www.svethardware.cz
>
>
>
>

Digitimes: nedostatek CPU Intel se brzy ještě prohloubí, s 10 nm jsou stále problémy

Digitimes: nedostatek CPU Intel se brzy ještě prohloubí, s 10 nm jsou stále problémy
, , aktualita
Intel se chystá na trh brzy přinést zbytek desktopových procesorů Core 9. generace a my jsme na základě jeho ujištění očekávali, že dostupnost jeho produktů se bude postupně lepšit. Dle Digitimes to však pro 2. čtvrtletí zrovna neplatí. 
K oblíbeným
reklama
Digitimes Research předpokládají, že nedostatek procesorů firmy Intel se v druhém kvartálu prohloubí, ovšem to nebude mít zřejmě nic společného s nástupem dalších Core 9. generace, jako spíše s očekávanou zvýšenou poptávkou po počítačích Chromebook. Ty využívají spíše levnější procesory Intel. 
 
 
 
Nedostatek procesorů Intel na trhu byl citelně pocítěn už v srpnu minulého roku a firmy jako HP, Dell a Lenovo se dostaly až nad 5 % propast mezi poptávkou a dostupnými procesory nebo čipsety, které by dokázaly ve svých počítačích prodat. Dle Digitimes Research mělo toto číslo v prvním letošním kvartálu klesnout na 2 až 3 % s tím, že štafetu nejhůře dostupných procesorů po Core i5 převzaly Core i3. Intel přitom sliboval, že nabídka se bude postupně zlepšovat a analytikové to také vesměs předpokládali, ale situace se ve čtvrtém kvartálu 2018 nezlepšila a nyní to dokonce vypadá, že po mírně lepším prvním kvartálu 2019 bude nedostatek opět větší. 
 
Vedle zmíněných Core i5 založených na Kaby Lake Refresh byl nedostatek také levných Atomů, Celeronů a Pentií a jak už bylo řečeno, namísto Core i5 se nyní špatně shání spíše Core i3. To proto,¨že po Core i5 generace Coffee Lake byl moc velký zájem, že řada výrobců raději objednala Core i3, které kvůli tomu také začaly rychle docházet. K procesorům se špatně dostává řada čínských výrobců levných PC, ale na druhé straně je tu i Apple a jeho MacBook Air z října 2018. Ten využívá 14nm procesory Amber Lake a jich nebylo ani pro Apple dost. 
 
V prvním letošním kvartálu jako obvykle přišla celkově nižší poptávka, kterou dle očekávání odnesou i tržby firem AMD a NVIDIA. Některé společnosti jako HP a Lenovo už mohou hlásit značně redukovaný nedostatek procesorů Intel a Dell jich má dokonce tolik, co potřebuje, ale zato řada tchaj-wanských firem je stále nad 5 procenty. 
 
Právě vlivem poptávky po Chromeboocích má celkový nedostatek procesorů Intel opět vzrůst, a to o 1 až 2 procenta, takže tím se má v podstatě dostat na úroveň z předchozího roku. Je tak zřejmé, že žádné provedené opatření dosud nezabralo a od Intelu bychom už těžko čekali, že by už chtěl investovat do 14nm linek. Nicméně to právě dle informací Digitimes nastane, neboť v červenci až srpnu bude spuštěn v Arizoně nový provoz a od něj se očekává 25% navýšení 14nm kapacit, což samo o sobě snadno uspokojí existující poptávku,  
 
Díky tomu všemu se ale dosud může ze zvyšujícího se podílu na trhu těšit AMD. Jeho podíl mezi notebooky vzrostl z 9,8 % na začátku roku 2018 na nynějších 15,8 % a na trh se dostanou právě i Chromebooky s procesory AMD. Firma tak má výhled na to, že během druhého kvartálu se její podíl zvýší na 18 % a dokud se situace v nabídce Intelu nezlepší, růst AMD se těžko přiškrtí. 
 
A co onen 10nm proces? Intel oficiálně stále plánuje v 2. polovině tohoto roku spustit masovou výrobu procesorů Ice Lake, ale dle zdrojů Digitimes Research má Intel s výrobou 10nm čipů stále mnoho problémů a v závěru se opět jednou objevila myšlenka, že 10nm proces by mohl být přeskočen ve snaze co nejdříve přijít se 7nm. Ostatně proč by měl Intel těsně před spuštěním 10nm procesu zvyšovat kapacitu 14nm linek o čtvrtinu? 
 
Zdroj: DigiTimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala