Curiosity na Marsu načíná nový, již sedmý rok

Curiosity na Marsu načíná nový, již sedmý rok
, , aktualita
Rover Curiosity už jezdí po Marsu plných šest let a nyní načíná už sedmý. Nese s sebou celou "Marťanskou vědeckou laboratoř" a čeká na to, až se k němu za dva roky přidá další rover, jehož jméno aktuálně ještě neznáme. 
K oblíbeným
reklama
Curiosity představuje skutečně velký podnik, však sám tento rover přišel na 2,5 miliardy dolarů a jeho přistání přitom vůbec nemuselo vyjít. Záviselo totiž na tom, jak si povede "nebeský jeřáb" s raketami, jehož úkolem bylo dostat rover měkce na povrch planety a spadnout opodál. To se naštěstí dokonale podařilo i co se týče přesné lokace přistání, a tak Curiosity už od roku 2012 brázdí povrch Marsu s celou svou laboratoří. 
 
 
Curiosity se s celou Mars Science Laboratory odlepil od Země 26. listopadu 2011 a přistál 6. srpna 2012 a od té doby se zasloužil o většinu objevů, které jsou s Marsem spojeny. Díky němu se našly důkazy o tom, že v minulosti na něm tekla voda, a donutil tak vědce k tomu, aby přehodnotili své názory na minulost této planety. Nyní je otázka, kolik vody se na Marsu ještě skrývá a kolik jí naopak uniklo do okolního vesmíru. Voda ostatně má na Marsu občas téci i dnes. 
 
 
Díky tomuto roveru se také objevila řada prvků a sloučenin, díky nimž je možné, že na Marsu dříve existoval život. Jde vedle vody o oxid uhličitý, kyslík, oxid siřičitý nebo sirovodík. To vše bylo objeveno ještě před tím, než Curiosity v roce 2014 začal šplhat na horu Mount Sharp a objevil organické molekuly jako další ukazatel dlouho vyhynutého života. 
 
Rover dnes není ve stoprocentním stavu a především jeho pevná kola už jsou plná děr. Také že toho ze všech vozítek na cizích planetách najezdil zdaleka nejvíce a další kilometry jsou ještě před ním. NASA plánuje, že Curiosity udrží na životě do té doby, co to jen půjde, a to může být ještě mnoho let. Však tento rover využívá stejný zdroj energie, a sice radioizotopový termoelektrický generátor, který využívají i sondy Voyager a ty jsou i po 40 letech funkční, i když řada jejich přístrojů už selhala. 
 
NASA nyní stále plánuje, že na stejné platformě jako Curiosity založí i rover Mars 2020. 
 
Zdroj: Mars Curiosity - via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů