www.svethardware.cz
>
>
>

DESI bude sledovat miliony galaxií a studovat historii temné energie

DESI bude sledovat miliony galaxií a studovat historii temné energie
, , aktualita
Kitt Peak National Observatory se stala domovem pro nový přístroj, jehož zkratka DESI je složená z plného označení Dark Energy Spectroscopic Instrument. Je tak zřejmé, co bude náplní jeho práce.
K oblíbeným
reklama
DESI se bude do vesmíru dívat z vrcholku arizonských hor a mapovat bude miliardy galaxií, o nichž jej bude zajímat především to, jak rychle se pohybují. Výsledná mapa pak astronomům napoví, jaké je vůbec ve vesmíru zastoupení temné energie a jak se její přítomnost vyvíjela v čase. 
 
Kitt Peak National Observatory
 
DESI už je pomalu zprovozňován a poprvé by se měl oficiálně pustit do práce na začátku příštího roku. Každou noc bude schopen sledovat světlo mnoha tisíc galaxií, a to až 5000 galaxií každých 20 minut, pokud budou podmínky ideální. S využitím nasbíraných dat pak bude vytvořena mapa vesmíru, aby se mohla studovat temná energie. 
 
Zařízení bylo instalováno dlouhých 18 měsíců a už má za sebou první zkoušku z 22. října. Testy ale brzy skončí a nastane ostrý provoz, aby po pěti letech dokázali zmapovat na 35 milionů galaxií a 2,4 milionů kvasarů, čili galaxií s aktivní supermasivní černou dírou, která od svých pólů chrlí pryč proudy hmoty. 
 
 
Zařízení využívá složitý mechanismus pěti tisíc roboticky ovládaných kabelů ze skelných vláken. Každé je na konci tlusté jen asi jako lidský vlas a určeno je pro zachycení světla jedné vybrané galaxie. Jak napovídá název Dark Energy Spectroscopic Instrument, zaznamenává se světelné spektrum, které pak pomůže určit, jak rychle se daná galaxie od nás vzdaluje. Tedy dá se předpokládat, že se vzdaluje, když se vesmír celkově rozpíná. Astronomové budou moci dokonce určit i aktuální vzdálenost galaxií, takže díky tomu vznikne i 3D mapa vesmíru s galaxiemi vzdálenými až 11 miliard světelných let. 
 
Jde tu tak právě o temnou energii, která má stát za zrychlujícím se rozpínání vesmíru a cílem je zjistit, kolik jí v něm je a bylo, neboť zařízení se bude samozřejmě dívat i do daleké minulosti, kterou nese světlo putující miliardy let. Nám nezbývá než si počkat na závěry. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek