Curiosity na Marsu načíná nový, již sedmý rok
7.8.2018, Jan Vítek, aktualita

Rover Curiosity už jezdí po Marsu plných šest let a nyní načíná už sedmý. Nese s sebou celou "Marťanskou vědeckou laboratoř" a čeká na to, až se k němu za dva roky přidá další rover, jehož jméno aktuálně ještě neznáme.
Curiosity představuje skutečně velký podnik, však sám tento rover přišel na 2,5 miliardy dolarů a jeho přistání přitom vůbec nemuselo vyjít. Záviselo totiž na tom, jak si povede "nebeský jeřáb" s raketami, jehož úkolem bylo dostat rover měkce na povrch planety a spadnout opodál. To se naštěstí dokonale podařilo i co se týče přesné lokace přistání, a tak Curiosity už od roku 2012 brázdí povrch Marsu s celou svou laboratoří.

Curiosity se s celou Mars Science Laboratory odlepil od Země 26. listopadu 2011 a přistál 6. srpna 2012 a od té doby se zasloužil o většinu objevů, které jsou s Marsem spojeny. Díky němu se našly důkazy o tom, že v minulosti na něm tekla voda, a donutil tak vědce k tomu, aby přehodnotili své názory na minulost této planety. Nyní je otázka, kolik vody se na Marsu ještě skrývá a kolik jí naopak uniklo do okolního vesmíru. Voda ostatně má na Marsu občas téci i dnes.
I touched down on #Mars six years ago. Celebrating my 6th landing anniversary with the traditional gift of iron… oxide. (It puts the red in Red Planet.) https://t.co/AgssRU46yh pic.twitter.com/IAMa5H4TUG
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) 5. srpna 2018
Díky tomuto roveru se také objevila řada prvků a sloučenin, díky nimž je možné, že na Marsu dříve existoval život. Jde vedle vody o oxid uhličitý, kyslík, oxid siřičitý nebo sirovodík. To vše bylo objeveno ještě před tím, než Curiosity v roce 2014 začal šplhat na horu Mount Sharp a objevil organické molekuly jako další ukazatel dlouho vyhynutého života.
Rover dnes není ve stoprocentním stavu a především jeho pevná kola už jsou plná děr. Také že toho ze všech vozítek na cizích planetách najezdil zdaleka nejvíce a další kilometry jsou ještě před ním. NASA plánuje, že Curiosity udrží na životě do té doby, co to jen půjde, a to může být ještě mnoho let. Však tento rover využívá stejný zdroj energie, a sice radioizotopový termoelektrický generátor, který využívají i sondy Voyager a ty jsou i po 40 letech funkční, i když řada jejich přístrojů už selhala.
NASA nyní stále plánuje, že na stejné platformě jako Curiosity založí i rover Mars 2020.
Zdroj: Mars Curiosity - via Twitter