Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou

21.11.2017, Milan Šurkala, aktualita
Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou
Čínská vláda je posedlá kontrolou svých obyvatel a nemá ráda aplikace, které podporují šifrování datových přenosů. Ty se pak totiž obtížně šmírují. Po WhatsAppu tak nyní končí další komunikační platforma Skype.
Čína v průmyslu hodně šlape na plyn a mnohdy je na světové špičce. Bohužel ve vedoucích pozicích je i v nepříjemné oblasti šmírování svých obyvatel. Vláda chce mít kontrolu nad vším, co se zde stane, a tak zakazuje všechny služby, které tuto kontrolu znemožňují či znesnadňují. Kvůli tomu si tu v podstatě neškrtne Google ani Facebook a jejich služby. Jsou tomu jen dva měsíce, co byl zakázán WhatsApp právě proto, že jeho komunikace byla šifrovaná a nabízela uživatelům ochranu před vládní kontrolou. Ze stejného důvodu mizí z Číny i podpora VPN služeb.
 
Skype logo

Další obětí této politiky je komunikátor Skype, který zmizel z obchodů nabízejících jej ke stažení, tedy mimo jiné např. i z Apple App Store nebo obchodů třetích stran nabízejících aplikace pro Android. Podle mluvčího Applu v Číně jim bylo nařízení stažení této aplikace z obchodu, protože kvůli šifrování přenosů porušuje čínské zákony. V dalších zemích ale Skype pochopitelně zůstane k dispozici. Microsoft, který nyní stojí za Skypem, stále v Číně může podnikat, je ale otázkou, zda mu vláda nepřistřihne křídla i u jiných aplikací, které by mohly vykazovat stejný problém.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.