www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dávno mrtvý satelit GOCE odhalil Antarktidu pod ledovou přikrývkou i její vývoj

Dávno mrtvý satelit GOCE odhalil Antarktidu pod ledovou přikrývkou i její vývoj
, , aktualita
Evropský satelit Gravity field and Ocean Circulation Explorer (GOCE) už řadu let neobíhá Zemi, ale jako obvykle se data zkoumají dlouho poté, co jejich autor sám už neexistuje. Co zjistil o nejméně probádaném kontinentu Země?
K oblíbeným
reklama
Gravity field and Ocean Circulation Explorer (GOCE) vypustila European Space Agency (ESA) na orbitu v roce 2009 a ten po čtyři roky obíhal Zemi a detailně mapoval její gravitační pole s přesností, která byla do té doby bezprecedentní. Na podzim roku 2013 byl satelit naveden do atmosféry a v ní shořel někde poblíž Falkland (či Malvín, abych nerozzuřil nějakého Argentince). GOCE nám ale odkázal svá data, která vědci zkoumali dlouhé roky. 
 
 
Antarktida je jako těžce přístupný a ledem pokrytý jižní kontinent pochopitelně i nejméně probádaný, takže rozhodně je co objevovat. Právě díky datům od GOCE mohl být v novém průzkumu dán dohromady přehled jejího vývoje během posledních 200 milionů let, který byl zveřejněn v následující 24sekundové animaci: 
 
 
Na videu můžete vidět rekonstrukci tektonického rozpadu Antarktidy, která se předtím oddělila od pradávného kontinentu Gondwana, který vznikl po rozdělení původní Pangey na dvě části. Jižní byla právě Gondwana a severní pak Laurasie. Jasně je tak vidět, jak se Antarktidy dlouho jako klíště držela Jižní Amerika a ještě déle pak Austrálie. Podstatně dříve pak na sever odcestovala dnešní Indie. 
 
globální tektonická mapa vytvořená dle dat z GOCE
 
Jde ale především o možnost sledování aktuálního stavu Antarktidy a litosférických desek, z nichž se skládá. Ve východní části Antarktidy, což je její větší část poblíž Afriky a Austrálie, lze dle spoluautora studie Fausta Ferraccioloho vidět celou mozaiku geologických struktur, které ukazují na dávné spojení s ostatními kontinenty před 160 miliony let. 
 
Ukázaly se i starodávné kratony pod ledovými poli východní Antarktidy. Kraton je stabilní část zemské kůry z magmatických a metamorfovaných hornin, která už nepodléhá vrásnění. V srdci jednoho z nich je také Česká republika, a to východoevropského kratonu. Dané kratony na Antarktidě mohly být jasně spojeny se svými protějšky v Indii a Austrálii. 
 
Západní Antarktida pod Jižní Amerikou má dle dat z GOSE daleko tenčí litosférickou desku a postrádá velké stabilní části. Studie nakonec vyzývá k dalšímu seismologickému a gravitačnímu průzkumu Země, neboť tato kombinace nám může mnohé povědět právě o jinak těžko dostupných částech. 
 
Zdroj: ESAMotherboard


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek