www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce

Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
, , aktualita
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
K oblíbeným
reklama
Paměti RAM na trhu v posledních letech projely přímo horskou dráhu, alespoň co se týče vývoje cen. Můžeme si ukázat například moduly Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz PV416G300C6K, které přišly na trh už v roce 2015 s počáteční cenou kolem 4500 Kč s daní. Ta o rok později prudce klesla na 2300 Kč, což je stále i rekordní minimum, aby pak v dalším roce zase stoupla, a to k pěti tisícům korun. Nyní už to není s částkou cca třech tisíc tak strašné, ale jak ukázal rok 2016, mohlo by být i lépe. TrendForce nám nyní říká, že lépe bude a že lze očekávat pokles smluvních cen pamětí DRAM na trhu o 20 procent. 
 
 
O dalším poklesu cen se přitom mluví už dlouho, a to v souvislosti s problémy Intelu uspokojovat poptávku, ochlazeném zájmu o mobilní zařízení i obchodní válce mezi USA a Čínou. Nic z toho se asi v nejbližších měsících nevyřeší, respektive to na to nevypadá, a tak lze skutečně očekávat, že se prognózy naplní. 
 
Prozatím však mají zůstávat smluvní ceny za 8GB moduly v průměru na cca 60 dolarech a 4GB moduly jsou na polovině, ovšem nyní už začínají klesat. To ostatně odpovídá i vývoji koncových cen pamětí na našem trhu, které po výrazném poklesu z loňského podzimu začaly stagnovat. Nyní to záleží na tom, jaké ceny si vyjednají výrobci konečných produktů a dle TrendForce to zatím vypadá, že cena 8GB modulů bude přinejhorším 55 dolarů, což platí pro leden a pak v únoru a březnu je výhled na další pokles, a to celkově o 20 procent za kvartál. Dříve se přitom uvádělo, že ceny klesnou nanejvýš o 15 procent.
 
Do budoucna se navíc očekává, že se sklady budou spíše plnit, a to i kvůli tomu, že růst výroby s ohledem na celkovou kapacitu překoná růst prodané kapacity pamětí, což se také podepíše na cenách, a to z našeho pohledu zákazníků pozitivně. A tento trend by navíc měl přetrvat po celý tento rok a možná i déle. 
 
Vypadá to, že letošní rok by mohl být ten pravý pro zásadní upgrade počítačových sestav. AMD v jeho polovině přijde se 7nm Ryzeny, ceny pamětí i SSD mají klesat a se situací na trhu s grafickými kartami by mohly zamíchat chystané Navi. Ten pravý čas tak ještě nenastal, však máme teprve leden. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek