Curiosity se opět vyfotil a pak se vydal na rekordní výstup

Curiosity se opět vyfotil a pak se vydal na rekordní výstup
, , aktualita
Rover Curiosity pořídil opět další snímek sám sebe, a to před tím, než se vydal na svůj rekordní výstup. Začal totiž šplhat do dosud nejprudšího kopce, který kdy na Marsu musel zvládnout. 
K oblíbeným
reklama
Curiosity pochopitelně nepořizuje takové snímky proto, že se to v NASA hemží samými "selfíčkáři". Jde sice i o snímky, které mají za úkol vypadat dobře v médiích, ale také poskytují důležitý přehled o stavu samotného roveru a o tom, jak vypadá jeho bezprostřední okolí. Nyní se tak NASA chtěla přesvědčit, že je vše v pořádku, než se Curiosity vydal šplhat do dosud nejprudšího kopce, který musel zvládnout. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Rover se zrovna nacházel vedle Greenheugh Pediment, široké drobící se skalní vrstvy na vrcholu kopce a právě na ten se vydal poté, co si zavrtal ve skalním podloží, sebral vzorky pro analýzu a pořídil snímek složený z 86 fotografií. 
 
Svého cíle rover dosáhl 6. března, čili ve svůj 2696. sol na Marsu. Zvládl to celkem natřikrát, přičemž během druhé části výstupu činil jeho náklon až 31 stupňů, což je nejvíce, co tento rover v praxi zvládl (ještě o stupeň více ale zvládl svého času menší Opportunity). Nicméně i když je jeho podvozek se šesti koly je navržen tak, aby zvládl i 45stupňový náklon, zcela jiná věc je ta, zda by kola dokázala udržet rover na místě. Obsluha roveru v NASA Jet Propulsion Laboratory také pochopitelně nikdy nezvolí takovou cestu, během níž by hrozilo převrácení roveru, nebo třeba jen protáčení a prokluzování jeho kol, což by také mohlo ovlivnit stabilitu. 
 
 
My se můžeme také podívat na video pořízené ze snímků černobílých navigačních fotoaparátů, které ukazuje robotickou ruku, jak pomocí MAHLI (Mars Hand Lens Camera) fotí sérii snímků pro výše uvedené selfie. Doug Ellison z JPL vysvětluje, že dostává velice často otázku, jakým způsobem vůbec Curiosity pořizuje takové snímky, takže i proto vzniklo toto video, které proces ukazuje z pohledu samotného roveru. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů