www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Čína má první moduly DDR4 vzniklé kompletně na jejím území

Čína má první moduly DDR4 vzniklé kompletně na jejím území
, , aktualita
Konkrétně se bavíme o  Čínské lidové republice, která se v posledních letech velice snaží o to, aby byla z hlediska výroby hardwaru soběstačná, nebo alespoň aby vše potřebné zvládla vyrábět na svém území. To nyní nese ovoce v případě DDR4.
K oblíbeným
reklama
O snaze Číny vymanit se ze závislosti na cizích výrobcích pamětí RAM víme už řadu let, čili ještě od doby, kdy neexistovaly sankce namířené proti firmě Huawei a vztahy mezi USA a Čínou celkově se daly považovat za ještě dobré. Dá se říci, že snaha Číny o výrobu svých vlastních pamětí typu DRAM vycházela spíše z toho, jak vypadá jejich trh. Tomu totiž zcela dominuje trojice společností Samsung, SK Hynix a Micron, čili dvou jihokorejských a jedné americké. Ty v poslední řadě let odklidily svou konkurenci do pozadí, společně ovládají 94,2 % trhu a čelí podezření z kartelové dohody, která měla i dle čínských protimonopolních úřadů přinést zdražování pamětí po roce 2016.
 
 
Nyní se tak přihlásila čínská společnost Xi’an UniIC Semiconductors (nebo jen UniIC), která nabízí vůbec první moduly DDR4 DIMM vzniklé kompletně na území ČLR, čili včetně paměťových čipů DDR4-2400. Jde ale o první nesmělou nabídku firmy, která vedle těchto modulů nabízí už jen jednu alternativu v podobě DDR4-2666 a pro tu už musí využívat cizí paměťové čipy. 
 
Původ modulů UniIC s DDR4-2400 potvrdil zaměstnanec firmy na oficiálním webovém obchodě a z tohoto zdroje se také dozvídáme, že verze s DDR4-2666 využívá čipy od firmy SK Hynix. Nicméně odpovídající alternativa od UniIC by na sebe neměla nechat dlouho čekat.  
 
Na samotných modulech, které vidíte na fotografii, také není nic zajímavého. Jde prostě o běžné paměti se zeleným PCB, čili žádný "herní" hardware s podsvíceným chladičem. Jeden modul nabízí kapacitu 8 GB a časování CL18/CL17 17-17-39 CL při napětí 1,2 V. V obchodech se pak dají sehnat za cenu 269 juanů, čili cca 900 Kč dle aktuálního kurzu, což je částka pozoruhodně odpovídající tomu, kolik podobné moduly stojí i u nás, i když jde spíše o jejich spodní cenovou hranici. 
 
Čínští výrobci tak ještě mají co dohánět, ostatně svět už se pomalu chystá na přechod na standard DDR5. Ovšem trend byl nastolen a nyní se můžeme dívat i na to, jak se bude na území ČLR rozjíždět i výroba SoC, procesorů či jednoduše logických čipů. Jde především o společnost SMIC, s níž se pojí i jedna další novinka
 
SMIC právě najala někdejšího generálního manažera společnosti GlobalFoundries China. Bai Nong bude pracovat jako co-CEO, jímž tak bude i Dr. Liang Mong Song, a na starosti bude mít především hledání nových zákazníků pro nejnovější procesy využívající tranzistory FinFET. To tak aktuálně znamená 14nm proces a ještě letos by pak SMIC měla rozjet výrobu 7nm procesem.  Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem
Společnost PNY představila nová vysoce výkonná SSD řady XLR CS3040. Ty už využívají rychlého rozhraní PCI Gen4 a k vysokému výkonu jim má dopomoci i pokročilé chlazení. Najdete zde 45g heatsink se žebrováním.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky
Deepfakes jsou velkou hrozbou pro politiku a manipulaci veřejným míněním falešnými fotografiemi a videi, ale zdaleka to nemusí skončit jen u toho. Objevil se např. bot, který "svlékal" ženy na dodaných snímcích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon
Na světlo světa se dostala roadmap, která ukazuje plány Intelu na výrobu nových procesorů Xeon. Týká se nejbližších dvou let, pokud pomineme zbytek tohoto roku, přičemž se dozvíme o Ice Lake i Sapphire Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala