www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Čína má první moduly DDR4 vzniklé kompletně na jejím území

Čína má první moduly DDR4 vzniklé kompletně na jejím území
, , aktualita
Konkrétně se bavíme o  Čínské lidové republice, která se v posledních letech velice snaží o to, aby byla z hlediska výroby hardwaru soběstačná, nebo alespoň aby vše potřebné zvládla vyrábět na svém území. To nyní nese ovoce v případě DDR4.
K oblíbeným
reklama
O snaze Číny vymanit se ze závislosti na cizích výrobcích pamětí RAM víme už řadu let, čili ještě od doby, kdy neexistovaly sankce namířené proti firmě Huawei a vztahy mezi USA a Čínou celkově se daly považovat za ještě dobré. Dá se říci, že snaha Číny o výrobu svých vlastních pamětí typu DRAM vycházela spíše z toho, jak vypadá jejich trh. Tomu totiž zcela dominuje trojice společností Samsung, SK Hynix a Micron, čili dvou jihokorejských a jedné americké. Ty v poslední řadě let odklidily svou konkurenci do pozadí, společně ovládají 94,2 % trhu a čelí podezření z kartelové dohody, která měla i dle čínských protimonopolních úřadů přinést zdražování pamětí po roce 2016.
 
 
Nyní se tak přihlásila čínská společnost Xi’an UniIC Semiconductors (nebo jen UniIC), která nabízí vůbec první moduly DDR4 DIMM vzniklé kompletně na území ČLR, čili včetně paměťových čipů DDR4-2400. Jde ale o první nesmělou nabídku firmy, která vedle těchto modulů nabízí už jen jednu alternativu v podobě DDR4-2666 a pro tu už musí využívat cizí paměťové čipy. 
 
Původ modulů UniIC s DDR4-2400 potvrdil zaměstnanec firmy na oficiálním webovém obchodě a z tohoto zdroje se také dozvídáme, že verze s DDR4-2666 využívá čipy od firmy SK Hynix. Nicméně odpovídající alternativa od UniIC by na sebe neměla nechat dlouho čekat.  
 
Na samotných modulech, které vidíte na fotografii, také není nic zajímavého. Jde prostě o běžné paměti se zeleným PCB, čili žádný "herní" hardware s podsvíceným chladičem. Jeden modul nabízí kapacitu 8 GB a časování CL18/CL17 17-17-39 CL při napětí 1,2 V. V obchodech se pak dají sehnat za cenu 269 juanů, čili cca 900 Kč dle aktuálního kurzu, což je částka pozoruhodně odpovídající tomu, kolik podobné moduly stojí i u nás, i když jde spíše o jejich spodní cenovou hranici. 
 
Čínští výrobci tak ještě mají co dohánět, ostatně svět už se pomalu chystá na přechod na standard DDR5. Ovšem trend byl nastolen a nyní se můžeme dívat i na to, jak se bude na území ČLR rozjíždět i výroba SoC, procesorů či jednoduše logických čipů. Jde především o společnost SMIC, s níž se pojí i jedna další novinka
 
SMIC právě najala někdejšího generálního manažera společnosti GlobalFoundries China. Bai Nong bude pracovat jako co-CEO, jímž tak bude i Dr. Liang Mong Song, a na starosti bude mít především hledání nových zákazníků pro nejnovější procesy využívající tranzistory FinFET. To tak aktuálně znamená 14nm proces a ještě letos by pak SMIC měla rozjet výrobu 7nm procesem.  Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD
A okamžitě nás může napadnout, jak moc je toto rozhodnutí ovlivněno plány společnosti Intel outsourcovat výrobu svých čipů, o čemž se však stále ještě rozhoduje a těžit z toho může právě společnost TSMC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart
Dle krátké ukázky by se dalo mluvit o ruské verzi hry Control, neboť jde také o 3D FPS akci v uzavřených prostorách s notnou dávkou paranormality, hlavní hrdina je rovněž vládní agent a i zde půjde o hru, v níž se mají ukázat výhody ray tracingu a DLSS.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz
Skupina výzkumníků z Národní univerzity v Jokohamě vyzkoušela v praxi supravodivý procesor nataktovaný na 2,5 GHz. Jedná se o CPU zvané MANA, aneb Monolithic Adiabatic iNtegration Architecture. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy
Návrat na Měsíc dává velkou naději také astronomům, kteří jej vidí jako vhodnou základnu pro budoucí teleskopy. Možná že tak budeme v budoucnu mluvit nejen o vesmírných, ale také o měsíčních teleskopech a podobných zařízeních.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně? NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně?
Závěrečný test hlavního stupně rakety SLS v rámci série zvané Green Run proběhl na konci minulého týdne a měla představovat ideálně osmiminutový zážeh čtyř motorů RS-25. Test byl ale brzy zastaven a my jsme byli zvědaví na příčinu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek