www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku

Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
, , aktualita
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
K oblíbeným
reklama
Curiosity se tak hlásí s dalším objevem a další záhadou, což jen ukazuje, že i po dlouhých letech na Marsu rozhodně má co na práci a může ještě překvapit. Nyní jde o zvyšující se či spíše kolísající koncentrace kyslíku, jenž by se dal vedle metanu označit jako další "biosignatura" čili známka možné přítomnosti života. Ale jak už bylo řečeno, vysvětlení může být zcela jiné, než že na Marsu probíhá fotosyntéza, nebo že tam prostě existuje život. 
 
 
Metan by měl pocházet z podzemí Marsu, odkud se může nárazově uvolňovat, což by vysvětlovalo jeho náhlé závany, které stejně náhle mizí. Nyní jde ale o koncentraci kyslíku, která se neočekávaně zvyšuje, jak zjistil přístroj SAM (Sample Analysis at Mars) na palubě roveru. Ten je využíván právě k analýze složení atmosféry planety, ale také k rozboru vzorků hornin. 
 
 
Data z minulých sedmi let popojíždění roveru Curiosity po kráteru Gale ukázala, že tamní atmosféru tvoří z 95 % oxid uhličitý se špetkou dusíku, argonu a minimem kyslíku, a sice 0,16 procenty. Existují ale klasické sezónní změny, přičemž každé období má svůj vzor, jichž je celkem sedm. Dle aktuálních měření se přitom koncentrace kyslíku mění a kolísají mnohem více než v případě jiných plynů. Během marťanského jara a léta jeho úroveň postupně vzroste o 30 procent oproti stanovenému normálu v zimě zase mírně klesne. 
 
Možných vysvětlení je několik, ovšem žádné z nich skutečně neodpovídá tomu, co bylo naměřeno. Může jít třeba o  dopad slunečního záření, pod nímž se rozpadá oxid uhličitý anebo vodní molekuly v atmosféře, ovšem vody v ní není dost a oxid uhličitý se zase nerozpadá tak rapidně, aby mohl způsobit takový nárůst. 
 
NASA tak nyní zkoumá, co by za tím mohlo být a ostatně zcela jasno nemá ani o zdrojích tamního metanu. Jako obvykle ale upozorňuje, že mnohem pravděpodobnější než marťanské fotosyntetizující rostliny nebo jiná senzace je právě nějaký geologický proces. Třeba to rozsekne nový rover, který bude za rok touto dobou už dávno na cestě a ponese pro hledání známek života mnohem lepší výbavu, než jakou má Curiosity. Mimochodem stále ještě nevíme, jak se bude jmenovat, takže to je stále Mars 2020. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3080: když se sejde mizivá dostupnost a obrovský zájem GeForce RTX 3080: když se sejde mizivá dostupnost a obrovský zájem
NVIDIA nás na začátku nového školního roku nadchla svou generací GeForce Ampere, ale už tehdy se objevil tichý hlas varující před tím, že málokdo si bude moci svou novou kartu pořídit kvůli slabé produkci a velice obtížné dostupnosti. To se potvrdilo.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ADATA XPG GAMMIX S70: až 7400 MB/s ADATA XPG GAMMIX S70: až 7400 MB/s
Společnost ADATA přispěchala s novou řadou výkonných SSD pro herní a domácí PC. Jedná se o značku XPG a její GAMMIX S70 pro rozhraní PCI Express 4.0, jehož možnosti jsou dle specifikací už téměř vyčerpány. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte ukázal své GeForce RTX 3070 GAMING a EAGLE Gigabyte ukázal své GeForce RTX 3070 GAMING a EAGLE
NVIDIA má pochopitelný zájem vyslat na trh své GeForce RTX 3070 co nejdříve, a to ještě před tím, než AMD představí své nové Radeony. To se bezpochyby stane, ostatně i Gigabyte už ukazuje své modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz
Vypadá to, že ani série RTX 3000 nepřijde o nabídku výrazně přetaktovaných modelů, i když bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostanou na trh a bude je možné běžně koupit. Nyní tu máme jako ukázku ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080 GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080
Už dle specifikací a nastavené ceny bylo zřejmé, že GeForce RTX 3090 bude z hlediska poměru výkonu a ceny naprosto nesmyslná koupě, a to i kdyby reálný výkon odpovídal jejímu hrubému výkonu. Ovšem ani s tím nelze počítat, alespoň ne ve hrách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek