www.svethardware.cz
>
>
>
>

Covid-19 ohrožuje IT průmysl, lidé se nevracejí do práce

Covid-19 ohrožuje IT průmysl, lidé se nevracejí do práce
, , aktualita
Dnes jsme se dozvěděli, že NVIDIA raději předem snížila své očekávané tržby v tomto kvartálu o 100 milionů dolarů, aby v nich počítala s dopady koronaviru Covid-19. Další podobné zprávy přicházejí od Tchaj-wanských firem.
K oblíbeným
reklama
Epidemie koronaviru Covid-19 tak začíná narušovat výrobu, a to jistě nejen v rámci IT průmyslu, ale my se pochopitelně zaměříme právě na něj. Čínští pracovníci se po dnech volna začali vracet do práce, a vzniklo tak nepříjemné dilema. Pokud by měli dorazit do továren jako kdykoliv jindy, vzniká hrozba nebývale prudkého šíření viru. A pokud téměř nikdo do práce nepřijde, bude to mít zase své pochopitelné okamžité důsledky na průmysl a ekonomiku. Zatím to přitom z pohledu tchaj-wanských společností vypadá na tu druhou možnost, která ostatně vypadá jako to mnohem menší zlo.
 
 
Server Digitimes (via Tom's Hardware) hlásí, že se v případě paměťového průmyslu průměru vrátilo do práce ani ne 30 procent čínských zaměstnanců. Tento průmysl pochopitelně není světově významný, neboť jej téměř celý drží pevně v rukou korejské, japonské a americké společnosti. Ale samozřejmě nejde pouze o něj. 
 
Jsou tu také podniky stojící na vrcholu dodavatelských řetězců, jež využívají třeba tchaj-wanské společnosti, a sice nám dobře známé firmy Acer, Asus a podobné. ODM firmy v čínském Kunshanu vlastněné právě průmyslníky z Tchaj-wanu, jsou na tom s návratem zaměstanců do práce ještě hůře a v jednom zmíněném případě dorazilo jen cca 1000 z celkových 9000 lidí. Pokud se tedy situace nezlepší, mohly by velice rychle dojít skladové zásoby pro výrobu koncového zboží, a to zhruba někdy mezi polovinou a koncem tohoto měsíce. 
 
Nyní tak není vůbec jasné, že ceny pamětí RAM a NAND Flash budou opětovně růst, jak se předpokládalo. Jak je uvedeno výše, jejich výroba probíhá především mimo Čínu, jenomže to neplatí pro zařízení, která tyto paměti potřebují. Rostoucí poptávka po nich by se tak mohla rychle snížit a jisté není v tomto ohledu vůbec nic.
 
Mezitím se dozvídáme, že na čínském trhu již citelně klesla poptávka po základních deskách nebo grafických kartách (a produktech na nich založených), což pociťují zvláště společnosti Asus a Acer, které mají v Číně silnou uživatelskou základnu. Ty už očekávají prudký pokles tamních tržeb, a sice Acer o téměř 42 procent a Asus o 29 procent. Na vině bude kombinace faktorů, a sice jednak nedostatek pracovní síly v lokálních továrnách a pak i snížený zájem zákazníků o nové zboží. 
 
Koronavirus Covid-19 by tak mohl mít zcela zásadní dopad na vývoj IT průmyslu v letošním roce a mohl by zvrátit předpokládané trendy. Kvůli němu se již také zrušil MWC 2019 a další mohou následovat.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1. CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1.
Polské studio CD Projekt Red se může pochlubit pozici evropské dvojky mezi největšími herními studii. Může se těšit z velice dobrých prodejů titulu The Witcher 3: Wild Hunt a nadějného Cyberpunk 2077. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře