Curiosity na Marsu načíná nový, již sedmý rok

Curiosity na Marsu načíná nový, již sedmý rok
, , aktualita
Rover Curiosity už jezdí po Marsu plných šest let a nyní načíná už sedmý. Nese s sebou celou "Marťanskou vědeckou laboratoř" a čeká na to, až se k němu za dva roky přidá další rover, jehož jméno aktuálně ještě neznáme. 
K oblíbeným
reklama
Curiosity představuje skutečně velký podnik, však sám tento rover přišel na 2,5 miliardy dolarů a jeho přistání přitom vůbec nemuselo vyjít. Záviselo totiž na tom, jak si povede "nebeský jeřáb" s raketami, jehož úkolem bylo dostat rover měkce na povrch planety a spadnout opodál. To se naštěstí dokonale podařilo i co se týče přesné lokace přistání, a tak Curiosity už od roku 2012 brázdí povrch Marsu s celou svou laboratoří. 
 
 
Curiosity se s celou Mars Science Laboratory odlepil od Země 26. listopadu 2011 a přistál 6. srpna 2012 a od té doby se zasloužil o většinu objevů, které jsou s Marsem spojeny. Díky němu se našly důkazy o tom, že v minulosti na něm tekla voda, a donutil tak vědce k tomu, aby přehodnotili své názory na minulost této planety. Nyní je otázka, kolik vody se na Marsu ještě skrývá a kolik jí naopak uniklo do okolního vesmíru. Voda ostatně má na Marsu občas téci i dnes. 
 
 
Díky tomuto roveru se také objevila řada prvků a sloučenin, díky nimž je možné, že na Marsu dříve existoval život. Jde vedle vody o oxid uhličitý, kyslík, oxid siřičitý nebo sirovodík. To vše bylo objeveno ještě před tím, než Curiosity v roce 2014 začal šplhat na horu Mount Sharp a objevil organické molekuly jako další ukazatel dlouho vyhynutého života. 
 
Rover dnes není ve stoprocentním stavu a především jeho pevná kola už jsou plná děr. Také že toho ze všech vozítek na cizích planetách najezdil zdaleka nejvíce a další kilometry jsou ještě před ním. NASA plánuje, že Curiosity udrží na životě do té doby, co to jen půjde, a to může být ještě mnoho let. Však tento rover využívá stejný zdroj energie, a sice radioizotopový termoelektrický generátor, který využívají i sondy Voyager a ty jsou i po 40 letech funkční, i když řada jejich přístrojů už selhala. 
 
NASA nyní stále plánuje, že na stejné platformě jako Curiosity založí i rover Mars 2020. 
 
Zdroj: Mars Curiosity - via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: listopad 2019 Doporučené PC sestavy: listopad 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek73 komentářů
AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede? AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Včera, aktualita, Jan Vítek