www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
, , aktualita
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
K oblíbeným
reklama
Paměti RAM na trhu v posledních letech projely přímo horskou dráhu, alespoň co se týče vývoje cen. Můžeme si ukázat například moduly Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz PV416G300C6K, které přišly na trh už v roce 2015 s počáteční cenou kolem 4500 Kč s daní. Ta o rok později prudce klesla na 2300 Kč, což je stále i rekordní minimum, aby pak v dalším roce zase stoupla, a to k pěti tisícům korun. Nyní už to není s částkou cca třech tisíc tak strašné, ale jak ukázal rok 2016, mohlo by být i lépe. TrendForce nám nyní říká, že lépe bude a že lze očekávat pokles smluvních cen pamětí DRAM na trhu o 20 procent. 
 
 
O dalším poklesu cen se přitom mluví už dlouho, a to v souvislosti s problémy Intelu uspokojovat poptávku, ochlazeném zájmu o mobilní zařízení i obchodní válce mezi USA a Čínou. Nic z toho se asi v nejbližších měsících nevyřeší, respektive to na to nevypadá, a tak lze skutečně očekávat, že se prognózy naplní. 
 
Prozatím však mají zůstávat smluvní ceny za 8GB moduly v průměru na cca 60 dolarech a 4GB moduly jsou na polovině, ovšem nyní už začínají klesat. To ostatně odpovídá i vývoji koncových cen pamětí na našem trhu, které po výrazném poklesu z loňského podzimu začaly stagnovat. Nyní to záleží na tom, jaké ceny si vyjednají výrobci konečných produktů a dle TrendForce to zatím vypadá, že cena 8GB modulů bude přinejhorším 55 dolarů, což platí pro leden a pak v únoru a březnu je výhled na další pokles, a to celkově o 20 procent za kvartál. Dříve se přitom uvádělo, že ceny klesnou nanejvýš o 15 procent.
 
Do budoucna se navíc očekává, že se sklady budou spíše plnit, a to i kvůli tomu, že růst výroby s ohledem na celkovou kapacitu překoná růst prodané kapacity pamětí, což se také podepíše na cenách, a to z našeho pohledu zákazníků pozitivně. A tento trend by navíc měl přetrvat po celý tento rok a možná i déle. 
 
Vypadá to, že letošní rok by mohl být ten pravý pro zásadní upgrade počítačových sestav. AMD v jeho polovině přijde se 7nm Ryzeny, ceny pamětí i SSD mají klesat a se situací na trhu s grafickými kartami by mohly zamíchat chystané Navi. Ten pravý čas tak ještě nenastal, však máme teprve leden. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou
Center for Energy Storage Research v Korea Institute of Science and Technology (KIST) je jedním z mnoha týmů, které se snaží vyvíjet lepší akumulátory. Vyvinuli baterie s křemíkovou anodou, která slibuje větší kapacitu i rychlejší nabíjení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
THQ Nordic přepracuje původní Gothic THQ Nordic přepracuje původní Gothic
Na konci předchozího roku studio THQ Nordic přineslo překvapivé demo přepracovaného původního dílu hry Gothic. Vývojáři tímto způsobem sondovali, zda by o případný remake byl mezi hráči dostatečný zájem. Byl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář