www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
, , aktualita
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
K oblíbeným
reklama
Paměti RAM na trhu v posledních letech projely přímo horskou dráhu, alespoň co se týče vývoje cen. Můžeme si ukázat například moduly Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz PV416G300C6K, které přišly na trh už v roce 2015 s počáteční cenou kolem 4500 Kč s daní. Ta o rok později prudce klesla na 2300 Kč, což je stále i rekordní minimum, aby pak v dalším roce zase stoupla, a to k pěti tisícům korun. Nyní už to není s částkou cca třech tisíc tak strašné, ale jak ukázal rok 2016, mohlo by být i lépe. TrendForce nám nyní říká, že lépe bude a že lze očekávat pokles smluvních cen pamětí DRAM na trhu o 20 procent. 
 
 
O dalším poklesu cen se přitom mluví už dlouho, a to v souvislosti s problémy Intelu uspokojovat poptávku, ochlazeném zájmu o mobilní zařízení i obchodní válce mezi USA a Čínou. Nic z toho se asi v nejbližších měsících nevyřeší, respektive to na to nevypadá, a tak lze skutečně očekávat, že se prognózy naplní. 
 
Prozatím však mají zůstávat smluvní ceny za 8GB moduly v průměru na cca 60 dolarech a 4GB moduly jsou na polovině, ovšem nyní už začínají klesat. To ostatně odpovídá i vývoji koncových cen pamětí na našem trhu, které po výrazném poklesu z loňského podzimu začaly stagnovat. Nyní to záleží na tom, jaké ceny si vyjednají výrobci konečných produktů a dle TrendForce to zatím vypadá, že cena 8GB modulů bude přinejhorším 55 dolarů, což platí pro leden a pak v únoru a březnu je výhled na další pokles, a to celkově o 20 procent za kvartál. Dříve se přitom uvádělo, že ceny klesnou nanejvýš o 15 procent.
 
Do budoucna se navíc očekává, že se sklady budou spíše plnit, a to i kvůli tomu, že růst výroby s ohledem na celkovou kapacitu překoná růst prodané kapacity pamětí, což se také podepíše na cenách, a to z našeho pohledu zákazníků pozitivně. A tento trend by navíc měl přetrvat po celý tento rok a možná i déle. 
 
Vypadá to, že letošní rok by mohl být ten pravý pro zásadní upgrade počítačových sestav. AMD v jeho polovině přijde se 7nm Ryzeny, ceny pamětí i SSD mají klesat a se situací na trhu s grafickými kartami by mohly zamíchat chystané Navi. Ten pravý čas tak ještě nenastal, však máme teprve leden. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek