu z AMD, které je známo i díky svým APU, jež měla probudit myšlenku heterogenního computingu. Jde prostě o zpracování dat pomocí různých jader. Je možné, že tuto myšlenku, kterou AMD samo nedokázalo prosadit, chce Intel oživit a konečně zajistit, abychom mohli na svých PC běžně využívat výkon GPU i pro negrafické účely. EMIB totiž může zajistit třeba to, aby CPU a GPU měly rychlý přístup do společné paměti cache a zkrátka zajistí jejich rychlou komunikaci, skoro jako by šlo o jeden jediný čip. 
 
To je ale samozřejmě jen myšlenka a odhad toho, co by se mohlo dít dál a také to nevylučuje, že si Intel chystá i výkonná GPU v klasické podobě pro samostatné karty. Ostatně na to ukázal i původní teaser, se kterým Intel přišel:
 
 


reklama
reklama
reklama