Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cascade Lake jsou tu jako 2. generace Intel Xeon Scalable

3.4.2019, Jan Vítek, aktualita
Cascade Lake jsou tu jako 2. generace Intel Xeon Scalable
Intel včera konečně vypustil do světa nové serverové procesory Xeon Scalable, o kterých jsme dosud často mluvili jako o generaci Cascade Lake. Měl by tak mezi nimi být i 48jádrový dvoučipový model v přípravě na AMD EPYC Rome.
Procesory Intel Xeon Scalable druhé generace jsou určeny především pro datová centra, cloud, AI a spojeny jsou i s nástupem mobilních technologií 5G. Jedná se o více než 50 modelů procesorů, které se pod touto generací ukrývají a my jsme je dříve znali pod kódovým označením Cascade Lake. Zajímavé na nich byly pochopitelně především ty nejlepší modely a mezi ty bude patřit nejen již známý 48jádrový procesor ze dvou 24jádrových čipů, ale také 56jádrový model, o kterém se Intel dosud nezmínil. 
 
 
Ale takový se dal logicky očekávat, protože Intel zde zrecykloval předchozí generaci procesorů Xeon Scalable a ta v rámci monolitických řešení nabízí až 28jádrové procesory. Intel tak může nasadit proti očekávaným 64jádrovým EPYC Rome až 56jádrové Xeony v řadě Xeon Platinum 9200 a my můžeme být zvědaví především na to, jaký bude cenový rozdíl mezi nimi.
 
Ostatně už 28jádrové Xeony přišly přinejmenším na více než 8 tisíc dolarů, zhruba čtyřikrát více než 32jádrové EPYC první generace. A to má druhá generace AMD kompletně překopanou architekturu slibující výrazně vyšší IPC, i když popravdě ani Intel zrovna nezahálel. Krom nových "obyčejných" Xeonů si připravil také Xeony optimalizované pro nasazení v síťových zařízeních, nová FPGA Agilex a SoC Xeon-D. 
 
 
Intel Xeon Platinum 9200 mají oproti předchozí generaci nabídnout "v průměru 1,33x vyšší výkon", což asi nebude bráno celkově, ale na jádro a značně do toho promluví DL Boost (Intel Deep Learning Boost) vytvořená speciálně pro úlohy, jako je rozpoznávání obrazu, detekce objektů, segmentace obrazu, atd. Konkrétně to jsou frameworky TensorFlow, PyTorch, Caffe, MXNet, Paddle Paddle a jiné. Intel se odvolává na Microsoft, jehož testy měly prokázat 3,4násobný výkon při rozpoznávání obrazu, firma Target hlásí 4,4x zlepšení ve strojovém učení a JD.com 2,4x při rozpoznávání textu. 
 
Co se týče technických podrobností, ty nám zatím prozradí očekávanou podporu pamětí Optane DC umožňující navýšit kapacitu systémové paměti na 36 TB v 8paticovém systému (3násobné zvýšení), pak to jsou takty, které dosahují díky Turbu 2.0 až 4,4 GHz (zde by nás ale zajímala spíše základní frekvence nebo all-core boost) a pak je to podpora pamětí DDR4-2933 na až 12 kanálech. 
 
 
Zmíněny byly ještě čipy FPGA Agilex, které budou tvořeny již 10nm technologií a určeny jsou pro edge computing, sítě a datová centra. K dispozici budou od druhé poloviny tohoto roku
 
Zdroj: Hexus.net