www.svethardware.cz
>
>

Článek 11 postaví Creative Commons mimo zákon

Článek 11 postaví Creative Commons mimo zákon
, , aktualita
Kontroverzní Článek 11, který je znám také jako "daň z odkazu" si to směle kráčí k finálnímu odsouhlasení na půdě orgánů EU. Dokonce obsahuje klauzuli, která zabraňuje možnosti se vzdát přijímání peněz a zveřejnění pod Creative Commons.
K oblíbeným
reklama
Evropská unie a její orgány si na nás chystají velkou revoluci v copyrightu, která ale může mít dalekosáhlé důsledky a nevypadá to, že by měly být zrovna pozitivní. O článcích 11, 12a a 13 jsme už na stránkách SHW několikrát mluvili, dnes se ještě jednou podíváme na Článek 11. Zatímco např. Článek 13 řeší rozumný požadavek, ale poněkud nešťastnou cestou (ono rozumné řešení asi ani neexistuje), Článek 11 je velmi kontroverzní a historie už několikrát ukázala, že jde o nesmysl, který jde proti zájmům těch, kterým by měl pomáhat. Znám je lidově jako "daň z odkazu", kdy po agregátorech zpráv vyžaduje, aby dokonce platily médiím za to, že jim dělají zdarma reklamu a zobrazují odkazy na jejich články. Zveřejnění nadpisu a případně perexu totiž EU, její parlament a některá média považují za porušování copyrightu. Kvůli tomu chtějí, aby tyto agregátory (např. Google News) za zveřejnění tohoto textu ještě zaplatily.
 
Creative Commons logo
 
Že je to nesmysl, se ukázalo už několikrát. Podobný nápad totiž měli už i v Německu, kde média hodně rychle pochopila, že bez Googlu a jiných agregátorů jim hodně klesá návštěvnost. Google totiž (naprosto nepřekvapivě) neviděl smysl v tom, aby někomu prokazoval službu a byl za to ještě trestán platbami, takže ve výsledku taková média bojkotoval. Ta pochopila, jak je pro ně Google důležitý a začala mu poskytovat bezplatné licence a svých peněz se vzdala. Tím neztratila návštěvnost, o kterou by jinak přišli, kdyby je Google nadále ignoroval a ve výsledku na tom byla finančně lépe. Vtipné na celé situaci je ale především to, že o přítomnost v Google News se média musela v minulosti sama zasadit, tedy si musela sama aktivně zažádat, aby tam mohla vůbec být.
 
Podobný zákon si zavedlo i Španělsko, které na to šlo prozíravěji a zakázalo možnost vzdát se výplaty. Google tak jednoduše plošně zrušil celé Google News pro Španělsko a službu tak nemohla využívat ani ta média, která by chtěla poskytovat licenci k nadpisu zadarmo. Jen tak pro zajímavost, opatření, které mělo médiím přinést z odkazů více peněz, nakonec znamenalo 14% snížení návštěvnosti médií a každoročně škody ve výši 10 milionů EUR, o které se snížily příjmy v mediální sféře.
 
A právě tuto nemožnost vzdát se nároku na finanční odměnu má Článek 11 rovněž zabudovanou. Ten říká nejen to, že každý má právo na spravedlivou odměnu, ale že ji i musí vymáhat a nemůže se jí zříci. Média tak nemohou nabízet svůj obsah (alespoň např. nadpis a perex) pod licencí Creative Commons. Tímto krokem se tak Creative Commons a veřejná doména v podstatě stává nelegálním činem. Peníze prostě média musí chtít a basta.
 
Finální hlasování o zákonu proběhne v lednu 2019. Pokud jde o české europoslance, kontroverzní návrh, který by mohl znamenat výraznou změnu ve svobodě internetu a odkazování na zdroje, má podporu u ČSSD, ODS, KDÚ-ČSL a většiny poslanců od Starostů, nezávislých a TOP 09 (s výjimkou jednoho rebela).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix v říjnu 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v říjnu 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Tradiční Oktoberfest se sice letos neuskutečnil, ale jeho atmosféru si můžete připomenout v novém seriálu Netflixu. Připraven je také další film s Adamem Sandlerem, anime inspirované řeckou mytologií nebo dokument o Davidu Attenboroughovi.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86 Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86
Společnost Nuvia je sice nová a nemá za sebou nic hmatatelného, čili se dá považovat za startup, ale tvoří ji jinak velice zkušení lidé, kteří dříve pracovali i ve firmách Apple či Google coby architekti SoC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc
O zdolání Měsíce se už pokoušely sondy z různých zemí, nyní se zapojují Spojené arabské emiráty a plánují vyslat k přirozené družici Země svůj přistávací modul. Lander by se měl k Měsíci vypravit v roce 2024. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhu převzaly vládu elektronické paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů