www.svethardware.cz
>
>
>

Diamanty z vnitra země obsahovaly velice vzácnou fázi ledu VII

Diamanty z vnitra země obsahovaly velice vzácnou fázi ledu VII
, , aktualita
Vůbec poprvé byl uvnitř diamantů nalezen vodní led ve velice vzácné fázi VII, která tak byla rovněž poprvé nalezena v přirozené podobě. Je to přitom materiál, který jinde ve Sluneční soustavě může hrát důležitou roli a nyní je možnost jej studovat zblízka.
reklama
Občas se na vědce usměje štěstí a nalezení fáze VII vodního ledu uvnitř přírodních diamantů rozhodně je ten případ. A že šlo o štěstí, tak svou roli hrála i náhoda, a to při hledání specifické formy oxidu uhličitého uvnitř diamantů, namísto níž byl vůbec poprvé objeven led VII. Ten má krychlovou krystalovou strukturu, která vzniká tuhnutím vody při tlaku nad 2200 MPa. 
 
 
Nám dobře známý led, na němž si v zimě lámeme nohy a hážeme si jej do sklenic, je ve fázi Ia má hexagonální krystalovou strukturu, díky níž se ostatně roztahuje a má nižší hustotu než voda. Právě vlivem působícího tlaku může led měnit svou strukturu a tvořit fáze II, III a tak dále. 
 
Led VII je asi 1,5x hustší než klasický led a v případě naší matičky Země téměř neexistuje místo, kde by se mohl přirozeně vyskytovat. Vyžaduje totiž kombinaci nízkých teplot a vysokých tlaků, přičemž tak vysoké tlaky sice existují hluboko v zemském plášti, ale tamní teploty jsou příliš vysoké. Jak je tedy možné, že se led VII našel? Ke slovu přicházejí diamanty. 
 
Diamanty při své tvorbě v prostředí vysokého tlaku totiž na sebe mohou vázat jiný materiál, který dokáže ovlivnit třeba jejich barvu. Někdy jde ovšem pouze o vodu, která je tak uvnitř diamantu držena pod vysokým tlakem a pak už jen stačí, aby se diamant dostal z prostředí vysoké teploty a z vody uvnitř se stane led VII, který ostatně nepotřebuje být v teplotě pod °C a bohatě mu stačí pokojová teplota. 
 
krystalická struktura ledu VII 
 
Led VII byl v diamantech objeven díky rentgenu, který odhalil jeho krystalickou strukturu. Díky tomu mohou vědci přímo sledovat materiál, který by se měl ukrývat hluboko pod povrchem zmrzlých měsíců jako Enceladus nebo Europa nebo také pod uhlovodíkovými jezery na Titanu. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu

Turisté se i na dovolené velmi rádi připojují na internet a zejména sociální sítě. Čína jim v tomto ale dost hází klacky pod nohy svým Velkým firewallem. Na ostrově Chaj-nan jej ale kvůli turistům možná vypne.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru
Elektromobily nemají rády přílišnou zimu, ale ani přílišné vedro. Mercedes-Benz tak chystané elektrické SUV EQC v rámci testů prohnal nejen třeskutými mrazy, ale a nyní i 50stupňovými vedry ve Španělsku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7 Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7
Microsoft se v posledních letech nechová moc pěkně k uživatelům starších systémů Windows i staršího hardwaru. Dokládá to i nový fakt, že nyní byla potichu utnuta důležitá bezpečnostní podpora systému Windows 7 na starším hardwaru. 
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace? NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace?
NVIDIA se dle nejnovějších zpráv asi poněkud přepočítala s ohledem na odbyt grafických čipů GeForce, které se jí nyní ve velkém vrací jako nepotřebné. To by mohlo logicky ohrozit očekávaný nástup další generace karet.
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě
Automobilky i technologické společnosti se konečně spojily a vytvořily konsorcium pro vývoj digitálních klíčů pro auta. Univerzální odemykání automobilů pomocí smartphonů tak bude konečně standardizované.
22.6.2018, aktualita, Milan Šurkala