www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

DDR5 jsou téměř tu, nabídnou 2 kanály na modul i jiné novinky

DDR5 jsou téměř tu, nabídnou 2 kanály na modul i jiné novinky
, , článek
Společnost SK Hynix jako první vyslala na trh moduly s paměťmi DDR5, čímž v podstatě odstartovala jejich éru. Můžeme být ale zatím v klidu, neboť potřebujeme i zařízení, které je dokáže využít. Zatím se tak podíváme na to, s čím máme tu čest.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. DDR5 jsou téměř tu, nabídnou 2 kanály na modul i jiné novinky
  2. Od SDR k DDR a dál
  3. DDR5 a jejich výkon
  4. Paměťové kanály a nové funkce, napájení a kapacity
reklama
Paměti DDR4 přišly do světa desktopových počítačů v roce 2014 a onou přelomovou generací se stala v případě Intelu 22nm Haswell. AMD v té době prožívalo svou malou dobu temna, a tak s paměťmi DDR4 nastoupily v případě CPU až první Ryzeny v roce 2017, ovšem APU generace Bristol Ridge je podporovaly už dříve v roce 2016. 
 
I tak bylo AMD v tomto ohledu pozadu za Intelem, který podporu DDR4-2133 nabídl v případě HEDT procesorů Haswell-E právě už v roce 2014, ostatně až s jejich nástupem začaly být dostupné potřebné paměťové moduly. Nicméně minimalizovaná generace desktopových Broadwell o rok později stále využila DDR3 (opět až na HEDT Broadwell-E), takže první běžné desktopové procesory Intelu s podporou DDR4 byly Skylake. Jejich architektura nám tu vydržela až do dnešních dní, kdy už samotný standard DDR4 má být postupně nahrazován novým DDR5.
 
Nicméně Rocket Lake-S s novou architekturou stále ještě využije DDR4 a pro DDR5 bude připravena až 10nm generace Alder Lake. A tu můžeme očekávat s velkou pravděpodobností až v roce 2022, pokud ovšem Intel nezvolí vysoce nestandardní postup. AMD má už nyní téměř na trhu svou poslední procesorovou generaci pro DDR4, takže Zen 4 pro DDR5 by mohly dorazit dříve než Alder Lake. Co ale představují samotné paměti DDR5 krom toho, že jde už o pátou generaci tohoto typu SDRAM? 
 
 

Paměti DDR5

 
Společnost SK Hynix představila vůbec první moduly RDIMM (Registered DIMM) s paměťmi DDR5 a pokud jde o výhody nové generace, ty jsou nasnadě: vyšší takty a výsledná propustnost a nižší spotřeba či napájecí napětí dané obecně pokročilejšími výrobními technologiemi. 
 
 
My jsme se přitom nedávno věnovali otázce propustnosti pamětí a jeho vlivu v praxi na výkon ve hrách, což skončilo nejednoznačně tak, že záleží na konkrétní hře či aplikaci. Rozdíly tak mohou být značné, nebo naopak zanedbatelné. Nicméně problém je spíše v tom, že výkonné paměti DDR4 jsou drahé, čili se moc nevyplatí do nich investovat. Generace DDR5 ale už v porovnání s DDR4 začíná na vysokých taktech, takže v jejím případě nebudeme muset řešit cenu a rovnou se přesuneme o výkonnostní stupeň výš.
 
Jiná možnost tu ostatně ani nebude, a tak se můžeme těšit na výhody nové generace paměťové technologie a zároveň očekávat další výdaje a obávat se toho, jaké ceny tentokrát výrobci nasadí. Ale to je opravdu téma spíše až pro rok 2022 a ani pak nebudou DDR4 rovnou zralé do šrotu, pokud tedy někdo nebude dnešní Zen 3 či budoucí Rocket Lake za šrot pokládat.
 
My se tak nyní podíváme na nové paměti DDR5 a na to, co od nich můžeme čekat s ohledem na výkon, časování, kapacity či spotřebu.  
reklama
Nejnovější články
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek