www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhaluje vylepšené Cascade Lake: 48jádrová serverová CPU z více čipů

Intel odhaluje vylepšené Cascade Lake: 48jádrová serverová CPU z více čipů
, , aktualita
Minulý rok se Intel vysmíval firmě AMD, že pro serverový trh využívá slepence, anebo vícečipové procesory, které jsou pospojovány sběrnicí na samotné procesorové destičce. Nyní už se asi nesměje, neboť připravuje to samé. 
K oblíbeným
reklama
Nekonzistentní výkon od čtyř slepených čipů, přesně tak se Intel vyjadřoval o procesorech AMD EPYC ve snaze odradit případné zájemce. Nyní však přichází oficiální informace o procesorech Cascade Lake Advanced Performance, které mají nabídnout až 48 jader. Už z jejich počtu je zřejmé, že to nebude jen tak a skutečně nelze očekávat tak velký monolit. 
 
 
Už druhý obrázek prezentace odhaluje, že půjde o Cascade Lake MCP, čili vícečipový procesor (Multi-Chip Package), neboli slepenec, pokud použijeme intelovskou terminologii. 
 
 
Nové procesory slibují možnost zapojení do dvoupaticových serverů, kde každý může mít paměti DDR4 zapojené přes 12 kanálů, což také odpovídá dvěma CPU v jedné patici. Celkem tak může mít výsledný server až 96 fyzických CPU jader. Nicméně ani to by nemuselo stačit, pokud AMD splní naše předpoklady a nabídne až 64jádrové procesory Rome založené na 7nm procesu. 
 
Intel také ukazuje, o co rychlejší budou tyto procesory v porovnání s AMD EPYC 7601 (32C pro dvoupaticové systémy) v Linpack, Stream Triad a pak v AI/Deep Learning Inference oproti Xeon Platinum. 
 
Tom's Hardware se také dotázal přímo Intelu, co bližšího může říci o své implementaci vícečipových procesorů ve světle toho, co dříve prohlašoval o procesorech EPYC. Ten odpověděl, že v zásadě nemá nic proti vícečipovým řešením a že to jeho je mnohem lepší než čipy AMD spojené pomocí Infinity Fabric. Intel chce využít rozhraní UPI (Ultra Path Interconnect) a říká, že to nepovede k nekonzistentním výkonům. 
 
 
Více informací o nových Cascade Lake se dozvíme někdy příště a zatím tu máme ještě nové Xeon E-2100 pro pracovní stanice či malé servery. 
 
 
Jsou to procesory vycházející evidentně z Coffee Lake, takže nabídnou až 6 fyzických jader plus Hyperthreading na patici LGA 1151, ovšem k tomu budeme potřebovat desku se serverovým čipsetem řady C. 
 
 
Nakonec nám Intel ještě znovu uvedl, jak mají jeho 3D NAND SSD a hlavně Optane DC změnit paměťovou/úložnou architekturu. Právě Optane se díky svým vlastnostem vmáčknou mezi RAM a SSD, takže vytvoří další vrstvu pro data, která mají být k dispozici pohotově, ovšem nejsou zas tak důležitá, aby musela být rovnou v RAM. Optane DC, jak dobře víme, budou k dispozici v podobě modulů DIMM.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10 Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10
Microsoft ohlašuje, že po instalaci nové verze Windows 10, takzvaného květnového update z tohoto roku, budeme mít k dispozici také nový Game Bar. Podívejme se na to, co ten nám nabídne nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší
Studio CD Projekt Red už ohlásilo, že jejich toužebně očekávaný titul Cyberpunk 2077 se objeví v červnu na E3, takže se můžeme těšit na novinky. Ještě nikomu z návštěvníků ale nebude umožněno si jej vyzkoušet.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec
Brazilští astronomové s využitím dat Hubbleova vesmírného dalekohledu vytvořili model, v němž vznikl prstenec kolem vzdálené trpasličí planety Haumea. Nahrazují si tak to, co jim upírá obrovská vzdálenost ztěžující přímé pozorování.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek