www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dávno mrtvý satelit GOCE odhalil Antarktidu pod ledovou přikrývkou i její vývoj

Dávno mrtvý satelit GOCE odhalil Antarktidu pod ledovou přikrývkou i její vývoj
, , aktualita
Evropský satelit Gravity field and Ocean Circulation Explorer (GOCE) už řadu let neobíhá Zemi, ale jako obvykle se data zkoumají dlouho poté, co jejich autor sám už neexistuje. Co zjistil o nejméně probádaném kontinentu Země?
reklama
Gravity field and Ocean Circulation Explorer (GOCE) vypustila European Space Agency (ESA) na orbitu v roce 2009 a ten po čtyři roky obíhal Zemi a detailně mapoval její gravitační pole s přesností, která byla do té doby bezprecedentní. Na podzim roku 2013 byl satelit naveden do atmosféry a v ní shořel někde poblíž Falkland (či Malvín, abych nerozzuřil nějakého Argentince). GOCE nám ale odkázal svá data, která vědci zkoumali dlouhé roky. 
 
 
Antarktida je jako těžce přístupný a ledem pokrytý jižní kontinent pochopitelně i nejméně probádaný, takže rozhodně je co objevovat. Právě díky datům od GOCE mohl být v novém průzkumu dán dohromady přehled jejího vývoje během posledních 200 milionů let, který byl zveřejněn v následující 24sekundové animaci: 
 
 
Na videu můžete vidět rekonstrukci tektonického rozpadu Antarktidy, která se předtím oddělila od pradávného kontinentu Gondwana, který vznikl po rozdělení původní Pangey na dvě části. Jižní byla právě Gondwana a severní pak Laurasie. Jasně je tak vidět, jak se Antarktidy dlouho jako klíště držela Jižní Amerika a ještě déle pak Austrálie. Podstatně dříve pak na sever odcestovala dnešní Indie. 
 
globální tektonická mapa vytvořená dle dat z GOCE
 
Jde ale především o možnost sledování aktuálního stavu Antarktidy a litosférických desek, z nichž se skládá. Ve východní části Antarktidy, což je její větší část poblíž Afriky a Austrálie, lze dle spoluautora studie Fausta Ferraccioloho vidět celou mozaiku geologických struktur, které ukazují na dávné spojení s ostatními kontinenty před 160 miliony let. 
 
Ukázaly se i starodávné kratony pod ledovými poli východní Antarktidy. Kraton je stabilní část zemské kůry z magmatických a metamorfovaných hornin, která už nepodléhá vrásnění. V srdci jednoho z nich je také Česká republika, a to východoevropského kratonu. Dané kratony na Antarktidě mohly být jasně spojeny se svými protějšky v Indii a Austrálii. 
 
Západní Antarktida pod Jižní Amerikou má dle dat z GOSE daleko tenčí litosférickou desku a postrádá velké stabilní části. Studie nakonec vyzývá k dalšímu seismologickému a gravitačnímu průzkumu Země, neboť tato kombinace nám může mnohé povědět právě o jinak těžko dostupných částech. 
 
Zdroj: ESAMotherboard


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd? GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd?
Server WCCFTech přinesl nové informace o tom, jaké můžeme očekávat základní takty grafických karet GeForce GTX 1660 a 1660 Ti a jaké budou další vlastnosti. Tyto informace je pochopitelně třeba brát s rezervou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek