www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

DDR5 jsou téměř tu, nabídnou 2 kanály na modul i jiné novinky

DDR5 jsou téměř tu, nabídnou 2 kanály na modul i jiné novinky
, , článek
Společnost SK Hynix jako první vyslala na trh moduly s paměťmi DDR5, čímž v podstatě odstartovala jejich éru. Můžeme být ale zatím v klidu, neboť potřebujeme i zařízení, které je dokáže využít. Zatím se tak podíváme na to, s čím máme tu čest.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. DDR5 jsou téměř tu, nabídnou 2 kanály na modul i jiné novinky
  2. Od SDR k DDR a dál
  3. DDR5 a jejich výkon
  4. Paměťové kanály a nové funkce, napájení a kapacity
reklama
Paměti DDR4 přišly do světa desktopových počítačů v roce 2014 a onou přelomovou generací se stala v případě Intelu 22nm Haswell. AMD v té době prožívalo svou malou dobu temna, a tak s paměťmi DDR4 nastoupily v případě CPU až první Ryzeny v roce 2017, ovšem APU generace Bristol Ridge je podporovaly už dříve v roce 2016. 
 
I tak bylo AMD v tomto ohledu pozadu za Intelem, který podporu DDR4-2133 nabídl v případě HEDT procesorů Haswell-E právě už v roce 2014, ostatně až s jejich nástupem začaly být dostupné potřebné paměťové moduly. Nicméně minimalizovaná generace desktopových Broadwell o rok později stále využila DDR3 (opět až na HEDT Broadwell-E), takže první běžné desktopové procesory Intelu s podporou DDR4 byly Skylake. Jejich architektura nám tu vydržela až do dnešních dní, kdy už samotný standard DDR4 má být postupně nahrazován novým DDR5.
 
Nicméně Rocket Lake-S s novou architekturou stále ještě využije DDR4 a pro DDR5 bude připravena až 10nm generace Alder Lake. A tu můžeme očekávat s velkou pravděpodobností až v roce 2022, pokud ovšem Intel nezvolí vysoce nestandardní postup. AMD má už nyní téměř na trhu svou poslední procesorovou generaci pro DDR4, takže Zen 4 pro DDR5 by mohly dorazit dříve než Alder Lake. Co ale představují samotné paměti DDR5 krom toho, že jde už o pátou generaci tohoto typu SDRAM? 
 
 

Paměti DDR5

 
Společnost SK Hynix představila vůbec první moduly RDIMM (Registered DIMM) s paměťmi DDR5 a pokud jde o výhody nové generace, ty jsou nasnadě: vyšší takty a výsledná propustnost a nižší spotřeba či napájecí napětí dané obecně pokročilejšími výrobními technologiemi. 
 
 
My jsme se přitom nedávno věnovali otázce propustnosti pamětí a jeho vlivu v praxi na výkon ve hrách, což skončilo nejednoznačně tak, že záleží na konkrétní hře či aplikaci. Rozdíly tak mohou být značné, nebo naopak zanedbatelné. Nicméně problém je spíše v tom, že výkonné paměti DDR4 jsou drahé, čili se moc nevyplatí do nich investovat. Generace DDR5 ale už v porovnání s DDR4 začíná na vysokých taktech, takže v jejím případě nebudeme muset řešit cenu a rovnou se přesuneme o výkonnostní stupeň výš.
 
Jiná možnost tu ostatně ani nebude, a tak se můžeme těšit na výhody nové generace paměťové technologie a zároveň očekávat další výdaje a obávat se toho, jaké ceny tentokrát výrobci nasadí. Ale to je opravdu téma spíše až pro rok 2022 a ani pak nebudou DDR4 rovnou zralé do šrotu, pokud tedy někdo nebude dnešní Zen 3 či budoucí Rocket Lake za šrot pokládat.
 
My se tak nyní podíváme na nové paměti DDR5 a na to, co od nich můžeme čekat s ohledem na výkon, časování, kapacity či spotřebu.  
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář