DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy

DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy
, , aktualita
Projekt DeepMind poodhalil více údajů o umělé inteligenci pro hraní deskových her díky publikaci článku na toto téma. AlphaZero se totiž dokáže učit bez pomoci člověk a umí nejen hru Go, ale zvládá i klasické šachy nebo hru shogi.
reklama
DeepMind sice varuje před umělou inteligencí ve vojenství, vyvíjí však systémy AI pro jiné účely. Už nějakou dobu skouší např. systémy pro hraní deskových her. Už v květnu loňského roku tu byla AlphaGo, která porazila světového mistra v této hře, koncem roku 2017 pak prezentovala AI s názvem AlphaZero, která dotáhla celý koncept ještě dál a my se o něm můžeme dozvědět opět trochu více informací. Projekt DeepMind totiž publikoval vědecký článek pojednávající o AlphaZero, takže pokud máte zájem, můžete si o této umělé inteligenci přečíst mnohem více podrobnosti.
 
 
Ve zkratce můžeme říci, že obvykle systémy umělé inteligence pracují na tom principu, že jim lidé předhodí vstupy a očekávané chování. Tyto vstupy (např. různé situace z her mistrů) se přechroustají matematickými rovnicemi, jejichž tvary si umělá inteligence sama ladí tak, aby dosahovala očekávaných výsledků, byla schopna na základě vstupů reprodukovat chování z minulosti a posléze tak na základě těchto zkušeností aplikovat nabyté znalosti i na nové situace (tedy "myslet"). I proto je např. vývoj autonomních aut záležitostí především najetí velkého množství kilometrů nutných pro ladění systému na různé situace a není to až tak o tom, že by tyto situace programovali přímo samotní programátoři. Jenže AlphaZero na to jde trochu jinak.
 
DeepMind AlphaZero
 
Lidé dali systému jen pravidla hry, ale naprosto žádné situace z minulosti, na kterých by se AI mohla učit. Ta si tak hrála sama se sebou pomocí náhodných tahů. Postupně ale vždy jedna ze stran prohrála, načež se systém snažil "pochopit", proč se tak stalo a jaká situace vedle k vítězství jednoho a porážce druhého. Postupně tak začala nacházet souvislosti mezi tahy a situacemi ve hře, až se sama naučila perfektní strategii pro dosažení vítězství. AlphaZero je nyní excelentním hráčem nejen ve hře Go, zvládá ale také shogi (japonské šachy) a klasické šachy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4 CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4
Noctua sice už dávno nabízí chladiče ve speciálních verzích SE-AM4, které jsou určeny i pro moderní procesory AMD Ryzen do patice AM4. Nyní se příslušné montážní sady dostanou do všech chladičů Noctua jako jejich hlavní výbava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky
Na konci ledna se objevila zpráva o jistém systému Windows 10 Lite, který by byl založen na notně osekaných Windows 10. Není jisté, že se bude takto jmenovat, ale ukazuje se, že něco takového si Microsoft opravdu chystá a půjde o jiný OS než obvykle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář