www.svethardware.cz
>
>
>

Diamanty z vnitra země obsahovaly velice vzácnou fázi ledu VII

Diamanty z vnitra země obsahovaly velice vzácnou fázi ledu VII
, , aktualita
Vůbec poprvé byl uvnitř diamantů nalezen vodní led ve velice vzácné fázi VII, která tak byla rovněž poprvé nalezena v přirozené podobě. Je to přitom materiál, který jinde ve Sluneční soustavě může hrát důležitou roli a nyní je možnost jej studovat zblízka.
reklama
Občas se na vědce usměje štěstí a nalezení fáze VII vodního ledu uvnitř přírodních diamantů rozhodně je ten případ. A že šlo o štěstí, tak svou roli hrála i náhoda, a to při hledání specifické formy oxidu uhličitého uvnitř diamantů, namísto níž byl vůbec poprvé objeven led VII. Ten má krychlovou krystalovou strukturu, která vzniká tuhnutím vody při tlaku nad 2200 MPa. 
 
 
Nám dobře známý led, na němž si v zimě lámeme nohy a hážeme si jej do sklenic, je ve fázi Ia má hexagonální krystalovou strukturu, díky níž se ostatně roztahuje a má nižší hustotu než voda. Právě vlivem působícího tlaku může led měnit svou strukturu a tvořit fáze II, III a tak dále. 
 
Led VII je asi 1,5x hustší než klasický led a v případě naší matičky Země téměř neexistuje místo, kde by se mohl přirozeně vyskytovat. Vyžaduje totiž kombinaci nízkých teplot a vysokých tlaků, přičemž tak vysoké tlaky sice existují hluboko v zemském plášti, ale tamní teploty jsou příliš vysoké. Jak je tedy možné, že se led VII našel? Ke slovu přicházejí diamanty. 
 
Diamanty při své tvorbě v prostředí vysokého tlaku totiž na sebe mohou vázat jiný materiál, který dokáže ovlivnit třeba jejich barvu. Někdy jde ovšem pouze o vodu, která je tak uvnitř diamantu držena pod vysokým tlakem a pak už jen stačí, aby se diamant dostal z prostředí vysoké teploty a z vody uvnitř se stane led VII, který ostatně nepotřebuje být v teplotě pod °C a bohatě mu stačí pokojová teplota. 
 
krystalická struktura ledu VII 
 
Led VII byl v diamantech objeven díky rentgenu, který odhalil jeho krystalickou strukturu. Díky tomu mohou vědci přímo sledovat materiál, který by se měl ukrývat hluboko pod povrchem zmrzlých měsíců jako Enceladus nebo Europa nebo také pod uhlovodíkovými jezery na Titanu. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: Fotbaloví fanoušci protestovali proti eSports Video: Fotbaloví fanoušci protestovali proti eSports
Nedělní zápas švýcarské fotbalové ligy musel být přerušen kvůli tenisovým míčkům a gamepadům, které na hřiště házeli nespokojení fanoušci. Důvodem jsou plány, že by každý prvoligový klub musel mít i vlastní eSports tým.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře