Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM

Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM
, , aktualita
AMD v poslední době najelo na OEM vlnu. V srpnu byly představeny grafické karty Radeon RX 600, což jsou opět Polaris a nedávno jsme se dozvěděli o dvou nových OEM procesorech Ryzen, z nichž je jeden navíc pouze pro Čínu. 
K oblíbeným
reklama
Stále platí, že procesory Ryzen 9 3900 a Ryzen 5 3500X budou pouze pro OEM výrobce, takže se samy o sobě nedostanou na koncový trh, leda jako součást hotového počítače. Ten slabší je navíc určen pouze pro čínský trh. Nyní se dozvídáme o čipsetu s označením B550A, jehož existence byla dle Ananadtechu potvrzena přímo zaměstnancem AMD a tento čipset bude také určen pouze pro OEM výrobce. Neměl by se tak dostat na běžně prodávané desky firem Gigabyte, MSI, Asus a dalších, nicméně k tomu by mohla posloužit základní varianta B550, kterou také očekáváme. 
 
 AMD B450
 
Čipová sada AMD B550A patří do rodiny Promontory-LP a jako taková podporuje linky PCIe 3.0, má dvakrát USB 3.2 Gen 2 a šest USB 2.0. Přetaktování by mělo být umožněno, ovšem vzhledem k tomu, že se sada uplatní na OEM deskách, tak stejně spíše záleží na výbavě a možnostech BIOSu. 
 
Samotná sada B550, čili její základní očekávaná verze pro běžně prodávané desky, přitom ještě nebyla ohlášena a my se můžeme ptát, zda to nakonec nedopadne jako s výše uvedenými procesory. AMD by si tak mohlo připravit jen OEM verzi a tím by to haslo. Ostatně od B550 stejně neočekáváme podporu PCIe 4.0, takže není ani jasné, co nového by tento čipset vůbec měl nabídnout, aby mělo význam na něj čekat. Na druhou stranu, pouze ten fakt, že nový čipset či obecně produkt je pouze přeznačená stará verze, výrobci zrovna neřeší, což platí jak pro AMD, tak pro Intel. 
 
Je třeba také říci, že OEM výrobci po svých dodavatelích obvykle sami požadují, aby jim poskytli hardware pod novou značkou a provedli tzv. rebrand. Samozřejmě se cení, když takové novinky přinesou i něco, co tu dosud nebylo, ale není to podmínka. Právě proto se objevily OEM karty Radeon RX 600, jež AMD samostatně na trhu rozhodně nenabídne a právě proto nelze ani automaticky očekávat, že by po OEM čipsetu B550A měl brzy následovat i B550 pro samostatně prodávané desky. A popravdě řečeno k tomu v podstatě ani není důvod, ale uvidíme, co AMD chystá. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře