www.svethardware.cz
>
>
>

Červený obr jako první cízí hvězda ukázal na svém povrchu masivní konvekční bubliny

Červený obr jako první cízí hvězda ukázal na svém povrchu masivní konvekční bubliny
, , aktualita
Evropský Very Large Telescope se přímo podíval na vzdáleného rudého obra, který má průměr 700x větší než Slunce a jsou na něm patrné obrovské útvary, které můžeme označit za konvekční bubliny. Samy tak mohou mít průměr jako téměř 100 Sluncí v řadě.
K oblíbeným
reklama
Doprovodný obrázek přímo zachycuje hvězdu π1 Gruis a pořízen byl pomocí zařízení Very Large Telescope, který spadá pod ESO, čili European Southern Observatory, a to pomocí nástroje PIONIER. Útvary na jeho povrchu jsou přirovnávány k supergranulaci, čili k velkým konvenčním bublinám stoupajícím z těla Slunce na jeho povrch. Těch má být na něm v jeden čas kolem dvou milionů a každá z nich má průměr kolem 1600 kilometrů. Astronomové se dosud mohli podívat na konvekční bubliny jen naší mateřské hvězdy, takže π1 Gruis je první cizí hvězda, která nám něco takového ukázala. 
 
 
Hvězda π1 Gruis je červený obr vzdálený asi 530 světelných let v Souhvězdí Jeřába. Má mít hmotnost srovnatelnou se Sluncem, ovšem jeho průměr je asi 700násobný. Pokud tak mají konvekční bubliny na něm zabírat až čtvrtinu průměru, je zřejmé, že se blíží průměru sta Sluncí, pokud bychom je poskládali do řady. Tato hvězda je také oproti Slunci mnohem aktivnější a vydává několikatisíckrát intenzivnější záření, neboť jde o umírající hvězdu v poslední fázi. Do ní se nakonec dostane právě i Slunce, aby se z něj nakonec stal bílý trpaslík, ale to mu ještě pár miliard let potrvá. 
 
Bubliny na povrchu π1 Gruis mají průměr kolem 120 milionů kilometrů (Slunce má cca 1,4 mil. km), a je jich tak i mnohem méně než na Slunci. 
 
supergranulace na Slunci
 
To všechno ale znamená, že se můžeme dívat na budoucnost našeho vlastního systému, která nastane za cca 5 miliard let, kdy Slunce ve svém jádru změní poslední zásoby vodíku na helium. Z vnitra se tak přestane drát ven materiál a hvězda zkolabuje pod vlastní gravitací, což však prudce zvýší tlak uvnitř. To zase bude mít za následek zažehnutí zbylé vodíkové skorápky obepínající již heliové jádro a Slunce se opět rozrostě a bude mnohem větší než dříve. V této fázi by mělo jako červený obr dorůst až k oběžné dráze Země a možná pozře celou planetu. Ať to bude jakkoliv, na Zemi už stejně nezůstane nikdo, koho by to mohlo zajímat. 
 
π1 Gruis je však ve svém vývoji ještě dále. Už měl spotřebovat i zbylý vodík ve své skořápce a nyní se zabývá přeměnou helia v těžší prvky jako například uhlík či kyslík. Jde o velice důležitý proces, jemuž vděčíme za materiálovou rozmanitost našeho světa, neboť v jeho rámci se produkuje téměř polovina prvků těžších než železo. 
 
Další osud hvězdy π1 Gruis je také v očích astronomů jasně nalinkovaný. Zatímco hvězdy těžké alespoň jako osm Sluncí spíše explodují, lehčí hvězdy jako tato spíše postupně vypudí pryč své vnější vrstvy a vytvoří mlhovinu. Tento proces přitom už evidentně nějakou dobu probíhá, neboť už starší pozorování odhalila materiál vzdálený až světelný rok od hvězdy, ten tak dle propočtů měl být vyvržen před cca 20 tisíci lety. 

 
Jak to může vypadat, ukazuje poslední obrázek zachycující v infračerveném spektru okolí červeného superobra, známou hvězdu Betelgeuse. 

Dle vyjádření astronomů se můžeme brzy těšit na další přímé snímky cizích hvězd, které ukáží v relativně vysokém detailu jejich povrch. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře