DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy

DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy
, , aktualita
Projekt DeepMind poodhalil více údajů o umělé inteligenci pro hraní deskových her díky publikaci článku na toto téma. AlphaZero se totiž dokáže učit bez pomoci člověk a umí nejen hru Go, ale zvládá i klasické šachy nebo hru shogi.
K oblíbeným
reklama
DeepMind sice varuje před umělou inteligencí ve vojenství, vyvíjí však systémy AI pro jiné účely. Už nějakou dobu skouší např. systémy pro hraní deskových her. Už v květnu loňského roku tu byla AlphaGo, která porazila světového mistra v této hře, koncem roku 2017 pak prezentovala AI s názvem AlphaZero, která dotáhla celý koncept ještě dál a my se o něm můžeme dozvědět opět trochu více informací. Projekt DeepMind totiž publikoval vědecký článek pojednávající o AlphaZero, takže pokud máte zájem, můžete si o této umělé inteligenci přečíst mnohem více podrobnosti.
 
 
Ve zkratce můžeme říci, že obvykle systémy umělé inteligence pracují na tom principu, že jim lidé předhodí vstupy a očekávané chování. Tyto vstupy (např. různé situace z her mistrů) se přechroustají matematickými rovnicemi, jejichž tvary si umělá inteligence sama ladí tak, aby dosahovala očekávaných výsledků, byla schopna na základě vstupů reprodukovat chování z minulosti a posléze tak na základě těchto zkušeností aplikovat nabyté znalosti i na nové situace (tedy "myslet"). I proto je např. vývoj autonomních aut záležitostí především najetí velkého množství kilometrů nutných pro ladění systému na různé situace a není to až tak o tom, že by tyto situace programovali přímo samotní programátoři. Jenže AlphaZero na to jde trochu jinak.
 
DeepMind AlphaZero
 
Lidé dali systému jen pravidla hry, ale naprosto žádné situace z minulosti, na kterých by se AI mohla učit. Ta si tak hrála sama se sebou pomocí náhodných tahů. Postupně ale vždy jedna ze stran prohrála, načež se systém snažil "pochopit", proč se tak stalo a jaká situace vedle k vítězství jednoho a porážce druhého. Postupně tak začala nacházet souvislosti mezi tahy a situacemi ve hře, až se sama naučila perfektní strategii pro dosažení vítězství. AlphaZero je nyní excelentním hráčem nejen ve hře Go, zvládá ale také shogi (japonské šachy) a klasické šachy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD dle Omdia posílilo mezi datacentrovými servery, každý šestý využívá EPYC AMD dle Omdia posílilo mezi datacentrovými servery, každý šestý využívá EPYC
Společnost AMD se aktuálně věnuje přednostně serverům, pro něž vyrábí své procesory a celé platformy. Není tak divu, že to přináší své ovoce a AMD dle analytické společnosti Omdia zvyšuje svůj podíl na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Namísto posílení propad, Čína označila kryptoměny za nelegální platidlo Namísto posílení propad, Čína označila kryptoměny za nelegální platidlo
Po výrazném propadu hodnoty kryptoměn, který nastal sedmého září a později se ještě prohloubil, se očekával další postupný růst, jenž měl dle burzy Deribit odstartovat již dnes. Namísto toho přišel další pád. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Core i9-12900K opět v Cinebench R23, slibuje velice vysoký jednovláknový výkon Core i9-12900K opět v Cinebench R23, slibuje velice vysoký jednovláknový výkon
Máme tu opět další test procesoru Core i9-12900K, který se tentokrát ukázal stejně jako ve středu v Cinebench R23, ale tentokrát jde o dříve chybějící skóre ukazující jednovláknový výkon. A ukazuje se, že ten asi bude skutečně velice slušný.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Cyberpunk 2077 verze 1.31 ukazuje ray tracing bez omezení a DLSS 2.2 Cyberpunk 2077 verze 1.31 ukazuje ray tracing bez omezení a DLSS 2.2
Cyberpunk 2077 dostal novou verzi 1.31, na níž lidé z Digital Dreams založili své video pořízené především díky kartě GeForce RTX 3090. To ukazuje grafiku s nastavením Beyond All Limits Ray Tracing a s DLSS 2.2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku
Společnosti AMD a MediaTek patří mezi největší firmy tvořící čipy a také logicky i mezi největší zákazníky TSMC. Nyní se přitom dozvídáme, že by mohly vytvořit nový společný podnik, s jehož pomocí by se AMD mohlo více prosadit v mobilním světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek