www.svethardware.cz
>
>
>

Dávno mrtvý satelit GOCE odhalil Antarktidu pod ledovou přikrývkou i její vývoj

Dávno mrtvý satelit GOCE odhalil Antarktidu pod ledovou přikrývkou i její vývoj
, , aktualita
Evropský satelit Gravity field and Ocean Circulation Explorer (GOCE) už řadu let neobíhá Zemi, ale jako obvykle se data zkoumají dlouho poté, co jejich autor sám už neexistuje. Co zjistil o nejméně probádaném kontinentu Země?
reklama
Gravity field and Ocean Circulation Explorer (GOCE) vypustila European Space Agency (ESA) na orbitu v roce 2009 a ten po čtyři roky obíhal Zemi a detailně mapoval její gravitační pole s přesností, která byla do té doby bezprecedentní. Na podzim roku 2013 byl satelit naveden do atmosféry a v ní shořel někde poblíž Falkland (či Malvín, abych nerozzuřil nějakého Argentince). GOCE nám ale odkázal svá data, která vědci zkoumali dlouhé roky. 
 
 
Antarktida je jako těžce přístupný a ledem pokrytý jižní kontinent pochopitelně i nejméně probádaný, takže rozhodně je co objevovat. Právě díky datům od GOCE mohl být v novém průzkumu dán dohromady přehled jejího vývoje během posledních 200 milionů let, který byl zveřejněn v následující 24sekundové animaci: 
 
 
Na videu můžete vidět rekonstrukci tektonického rozpadu Antarktidy, která se předtím oddělila od pradávného kontinentu Gondwana, který vznikl po rozdělení původní Pangey na dvě části. Jižní byla právě Gondwana a severní pak Laurasie. Jasně je tak vidět, jak se Antarktidy dlouho jako klíště držela Jižní Amerika a ještě déle pak Austrálie. Podstatně dříve pak na sever odcestovala dnešní Indie. 
 
globální tektonická mapa vytvořená dle dat z GOCE
 
Jde ale především o možnost sledování aktuálního stavu Antarktidy a litosférických desek, z nichž se skládá. Ve východní části Antarktidy, což je její větší část poblíž Afriky a Austrálie, lze dle spoluautora studie Fausta Ferraccioloho vidět celou mozaiku geologických struktur, které ukazují na dávné spojení s ostatními kontinenty před 160 miliony let. 
 
Ukázaly se i starodávné kratony pod ledovými poli východní Antarktidy. Kraton je stabilní část zemské kůry z magmatických a metamorfovaných hornin, která už nepodléhá vrásnění. V srdci jednoho z nich je také Česká republika, a to východoevropského kratonu. Dané kratony na Antarktidě mohly být jasně spojeny se svými protějšky v Indii a Austrálii. 
 
Západní Antarktida pod Jižní Amerikou má dle dat z GOSE daleko tenčí litosférickou desku a postrádá velké stabilní části. Studie nakonec vyzývá k dalšímu seismologickému a gravitačnímu průzkumu Země, neboť tato kombinace nám může mnohé povědět právě o jinak těžko dostupných částech. 
 
Zdroj: ESAMotherboard


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sluneční systém je aktuálně v proudu temné hmoty, pozůstatku cizí galaxie Sluneční systém je aktuálně v proudu temné hmoty, pozůstatku cizí galaxie
Galaktický "hurikán z temné hmoty" má aktuálně procházet částí Mléčné dráhy, kde se nachází také naše Sluneční soustava. Jde o proud hmoty, který má mít původ v malé galaxii, jež se s tou naší v minulosti srazila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zpoždění říjnové verze Windows 10 přineslo problémy výrobcům PC s ARM Zpoždění říjnové verze Windows 10 přineslo problémy výrobcům PC s ARM
Microsoftu se opět nepodařilo vypustit novou verzi Windows 10 bez závažných problémů a nyní šlo rovnou o naše data, která mohla být v průběhu aktualizace smazána. Nová verze systému se přitom dosud neobjevila a to s sebou přináší potíže.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu? TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu?
Server Anandtech se hlouběji ponořil do problematiky TDP moderních procesorů Intel a proč už dávno nelze tento údaj brát jako hrubý ukazatel reálné spotřeby. Ostatně tato otázka je nasnadě vzhledem k poslednímu vývoji. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek21 komentářů
Kvantový akcelerometr dokáže zjistit pozici i bez satelitů Kvantový akcelerometr dokáže zjistit pozici i bez satelitů
Technologie GPS, Glonass či Galileo spoléhají na satelity, díky nimž mohou určovat polohu zařízení na zemi a na to spoléhá už mnoho zařízení, jako jsou mýtné systémy či zemědělské stroje. Hodila by se tak alternativa, a ta tu je. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Amazon Marketplace vykáže prodejce neautorizovaně opraveného HW firmy Apple Amazon Marketplace vykáže prodejce neautorizovaně opraveného HW firmy Apple
Společnost Apple je známá tím, že se různými prostředky brání proti lidem, kteří si dovolují pro jiné neautorizovaně opravovat její hardware a dostávají jej zase do oběhu. Nyní to odnesou prodejci, pro které byl Amazon Marketplace zásadní odbytiště.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře