www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity je po chybě systému nehybný, pracuje se na nápravě

Curiosity je po chybě systému nehybný, pracuje se na nápravě
, , aktualita
Curiosity už více než sedm let jezdí po povrchu Marsu, a to zdaleka ne bez problémů. Nyní přišla další potíž, která se týká vlastních systémů roveru. Kvůli jejich chybě je totiž uvězněn na místě bez informací o své pozici.
K oblíbeným
reklama
Rover Curiosity tak v podstatě už dávno přesluhuje, i když v případě těchto zařízení se už tak nějak automaticky očekává, že budou fungovat mnohem déle, než NASA slibovala. Curiosity už přitom po více než sedmi letech služby rozhodně není ve stoprocentním stavu a obecně se dobře ví o jeho poškozených kolech, která si rover prorazil o ostré kamení a skály a vzhledem k dnešní zprávě bude relevantní spíše připomenutí potíží s palubními počítačovými systémy
 
 
Nyní totiž systém Curiosity opět selhal a rover aktuálně nemá informace o své pozici a výšce, takže než se systém vyřeší, bude muset zůstat na místě. Každý jeho pohyb je totiž pečlivě plánovaný a vzhledem k nemožnosti přímého řízení ze Země je nutné, aby měl rover přesné informace o své poloze. Stejně tak potřebuje znát, kde se co nachází v jeho okolí a mít přehled o pozici své robotické ruky a její výbavy, aby se náhodou nestalo, že při popojetí narazí do blízké skály či kamene. Vedle toho je zapotřebí mít přehled i o směru pohledu objektivů fotoaparátů ve vztahu ke Slunci, jehož světlo by mohlo nechráněné světlocitné čipy poškodit. 
 
Potřebná data si Curiosity ukládá do vlastní paměti, ovšem před několika dny příslušný systém selhal zrovna v době, kdy rover vykonával přijaté příkazy. Najednou při provádění bezpečnostní kontroly před zapnutím motorů v kolech ztratil data o své poloze, a to přesněji o své výšce, bez nichž nemohl dále pokračovat, a tak automaticky zamrzl. Dokud se problém nevyřeší, rover v dané poloze zůstane. Stále ovšem komunikuje s obsluhou, takže ta se může s využitím zaslaných dat pokoušet o nápravu. Všechny ostatní systémy by pak měly být stejně funkční jako doposud. 
 
NASA nyní pracuje na sadě instrukcí, která by měla Curiosity donutit dokončit bezpečnostní kontrolu a poté se snad i rozpohybovat, nicméně by potřebovala v prvé řadě zjistit, co vůbec způsobilo toto selhání, aby se mu příště dalo předejít. 
 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu
Jeden z bývalých řidičů autonomních aut Waymo byl vyhozen za problémy s bezpečností. A očividně právem, protože si svou frustraci vybil pomstou a tím, že později přinutil autonomní vůz společnosti nabourat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Boring Company Elona Muska dokončila hloubení tunelu v Las Vegas The Boring Company Elona Muska dokončila hloubení tunelu v Las Vegas
V Las Vegas Convention Center buduje společnost The Boring Company dva tunely, přičemž nedávno dokončila hloubení jednoho z nich. Tato událost byla v podobě videa sdílena i na Twitteru. 
15.2.2020, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Half-Life: Alyx přijde na trh 23. března, co budeme potřebovat? Half-Life: Alyx přijde na trh 23. března, co budeme potřebovat?
Společnost Valve ohlásila, že její Half-Life: Alyx bude vypuštěn na trh 23. března, čili zhruba za půldruhého měsíce. Vedle toho se můžeme podívat na hardwarové požadavky v případě počítačové sestavy. 
14.2.2020, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
Covid-19 ohrožuje IT průmysl, lidé se nevracejí do práce Covid-19 ohrožuje IT průmysl, lidé se nevracejí do práce
Dnes jsme se dozvěděli, že NVIDIA raději předem snížila své očekávané tržby v tomto kvartálu o 100 milionů dolarů, aby v nich počítala s dopady koronaviru Covid-19. Další podobné zprávy přicházejí od Tchaj-wanských firem.
14.2.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Deska ASRock s čipsetem AMD B550A je na světě, potvrzuje se PCIe 4.0 Deska ASRock s čipsetem AMD B550A je na světě, potvrzuje se PCIe 4.0
Komachi Ensaka na svém twitterovém účtu zveřejnil snímky základní desky ASRock B550AM, čili Micro-ATX verze desky se novým čipsetem B550A. Takové desky mají být určeny pro OEM zákazníky. 
14.2.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů