www.svethardware.cz
>
>
>
>

I po 40 letech mají Voyagery pět funkčních přístrojů

I po 40 letech mají Voyagery pět funkčních přístrojů
, , aktualita
Sondy Voyager se nesmazatelně zapsaly do historie lidského zkoumání vesmíru a i když jsou na cestě už od roku 1977, stále částečně fungují, vysílají a nesou celkem pět přístrojů, které jsou ještě funkční. Jakých?
K oblíbeným
reklama
Sondy Voyager 1 a 2 mohly být vypuštěny akorát v čas, aby mohly postupně navštívit planety Jupiter, Saturn, Uran i Neptun, které zrovna byly v konstelaci, jež nenastává často. Díky nim dostali vědci k dispozici tisíce fotografií a velké množství dat. Nyní už je Voyager 1 už v mezihvězdném prostoru a Voyager 2 téměř u jeho okraje, přičemž oba ještě fungují a komunikují se Zemí, i když nejsou ve stoprocentním stavu. Ve výbavě mají jako zdroj energie RTG (Radioisotopový Termoelektrický Generátor), který využívá také rover Curiosity, a tak mají i po 40 letech dost energie, což bude platit ještě pro řadu příštích let. 
 
 
Které přístroje tedy na sondách ještě fungují a neselhaly, nebo nebyly deaktivovány? 
 
Plazmový spektrometr (PLS) je jediný přístroj ze zmiňovaných, jenž funguje pouze na Voyageru 2 a ne na obou. Má dvě zařízení (Faraday Cup), které dokáží změřit, kolik nabitých částic do nich naráží. Jde tak třeba o ionty, takže není divu, že zařízení bylo pojmenováno po Faradayovi, který o nich mluvil už před téměř 190 lety. PLS tak sloužil pro měření síly slunečního větru a díky němu se mohlo zkoumat, jak tento vítr reaguje s planetami a jejich magnetosférami. 
   
Cosmic Ray System (CRS) stejně jako všechny zbylé funguje na obou sondách a jak jeho název napovídá, slouží k detekci kosmického záření, čili vysoce energetických částic pocházejících z hloubi vesmíru. Dokáže také studovat sluneční vítr a právě tento přístroj byl využit i k tomu, aby se zjistilo, zda Voyager 1 už vlétl do mezihvězdného prostoru. Překonala tak terminační šok v oblasti, kde se sluneční vítr prudce zpomaluje.
 
Magnetometr (MAG) - na obrázku nahoře můžete vidět stavitelné rameno vytrčené v poloze pěti hodin, které bylo na sondách využito pro magnetometry, aby byly posázeny v různé vzdálenosti od samotné sondy, jež je mohla rušit. Tyto přístroje sloužily k měření změn v magnetickém poli Slunce a také ke studiu polí jednotlivých planet ovlivňovaných jejich měsíci. Nyní stále pracují a zkoumají magnetismus existující v oblasti obou sond. Vyzdvihnout si zaslouží také samotná ramena, která umožnila nejvzdálenější magnetometry dostat až na vzdálenost 13 metrů od samotné sondy. Jde přitom o velice choulostivé zařízení, které bylo při startu sond do vesmíru uzavřeno v jen asi metrovém obalu. 
 
zkouška ramena magnetometru
 
Low Energy Charged Particle (LECP) měří elektrony, protony, alfačástice a jiné kolem planet i v meziplanetárním prostoru. Tento experiment tvoří dva přístroje, a sice detektor a teleskop. LECP nám ukázal třeba to, jaký tvar mají magnetosféry kolem Saturnu a Uranu
 
Nakonec tu máme Plasma Wave Subsystem (PWS), který zkoumal plazmové vlny a nízkofrekvenční rádiové vlny v magnetosférách všech čtyř velkých planet našeho systému. Nyní stále provádí svá měření uvnitř i za heliopauzou, kde je již sluneční vítr zastaven. Díky PWS jsme si také mohli poslechnout "zvuk" mezihvězdného prostoru: 
 
 
Řada jiných přístrojů ale na Voyagerech už selhala, a to včetně fotoaparátů, které nám poskytly tolik snímků. Třeba i tento, kde už je Země vidět jen jako "vybledlá modrá tečka".
 
 
Astronomové doufají, že ty přeživší budou fungovat ještě několik dalších let.  

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla z obchodu s doplňky odstranila téměř 200 záškodníků Mozilla z obchodu s doplňky odstranila téměř 200 záškodníků
Mozilla chce dále zvyšovat bezpečnost svého prohlížeče a dává zvýšený pozor i na nabízené doplňky. Po prozkoumání obchodu s aplikacemi vyhodila téměř 200 z nich, které vykazovaly nekalé chování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP PNY uvádí pasivně chlazené Quadro RTX 6000 a 8000 s 250W TDP
Společnost PNY se rozhodla udělat v počítačích menší hluk. Uvedla totiž velmi výkonné profesionální grafické karty Quadro RTX 6000 a RTX 8000 pouze s pasivním chlazením. To tak musí zvládnout 250W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7 Microsoft nabídne první veřejnou záplatu po ukončení podpory Windows 7
Uživatelé systému Windows 7 si začali stěžovat na problém, pro nějž se vžilo obecné označení "black desktop". Ukázalo se, že Microsoft na něj zadělal právě 14. ledna, kdy vypustil do světa poslední veřejně dostupné aktualizace pro W7. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake? Knights of the Old Republic: můžeme se těšit na remake?
Knights of the Old Republic je titul ze zlaté éry her založených na univerzu Star Wars a nyní se opět proslýchá, že se chystá remake, čili přepracovaná verze této úspěšné a velice oblíbené hry. Můžeme se těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří Londýn nasadí nový kamerový systém s rozpoznáváním tváří
Sledování obyvatel je všudypřítomné a týká se nejrůznějších zemí i režimů. Velká Británie je doslova prošpikována kamerami, což platí zejména o Londýnu, kde nasadí nový systém s rozpoznáváním tváří zločinců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala