www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink

Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink
, , aktualita
Společnost SpaceX si na americkém patentovém úřadě zaregistrovala značku Starlink a my můžeme tušit, že tak chce nejspíše pojmenovat svou celosvětovou internetovou síť, kterou zajistí celá flotila satelitů. 
K oblíbeným
reklama
Už dříve jsme se mohli dozvědět, že SpaceX má velkolepý plán na zřízení celosvětové sítě satelitů, které zajistí vysokorychlostní přístup k Internetu skutečně odkukoliv. Nejde přitom o zrovna malý projekt, však těchto satelitů by mělo být celkem 4.425 a do dvou let má startovat první z nich. Je tak zřejmé, že Elon Musk chce v tomto případě plně využít svých raket Falcon 9, jež startují stále častěji a se stále kratšími časovými prodlevami. I tak je těžké jen odhadovat, jak dlouho má trvat vynesení všech plánovaných satelitů na orbitu, což bude záviset i na tom, kolik jich může letět v rámci jednoho nákladu. 
 
 
Nyní už také možná náme název pro tuto síť, a sice Starlink, což je obchodní značka zaregistrovaná firmou SpaceX dne 21. srpna tohoto roku. Dle registrace se má jednat o bezdrátové a širokopásmové komunikační služby poskytující i vysokorychlostní přístup k Internetu, telekomunikační služby, atp. Přesně to sedí na satelitní internetovou síť, ale samozřejmě ještě není jisté, zda se SpaceX pro název Starlink opravdu nakonec rozhodne. 
 
Zřízení takové sítě je tedy přímo kolosální úkol, ale když se na tím zamyslíme, tak kdo jiný než SpaceX má dnes možnosti něco takového vybudovat? Falcon 9 jsou velice efektivní rakety, jejichž první stupně už běžně přistávají zpět na zem, což jejich provoz dokáže velice zlevnit. Ovšem zatím není obvyklé, že by tyto první stupně byly používány znova a znova, i když první z nich se už podíval do vesmíru dvakrát. 
 
Koncept sítě SpaceX je takový, že tisícovky satelitů vytvoří kolem Země celou vzájemně propletenou síť (mesh network), a to ve výšce 1150 až 1320 km, takže vysoko nad ISS a jinými objekty, ale stále hluboko v nízké orbitě, a tedy pod dráhou většiny komunikačních satelitů. Je k tomu i důvod, a sice snaha dosáhnout zpoždění kolem 25 ms, což je srovnatelné s tím, co nabízí řada pozemních ISP, ovšem daleko lepší ve srovnání s existujícími satelitními technologiemi, které mají zpoždění kolem 600 ms. To je třeba pro online hraní naprosto nepoužitelné a při telekomunikaci to také není zrovna akceptovatelné. 
 
Dle dříve uvedených informací by připravovaná síť firmy SpaceX mohla dosáhnout plné kapacity v roce 2024 a pokud bude třeba, mohou být případně nasazeny i další tisíce satelitů na ještě nižší oběžné dráze, které by pomohly lépe pokrýt hustěji obydlené oblasti a obecně se mluví o propustnostech v řádu gigabitů. 
 
reklama
Nejnovější články
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek