www.svethardware.cz
>
>

DARPA má 1,5 miliardy dolarů pro řešení akutních problémů vývoje elektroniky

DARPA má 1,5 miliardy dolarů pro řešení akutních problémů vývoje elektroniky
, , aktualita
Americká DARPA spadající pod Ministerstvo obrany má v plánu znovuvynalezení způsobu vývoje čipů, což je spojeno s hrozící stagnací vývoje křemíkových technologií a s koncem platnosti Mooreova zákona. 
K oblíbeným
reklama
Mohli bychom se donekonečna bavit o tom, zda Mooreův zákon platí, neplatí, nebo někdy vůbec platil. Nicméně dnes už je aktuální daleko podstatnější věc, která z takových rozprav dělá zcela bezvýznamné třenice. Dnes už je na dohled konec křemíkových technologií, který by nemusel nastat ani kvůli prosté neschopnosti přijít s pokročilejšími výrobními procesy, ale jednoduše s tím, že ty už nebude mít z ekonomického hlediska smysl používat. Prudce se zvyšují náklady na vývoj čipů, a tedy pouhé nastartování výroby, takže výrobu 7nm čipů a následně 5nm či dokonce 3nm si nebude moci dovolit jen tak někdo
 
 
Americká DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) slouží k podpoře výzkumných a vývojových projektů, které se dají v prvé řadě využít ve vojenské technice, ale je mnoho takových, jež se nakonec uplatnily v našich každodenních životech. Příkladem za všechny budiž samotný Internet. 
 
DARPA nyní ohlásila, že má pro příštích pět let připraveno 1,5 miliardy dolarů pro podporu amerických firem orientujících se na inovace v polovodičovém průmyslu. Zástupci organizace míní, že pro menší podniky i pro samotné Ministerstvo obrany je velice složité investovat do nových technologií, které mají přinést zásadní pokrok, a proto spouští program ERI - Electronics Resurgence Initiative, který by se dal označit za snahu o obrodu elektroniky. 
 
Do ERI se mohou zapojit výzkumné týmy z akademických kruhů, firem i samotného ministerstva, aby se zaměřily na designování budoucích složitých SoC i z hlediska ceny. ERI se dělí na dvě iniciativy, a sice Intelligent Design of Electronic Assets (IDEA) a Posh Open Source Hardware (POSH). Jejich úkol je společný, a sice vytvořit automatizovaný softwarový generátor fyzických vrstev, který by značně zkrátil design čipů. 
 
 
V rámci IDEA se výzkumníci zaměří na využití strojového učení, které využije daný generátor integrovaných obvodů a také plošných spojů. POSH se už zaměří výhradně na design SoC s cílem vytvořit celý otevřený ekosystém, který umožní cenově přijatelný vývoj velice složitých čipů. Andreas Olofsson z programu POSH doufá, že se díky této práci nebude muset při každém vývoji nového čipu začínat na "zelené louce".
 
Nicméně dle MIT Technology Review bude řešení zásadních problémů, které přináší nevyhnutelné přibližování se hranicím dnešních křemíkových technologií, potřebovat mnohem více než 1,5 miliardy dolarů a výsledky programu ERI. Zapotřebí budou radikální kroky zahrnující použití nových materiálů a nových způsobů propojení výkonných čipů s paměťmi, s čímž lze jen souhlasit. 
  
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře