www.svethardware.cz
>
>
>
>

Počítač na Curiosity se opět zakuckal, nyní už rover pokračuje v práci

Počítač na Curiosity se opět zakuckal, nyní už rover pokračuje v práci
, , aktualita
Nedávno se počítač na palubě Curiosity zasekl při bootu a rover se ocitl v nouzovém režimu. NASA v tomto případě nechce nic ponechat náhodě, a tak se snažila zjistit příčinu problémů. Tu stále nezná, ale Curiosity už opět pracuje. 
K oblíbeným
reklama
Curiosity se při své cestě na Mount Sharp zastavil v regionu známém jako Glen Torridon, který vytipovaly satelity, které odhalily ložiska jílovitých materiálů. A že je jíl obvykle spojen s dlouhodobým působením vody, je to přirozeně cíl i pro Curiosity, který si na daném místě pořídil i následující snímek. 
 
 
Počítač roveru tak 15. února nedokázal nabootovat a Curiosity aktivoval svůj nouzový režim. O čtyři dny později byl počítač znovu nabootován a od té doby funguje normálně a dokázal v rámci testů nabootovat už více než třicetkrát, a to zcela bez problémů. Ani jedno zaváhání ale nelze brát na lehkou váhu, protože může ukazovat na vážnější problém, takže lidé z Jet Propulsion Laboratory vzali potřebná data na analýzu.
 
Od té doby byl rover v provozu, ale vědecké úkony byly pozastaveny a zasílané příkazy byly značně omezeny tak, aby představovaly jen nejmenší nutné změny zapisované do paměti. To tedy ukazuje na možnost jejího (částečného) selhání. 
 
Nebylo to také poprvé, co Curiosity postihla chyba počítače. V minulém roce na podzim musela NASA přepnout na záložní systém. Ten známe prostě jako Side-A, takže Curiosity až do podzimu využíval Side-B. Důvod je jednoduše ten, že Side-A jako primární systém vykázal asi rok po přistání roveru chyby v paměti, takže nastoupil do té doby sekundární systém, který byl v lepší kondici a stal se tím hlavním. NASA tak loni na podzim zase přepnula na Side-A, který před tím prodělal podrobnou analýzu a jak dobře víme, už dlouho má částečně poškozenou paměť. Právě proto je na místě opatrnost
 
Nyní je situace taková, že rover odesílá obrázky z oblasti Glen Torridon pro vědecký průzkum a v JPL se mezitím pokračuje s analýzou problému z 15. února. NASA už si také vyhlédla nové vhodné místo k provedení dalších vrtů, které je nějakých 200 metrů daleko od pozice z 22. února. 
 
Žádné další problémy se od té doby neobjevily. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek