www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
, , aktualita
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
K oblíbeným
reklama
Paměti RAM na trhu v posledních letech projely přímo horskou dráhu, alespoň co se týče vývoje cen. Můžeme si ukázat například moduly Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz PV416G300C6K, které přišly na trh už v roce 2015 s počáteční cenou kolem 4500 Kč s daní. Ta o rok později prudce klesla na 2300 Kč, což je stále i rekordní minimum, aby pak v dalším roce zase stoupla, a to k pěti tisícům korun. Nyní už to není s částkou cca třech tisíc tak strašné, ale jak ukázal rok 2016, mohlo by být i lépe. TrendForce nám nyní říká, že lépe bude a že lze očekávat pokles smluvních cen pamětí DRAM na trhu o 20 procent. 
 
 
O dalším poklesu cen se přitom mluví už dlouho, a to v souvislosti s problémy Intelu uspokojovat poptávku, ochlazeném zájmu o mobilní zařízení i obchodní válce mezi USA a Čínou. Nic z toho se asi v nejbližších měsících nevyřeší, respektive to na to nevypadá, a tak lze skutečně očekávat, že se prognózy naplní. 
 
Prozatím však mají zůstávat smluvní ceny za 8GB moduly v průměru na cca 60 dolarech a 4GB moduly jsou na polovině, ovšem nyní už začínají klesat. To ostatně odpovídá i vývoji koncových cen pamětí na našem trhu, které po výrazném poklesu z loňského podzimu začaly stagnovat. Nyní to záleží na tom, jaké ceny si vyjednají výrobci konečných produktů a dle TrendForce to zatím vypadá, že cena 8GB modulů bude přinejhorším 55 dolarů, což platí pro leden a pak v únoru a březnu je výhled na další pokles, a to celkově o 20 procent za kvartál. Dříve se přitom uvádělo, že ceny klesnou nanejvýš o 15 procent.
 
Do budoucna se navíc očekává, že se sklady budou spíše plnit, a to i kvůli tomu, že růst výroby s ohledem na celkovou kapacitu překoná růst prodané kapacity pamětí, což se také podepíše na cenách, a to z našeho pohledu zákazníků pozitivně. A tento trend by navíc měl přetrvat po celý tento rok a možná i déle. 
 
Vypadá to, že letošní rok by mohl být ten pravý pro zásadní upgrade počítačových sestav. AMD v jeho polovině přijde se 7nm Ryzeny, ceny pamětí i SSD mají klesat a se situací na trhu s grafickými kartami by mohly zamíchat chystané Navi. Ten pravý čas tak ještě nenastal, však máme teprve leden. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře