www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chyba v aplikaci Zoom pro Mac umožňuje napadnout webkamery

Chyba v aplikaci Zoom pro Mac umožňuje napadnout webkamery
, , aktualita
Aplikace Zoom pro videokonference má v sobě velmi nepříjemný bezpečnostní bug. Ten má dle tvůrců zvýšit komfort práce s aplikací, současně ale umožňuje webovým stránkám spouštět webkamery návštěvníků.
K oblíbeným
reklama
Některé funkce navíc dokáží být ve výsledku i pěkně nepříjemné. Tvůrci aplikace Zoom pro Mac, která je určena pro pořádání videokonferencí, totiž umožňuje snadné zapínání webkamery, aby uživatel nemusel zbytečně hodně klikat. Stinnou stránkou tohoto konceptu ale je, že není naprogramován zrovna ideálně a umožňuje zapínání webkamery uživatelů i správným odkazem na webové stránce. Ve výsledku tak člověk i bez větší znalosti IT může snadno zapínat uživatelům webkamery, aniž by si toho mnoho z nich všimlo.
 
Zoom logo
Sama aplikace totiž při své instalaci instaluje také webový server, a právě ten tuto funkci umožňuje, neboť samotný webový prohlížeč by něco takového neměl umět (ke spuštění hovoru stačí sdílet link). Problémem je ale i to, že pokud Zoom odinstalujete, webový server zůstane na počítači i nadále. Ten byl problémem už nejednou. V minulosti např. umožňoval DoS (Denial of Service) útoky tím, že byl přinucen konstantním pingováním jiných počítačů s žádostí o navázání hovoru a neustálou aktivací okna znemožňoval rozumnou práci s počítačem.

Webový server se do aplikace dostal poté, co Apple zvýšil bezpečnost Safari tím, že bylo vždy nutné povolovat sepnutí webkamery prohlížečem. Tvůrci aplikace nejprve řekli, že bug nechtějí opravovat, protože jde vlastně o záměr zjednodušit život uživatelům, nicméně nakonec se podvolili a chování bude změněno. Běžný uživatel by tak měl aktualizovat na další novou verzi, případně v nastavení aplikace na Macu změnit chování aplikace a nedovolit jí zapnutí webkamery.
 
Aktualizace 11.7.2019: O nápravu se postarali sami tvůrci aplikace, ale i Apple, který vydal aktualizaci systému, jež webový server odstraňuje. Apple se bojí, že by spousta uživatelů Zoomu (současných a především bývalých) neaktualizovala.

Zdroj: theverge.com, digitaltrends.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek