Curiosity se opět vyfotil a pak se vydal na rekordní výstup

Curiosity se opět vyfotil a pak se vydal na rekordní výstup
, , aktualita
Rover Curiosity pořídil opět další snímek sám sebe, a to před tím, než se vydal na svůj rekordní výstup. Začal totiž šplhat do dosud nejprudšího kopce, který kdy na Marsu musel zvládnout. 
K oblíbeným
reklama
Curiosity pochopitelně nepořizuje takové snímky proto, že se to v NASA hemží samými "selfíčkáři". Jde sice i o snímky, které mají za úkol vypadat dobře v médiích, ale také poskytují důležitý přehled o stavu samotného roveru a o tom, jak vypadá jeho bezprostřední okolí. Nyní se tak NASA chtěla přesvědčit, že je vše v pořádku, než se Curiosity vydal šplhat do dosud nejprudšího kopce, který musel zvládnout. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Rover se zrovna nacházel vedle Greenheugh Pediment, široké drobící se skalní vrstvy na vrcholu kopce a právě na ten se vydal poté, co si zavrtal ve skalním podloží, sebral vzorky pro analýzu a pořídil snímek složený z 86 fotografií. 
 
Svého cíle rover dosáhl 6. března, čili ve svůj 2696. sol na Marsu. Zvládl to celkem natřikrát, přičemž během druhé části výstupu činil jeho náklon až 31 stupňů, což je nejvíce, co tento rover v praxi zvládl (ještě o stupeň více ale zvládl svého času menší Opportunity). Nicméně i když je jeho podvozek se šesti koly je navržen tak, aby zvládl i 45stupňový náklon, zcela jiná věc je ta, zda by kola dokázala udržet rover na místě. Obsluha roveru v NASA Jet Propulsion Laboratory také pochopitelně nikdy nezvolí takovou cestu, během níž by hrozilo převrácení roveru, nebo třeba jen protáčení a prokluzování jeho kol, což by také mohlo ovlivnit stabilitu. 
 
 
My se můžeme také podívat na video pořízené ze snímků černobílých navigačních fotoaparátů, které ukazuje robotickou ruku, jak pomocí MAHLI (Mars Hand Lens Camera) fotí sérii snímků pro výše uvedené selfie. Doug Ellison z JPL vysvětluje, že dostává velice často otázku, jakým způsobem vůbec Curiosity pořizuje takové snímky, takže i proto vzniklo toto video, které proces ukazuje z pohledu samotného roveru. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia
Amazon se chce vrhnout do světa streamovaných her a připravuje novou službu, která nese interní název Project Tempo. V květnu by měla společnost konečně vydat dvojici her od svých vlastních studií: Crucible a New World.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400 SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400
Společnost SK Hynix pohovořila více o svých modulech DDR5. Ty by chtěla masově vyrábět už letos a počítá se s opravdu velmi vysokými rychlostmi. V plánu jsou do budoucna čipy podporující až DDR5-8400.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci? Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci?
Intel vypustil na trh hlavní rodinu mobilních procesorů generace Comet Lake, která nám může napovědět i to, co nás čeká od desktopových modelů. Comet Lake-H nabídnou až osm jader na taktu stoupajícím k 5,3 GHz. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus
Vedle Dynamic Boost tu máme i další technologickou novinku od NVIDIE, a sice Advanced Optimus. V podstatě lze říci, že jde o spojení technologií G-Sync a Optimus, čili že synchronizace bude už konečně fungovat se zapnutým Optimem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek