Deska ASRock s čipsetem AMD B550A je na světě, potvrzuje se PCIe 4.0

Deska ASRock s čipsetem AMD B550A je na světě, potvrzuje se PCIe 4.0
, , aktualita
Komachi Ensaka na svém twitterovém účtu zveřejnil snímky základní desky ASRock B550AM, čili Micro-ATX verze desky se novým čipsetem B550A. Takové desky mají být určeny pro OEM zákazníky. 
K oblíbeným
reklama
Díky podrobným snímkům nové desky ASRock B550AM Gaming můžeme zapátrat po tom, co je na ní napsáno a zvláště pak nás mohou zajímat loga a označení týkající se rozhraní PCI Express. Předem je ale třeba říci, že tato deska by měla být vybavena čipovou sadou B550A a ne B550. Rozdíl je ten, že o B550A se mluví jako o přeznačených B450 určených pro OEM desky, zato B550 by měl být nový čipset.
 
 
Pod slotem M.2 mezi dvěma hlavními sloty PCIe x16 jasně vidíme nápis Hyper M.2 PCIe Gen4 x4, čili už lze s jistotou říci, že nové desky s AMD B550A podporují toto nové rozhraní a není důvod se domnívat, že v případě B550 by to mělo být jiné. Otázka je, v jaké podobě a zda bude třeba jen umožněno využít s PCIe 4.0 zařízení, která jsou připojena přímo na procesor, čili grafickou kartu a právě jedno M.2 SSD. V případě tohoto modelu s B550A je to tedy zřejmé, pokud má jít skutečně jen o přeznačený B450, na což ukazuje označení Promontory v uniklém manuálu desky (PDF), který sám o sobě PCIe 4.0 samozřejmě nepodporuje. Ale jak to bude se skutečně novým B550, toť otázka. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Tato konkrétní deska využívá standardní napájecí konektory, a sice 24pin ATX plus 8pin EPS a nabízí 8+2fázové napájení pro procesor a paměti. Hlavní M.2-22110 nabídne vedle PCIe 4.0 x4 také SATA a v dolním pravém rohu máme další M.2 pro ještě jedno SSD. Klasických portů SATA je zde šest, mezi USB patří i verze 3.2 Gen2 a krom 1GbE tu máme také bezdrátovou Wi-Fi, a to konkrétně využívající modul s 802.11ac a Bluetooth. 
 
 
Od samotné společnosti ASRock se nedozvíme, zda deska B550AM Gaming bude skutečně k dispozici jen pro OEM zákazníky, anebo bude volně dostupná na trhu. Podrobný manuál této desky s popisem instalace CPU a jiných komponent ukazuje spíše na to, že se počítá právě s jejím volným prodejem na trhu, jenomže v takovém případě bychom mohli těžko očekávat, že AMD přijde i s čipsetem B550, však proč by v jednu dobu mělo mít na trhu B550 a B550A? Zatím ale budeme počítat s tím, že B550A bude opravdu jen pro OEM a B550 pro běžně prodávané desky, protože přesně to řekl Robert Hallock z AMD.
 
V každém případě, podpora PCIe 4.0, i když pouze v rámci procesoru, zrovna nepřekvapí. Stejnou věc by zvládly i mnohé starší desky s B450, ovšem AMD nic takového nemohlo opravdu zaručit, a tak se raději rozhodlo PCIe 4.0 pomocí nových BIOSů zakázat. Nové modely desek ale už jistě všechny vznikly s požadavkem na podporu lepšího rozhraní, čili v jejichž případě se už AMD nemusí obávat případné nestability či zmatku v tom, který model desky PCIe 4.0 zvládne a který ne. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1. CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1.
Polské studio CD Projekt Red se může pochlubit pozici evropské dvojky mezi největšími herními studii. Může se těšit z velice dobrých prodejů titulu The Witcher 3: Wild Hunt a nadějného Cyberpunk 2077. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů
Můžeme už říci, že díky InSight je možné potvrdit seismickou aktivitu planety Mars. Modul totiž během 10 měsíců detekoval 174 záchvěvů, přičemž NASA mluví také o vulkanické aktivitě této planety. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ohlásil nové procesory Xeon Scalable 2. generace Intel ohlásil nové procesory Xeon Scalable 2. generace
Intel se rozhodl vypustit na trh novou dávku procesorů Xeon Scalable druhé generace, což představuje další 14nm modely vybavené osmi až dvacetiosmi jádry. Žádný z nich ale nepatří do nejvyšší řady Platinum.
Dnes, aktualita, Jan Vítek