www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhaluje vylepšené Cascade Lake: 48jádrová serverová CPU z více čipů

Intel odhaluje vylepšené Cascade Lake: 48jádrová serverová CPU z více čipů
, , aktualita
Minulý rok se Intel vysmíval firmě AMD, že pro serverový trh využívá slepence, anebo vícečipové procesory, které jsou pospojovány sběrnicí na samotné procesorové destičce. Nyní už se asi nesměje, neboť připravuje to samé. 
K oblíbeným
reklama
Nekonzistentní výkon od čtyř slepených čipů, přesně tak se Intel vyjadřoval o procesorech AMD EPYC ve snaze odradit případné zájemce. Nyní však přichází oficiální informace o procesorech Cascade Lake Advanced Performance, které mají nabídnout až 48 jader. Už z jejich počtu je zřejmé, že to nebude jen tak a skutečně nelze očekávat tak velký monolit. 
 
 
Už druhý obrázek prezentace odhaluje, že půjde o Cascade Lake MCP, čili vícečipový procesor (Multi-Chip Package), neboli slepenec, pokud použijeme intelovskou terminologii. 
 
 
Nové procesory slibují možnost zapojení do dvoupaticových serverů, kde každý může mít paměti DDR4 zapojené přes 12 kanálů, což také odpovídá dvěma CPU v jedné patici. Celkem tak může mít výsledný server až 96 fyzických CPU jader. Nicméně ani to by nemuselo stačit, pokud AMD splní naše předpoklady a nabídne až 64jádrové procesory Rome založené na 7nm procesu. 
 
Intel také ukazuje, o co rychlejší budou tyto procesory v porovnání s AMD EPYC 7601 (32C pro dvoupaticové systémy) v Linpack, Stream Triad a pak v AI/Deep Learning Inference oproti Xeon Platinum. 
 
Tom's Hardware se také dotázal přímo Intelu, co bližšího může říci o své implementaci vícečipových procesorů ve světle toho, co dříve prohlašoval o procesorech EPYC. Ten odpověděl, že v zásadě nemá nic proti vícečipovým řešením a že to jeho je mnohem lepší než čipy AMD spojené pomocí Infinity Fabric. Intel chce využít rozhraní UPI (Ultra Path Interconnect) a říká, že to nepovede k nekonzistentním výkonům. 
 
 
Více informací o nových Cascade Lake se dozvíme někdy příště a zatím tu máme ještě nové Xeon E-2100 pro pracovní stanice či malé servery. 
 
 
Jsou to procesory vycházející evidentně z Coffee Lake, takže nabídnou až 6 fyzických jader plus Hyperthreading na patici LGA 1151, ovšem k tomu budeme potřebovat desku se serverovým čipsetem řady C. 
 
 
Nakonec nám Intel ještě znovu uvedl, jak mají jeho 3D NAND SSD a hlavně Optane DC změnit paměťovou/úložnou architekturu. Právě Optane se díky svým vlastnostem vmáčknou mezi RAM a SSD, takže vytvoří další vrstvu pro data, která mají být k dispozici pohotově, ovšem nejsou zas tak důležitá, aby musela být rovnou v RAM. Optane DC, jak dobře víme, budou k dispozici v podobě modulů DIMM.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Včera, aktualita, Jan Vítek