www.svethardware.cz
>
>
>

Cobra, aneb příběh undergroundového rumunského počítače

Cobra, aneb příběh undergroundového rumunského počítače
, , aktualita
Mihai Moldovanu rozbalil papírovou krabici a znovuobjevil svůj počítač, který nezapnul možná už dvacet let. Je to jeho verze Cobry, počítače vzniklého v Rumunsku za vlády Nicolae Ceaușesca, která jej však v rukou široké veřejnosti viděla nerada.
K oblíbeným
reklama
Mihai Moldovanu je nadaný nadšenec do IT, který je spíše než díky počítači Cobra znám jako tvůrce první rumunské linuxové distribuce TFM, kterou stále používají některé tamní společnosti a aktiálně pracuje jako systémový administrátor v Bukurešti. Dnes má však již čtyřicítku dávno za sebou, a tak dobře pamatuje 80. léta pod vedením Nicolae Ceaușesca, která IT nepřála a lidé za oponou měli k počítačům velice složitý přístup a v Rumunsku zvláště. 
 
 
Tehdy byl Moldovanu jedním z hrstky undergroundových stavitelů počítačů v zemi, které tak byly stavěny nelegálně, neboť, jak tomu bylo i u nás, komunisté neměli rádi, když někdo vyvíjel zajímavou činnost bez jejich dohledu. Rumuni ke stavbě svých počítačů využívali pašované komponenty, díly pronášené z továren a vše toto dávali s páječkou v ruce dohromady. 
 
 
Cobra má původ v roce 1985, čtyři roky před krvavou revolucí, kdy bylo normální vstávat v 5 hodin ráno, aby se lidé postavili do fronty před obchody s potravinami, takže sehnat potřebné integrované obvody, odpory, tranzistory, konektory, krystaly a další elektroniku bylo o to složitější. Rumunský režim tehdy klonoval britský Sinclair ZX Spectrum, který byl představen už v roce 1982 a využíval 8bitový procesor Zilog Z80 A a BASIC. Tento klon dostal právě jméno Cobra složením slov Computere Brasov, a to dle města, kde se tyto počítače montovaly. Pro širokou veřejnost ale dostupné rozhodně nebyly. 
 
 
Právě proto se někteří studenti rozhodli, že si Cobru opatří sami a jako základ museli získat nejdříve základní desky, na což se postupně nabalil celý byznys s jednotlivými komponentami, takže byl vytvořen undergroundový dodavatelský řetězec. Cobra přitom tehdy nebyla odkázána pouze na BASIC, ale mohla využít také systém CP/M, který byl vytvořen pro počítače s Intel 8080 či 85. Jako procesor se mohl použít originální Zilog Z80, případně východoněmecký UB880D, ale spíše to byl rumunský klon MMN80CPU (specifikace zde). Operační paměti tu bylo 64 kB, nebo 80 kB pro verze s CP/M a hodnota takového počítače se počítala zhruba jako polovina automobilu Dacia 1300, což nebylo také nic jiného než klon, a to v licenci vyráběný Renault 12. 
 
"grafická karta" v počítači Cobra

Žádný takto podomácku sestavený počítač tak nebyl stejný, neboť pouze ti nejšťastnější mohli získat řádnou skříňku, ovšem v takovém případě šlo o takovou, která byla určena pro HC, další rumunský klon ZX Spectra. Kdo neměl, musel si vystačit s dřevěnou, kovovou či jinou vlastnoručně udělanou skříňkou, ale o tu pochopitelně tehdy vůbec nešlo. Hlavní bylo, že Moldovanu a jiní získali vlastní osobní počítač, který znali do nejmenšího detailu a při jeho tvorbě zažili pocit nezávislosti a rebélie: "Fakt, že jsme si mohli zahrát hru, kterou jsme chtěli a tehdy, kdy jsme chtěli, nám dodával iluzi, že si můžeme vybírat". 
 
Celý příběh naleznete na serveru ArsTechnica


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek26 komentářů