reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DARPA má 1,5 miliardy dolarů pro řešení akutních problémů vývoje elektroniky

31.7.2018, Jan Vítek, aktualita
DARPA má 1,5 miliardy dolarů pro řešení akutních problémů vývoje elektroniky
Americká DARPA spadající pod Ministerstvo obrany má v plánu znovuvynalezení způsobu vývoje čipů, což je spojeno s hrozící stagnací vývoje křemíkových technologií a s koncem platnosti Mooreova zákona. 
Mohli bychom se donekonečna bavit o tom, zda Mooreův zákon platí, neplatí, nebo někdy vůbec platil. Nicméně dnes už je aktuální daleko podstatnější věc, která z takových rozprav dělá zcela bezvýznamné třenice. Dnes už je na dohled konec křemíkových technologií, který by nemusel nastat ani kvůli prosté neschopnosti přijít s pokročilejšími výrobními procesy, ale jednoduše s tím, že ty už nebude mít z ekonomického hlediska smysl používat. Prudce se zvyšují náklady na vývoj čipů, a tedy pouhé nastartování výroby, takže výrobu 7nm čipů a následně 5nm či dokonce 3nm si nebude moci dovolit jen tak někdo
 
 
Americká DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) slouží k podpoře výzkumných a vývojových projektů, které se dají v prvé řadě využít ve vojenské technice, ale je mnoho takových, jež se nakonec uplatnily v našich každodenních životech. Příkladem za všechny budiž samotný Internet. 
 
DARPA nyní ohlásila, že má pro příštích pět let připraveno 1,5 miliardy dolarů pro podporu amerických firem orientujících se na inovace v polovodičovém průmyslu. Zástupci organizace míní, že pro menší podniky i pro samotné Ministerstvo obrany je velice složité investovat do nových technologií, které mají přinést zásadní pokrok, a proto spouští program ERI - Electronics Resurgence Initiative, který by se dal označit za snahu o obrodu elektroniky. 
 
Do ERI se mohou zapojit výzkumné týmy z akademických kruhů, firem i samotného ministerstva, aby se zaměřily na designování budoucích složitých SoC i z hlediska ceny. ERI se dělí na dvě iniciativy, a sice Intelligent Design of Electronic Assets (IDEA) a Posh Open Source Hardware (POSH). Jejich úkol je společný, a sice vytvořit automatizovaný softwarový generátor fyzických vrstev, který by značně zkrátil design čipů. 
 
 
V rámci IDEA se výzkumníci zaměří na využití strojového učení, které využije daný generátor integrovaných obvodů a také plošných spojů. POSH se už zaměří výhradně na design SoC s cílem vytvořit celý otevřený ekosystém, který umožní cenově přijatelný vývoj velice složitých čipů. Andreas Olofsson z programu POSH doufá, že se díky této práci nebude muset při každém vývoji nového čipu začínat na "zelené louce".
 
Nicméně dle MIT Technology Review bude řešení zásadních problémů, které přináší nevyhnutelné přibližování se hranicím dnešních křemíkových technologií, potřebovat mnohem více než 1,5 miliardy dolarů a výsledky programu ERI. Zapotřebí budou radikální kroky zahrnující použití nových materiálů a nových způsobů propojení výkonných čipů s paměťmi, s čímž lze jen souhlasit. 
  
Zdroj: Hexus.net


reklama