reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Creative Zii konečně odhalen na CES 2009

9.1.2009, Jan Vítek, aktualita
Creative Zii konečně odhalen na CES 2009
Tento den konečně dorazil upozorňující e-mail ohledně představení nového čipu Zii od společnosti Creative. Ta se do poslední chvíle snažila tajit, k čemu přesně má Zii sloužit a o co se vlastně jedná. Nyní již můžeme řícit, že ZMS-05 je...
Tento den konečně dorazil upozorňující e-mail ohledně představení nového čipu Zii od společnosti Creative. Ta se do poslední chvíle snažila tajit, k čemu přesně má Zii sloužit a o co se vlastně jedná. Nyní již můžeme řícit, že ZMS-05 je programovatelný čip s designem SIMD (Single Instruction Multiple Data) využívající množství jednotek, jenž se hodí pro velké množství úkolů a vše je určeno normálním uživatelům. Podobná koncepce je momentálně velmi populární díky společnostem AMD a NVIDIA.Dle prezentace na stránkách bylo záměrem Creative vytvořit čip, jenž oproti dnešním procesorům nabídne při porovnání výkonu 1/100 ceny, 1/100 velikosti a 1/100 spotřeby. Vše se pak točí kolem jednotek, jež firma nazývá PE (Processing Elements) a těch má být v jednom čipu celkem 24, pričemž každý disponuje výkonem 10 GFLOPS. Ty můžeme brát jako jednotlivá jádra, či jednotky, jež mohou být využity snad pro jakýkoliv účel v oblasti spotřební elektroniky díky tomu, že se celý čip dokáže danému účelu přizpůsobit. Kromě toho procesor ZMS-05 obsahuje dvě jádra ARM 926EJ-S.Creative dále srovnává klasickou architekturu procesorů, jež mají vyhrazeny určité oblasti pro nějaký účel, takže samy o sobě nemohou nijak škálovat. Například pro zpracování videa má Zii využít určitý počet PE, jež na daný účel akorát stačí a pokud budeme chtít přehrát náročnější video, počet využitých PE se pouze zvýší. Nepotřebné PE se přitom jednoduše vypnou, aby se minimalizovala spotřeba energie.Architektura ZMS navíc nepodporuje pouze škálovatelnost uvnitř samotných procesorů, ale především také může spojit výkon několika ZMS dohromady. Do jednoho Blade serveru se tak může vměstnat až 256 čipů ZMS s celkovým výkonem 2 TFLOPS. Pro porovnání, předpokládaný výkon 40nm Radeonu HD 5870 má být dle některých zpráv až 1,5 TFLOPS. V jednom standardním šasi pak může být 16 Blade serverů, takže dojdeme ke 32 TFLOPS. A nakonec, do velkého racku se může vměstnat 6 šasi, což znamená celkový výkon 192 TFLOPS a tak můžeme pokračovat dále. Creative pro tento počítač zavedl i svůj vlastní název - Hypercomputer. Otázkou jsou však možnosti využití takového zařízení.

Creative však nepříchází pouze s vlastním čipem, ale také s potřebným operačním systémem, SDK, hardwarovými platformami a Zii ekosystémem, takže očividně chce, aby se do projektu zapojily i jiné firmy, nebo i jednotlivci. To je logický krok, pokud firma chce, aby se tato platforma rozšířila.


Procesor ZMS-05

Na stránkách Zii se dále můžeme podívat na videoprezentace různých praktických využití a Zii Labs také dávají k dispozici zajímavé materiály včetně úvodních aplikací nové platformy.

Zdroj: Creative Zii
reklama
reklama