www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chyba v aplikaci Zoom pro Mac umožňuje napadnout webkamery

Chyba v aplikaci Zoom pro Mac umožňuje napadnout webkamery
, , aktualita
Aplikace Zoom pro videokonference má v sobě velmi nepříjemný bezpečnostní bug. Ten má dle tvůrců zvýšit komfort práce s aplikací, současně ale umožňuje webovým stránkám spouštět webkamery návštěvníků.
K oblíbeným
reklama
Některé funkce navíc dokáží být ve výsledku i pěkně nepříjemné. Tvůrci aplikace Zoom pro Mac, která je určena pro pořádání videokonferencí, totiž umožňuje snadné zapínání webkamery, aby uživatel nemusel zbytečně hodně klikat. Stinnou stránkou tohoto konceptu ale je, že není naprogramován zrovna ideálně a umožňuje zapínání webkamery uživatelů i správným odkazem na webové stránce. Ve výsledku tak člověk i bez větší znalosti IT může snadno zapínat uživatelům webkamery, aniž by si toho mnoho z nich všimlo.
 
Zoom logo
Sama aplikace totiž při své instalaci instaluje také webový server, a právě ten tuto funkci umožňuje, neboť samotný webový prohlížeč by něco takového neměl umět (ke spuštění hovoru stačí sdílet link). Problémem je ale i to, že pokud Zoom odinstalujete, webový server zůstane na počítači i nadále. Ten byl problémem už nejednou. V minulosti např. umožňoval DoS (Denial of Service) útoky tím, že byl přinucen konstantním pingováním jiných počítačů s žádostí o navázání hovoru a neustálou aktivací okna znemožňoval rozumnou práci s počítačem.

Webový server se do aplikace dostal poté, co Apple zvýšil bezpečnost Safari tím, že bylo vždy nutné povolovat sepnutí webkamery prohlížečem. Tvůrci aplikace nejprve řekli, že bug nechtějí opravovat, protože jde vlastně o záměr zjednodušit život uživatelům, nicméně nakonec se podvolili a chování bude změněno. Běžný uživatel by tak měl aktualizovat na další novou verzi, případně v nastavení aplikace na Macu změnit chování aplikace a nedovolit jí zapnutí webkamery.
 
Aktualizace 11.7.2019: O nápravu se postarali sami tvůrci aplikace, ale i Apple, který vydal aktualizaci systému, jež webový server odstraňuje. Apple se bojí, že by spousta uživatelů Zoomu (současných a především bývalých) neaktualizovala.

Zdroj: theverge.com, digitaltrends.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek