DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy

DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy
, , aktualita
Projekt DeepMind poodhalil více údajů o umělé inteligenci pro hraní deskových her díky publikaci článku na toto téma. AlphaZero se totiž dokáže učit bez pomoci člověk a umí nejen hru Go, ale zvládá i klasické šachy nebo hru shogi.
K oblíbeným
reklama
DeepMind sice varuje před umělou inteligencí ve vojenství, vyvíjí však systémy AI pro jiné účely. Už nějakou dobu skouší např. systémy pro hraní deskových her. Už v květnu loňského roku tu byla AlphaGo, která porazila světového mistra v této hře, koncem roku 2017 pak prezentovala AI s názvem AlphaZero, která dotáhla celý koncept ještě dál a my se o něm můžeme dozvědět opět trochu více informací. Projekt DeepMind totiž publikoval vědecký článek pojednávající o AlphaZero, takže pokud máte zájem, můžete si o této umělé inteligenci přečíst mnohem více podrobnosti.
 
 
Ve zkratce můžeme říci, že obvykle systémy umělé inteligence pracují na tom principu, že jim lidé předhodí vstupy a očekávané chování. Tyto vstupy (např. různé situace z her mistrů) se přechroustají matematickými rovnicemi, jejichž tvary si umělá inteligence sama ladí tak, aby dosahovala očekávaných výsledků, byla schopna na základě vstupů reprodukovat chování z minulosti a posléze tak na základě těchto zkušeností aplikovat nabyté znalosti i na nové situace (tedy "myslet"). I proto je např. vývoj autonomních aut záležitostí především najetí velkého množství kilometrů nutných pro ladění systému na různé situace a není to až tak o tom, že by tyto situace programovali přímo samotní programátoři. Jenže AlphaZero na to jde trochu jinak.
 
DeepMind AlphaZero
 
Lidé dali systému jen pravidla hry, ale naprosto žádné situace z minulosti, na kterých by se AI mohla učit. Ta si tak hrála sama se sebou pomocí náhodných tahů. Postupně ale vždy jedna ze stran prohrála, načež se systém snažil "pochopit", proč se tak stalo a jaká situace vedle k vítězství jednoho a porážce druhého. Postupně tak začala nacházet souvislosti mezi tahy a situacemi ve hře, až se sama naučila perfektní strategii pro dosažení vítězství. AlphaZero je nyní excelentním hráčem nejen ve hře Go, zvládá ale také shogi (japonské šachy) a klasické šachy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek