www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dlouhodobý Dark Energy Survey zkoumal temnou hmotu, jak dopadl?

Dlouhodobý Dark Energy Survey zkoumal temnou hmotu, jak dopadl?
, , aktualita
Deset let plánování a pak pět let zkoumání zabral projekt Dark Energy Survey, který měl potvrdit či vyvrátit dosavadní kosmologické modely. Nyní tu už máme výsledky, takže jak to celé dopadlo? 
K oblíbeným
reklama
Už před desítkami let astronomové pozorováním okolního vesmíru zjistili, že ten se stále rozpíná a nejen to, jeho rozpínání se namísto zpomalování zrychluje. To přirozeně vyvolalo otázky, jak je to možné a co to způsobuje. Vysvětlení přinesla teorie o temné hmotě a temné energii, která má jako pavučina protínat celý vesmír a Dark Energy Survey (DES) měl zjistit, zda tomu skutečně tak může být. Dá se říci, že vědecké modely včetně Standardního kosmologického modelu dle závěrů studie stále drží. 
 
 
Aby mohla studie přinést nějaké závěry, astronomové museli najít způsob, jak sledovat obrovské množství galaxií ve všemožných stádiích jejich vývoje či stáří vesmíru. To představuje i sledování velice vzdálených objektů, takže není divu, že pouhé plánování projektu DES trvalo celou dekádu. 
 
Využit byl 4metrový Blanco Telescope v chilské Cerro Tololo Inter-American Observatory, který byl napojen na fotoaparát s celkovým rozlišením čipu 570 megapixelů. Díky tomuto vybavení mohli astronomové navázat na průzkum evropské ESA, která využila Planckův teleskop pro sledování reziduálního mikrovlnného záření z velkého třesku. DES jde však mnohem dále. 
 

mapa rozmístění temné hmoty se stupnicí (červená = více temné hmoty)
 
Sledováno bylo světlo z celkem 26 milionů galaxií, aby se zjistilo, jak moc se vesmír změnil v průběhu 7 miliard let a ve velkém se využíval efekt gravitační čočky. 
 
 
Díky novým datům byly dány dohromady i 3D modely, z nichž jeden ukazuje i přiložené video, kde vypadá pavučina temné hmoty jako vystřižená z nové verze hry Prey. Především se ale tímto mohla ověřit teorie ve Standardním kosmologickém modelu, a to Lambda-CDM, kde CDM znamená Cold Dark Matter (chladná temná hmota) a Lambda je kosmologická konstanta popisující akcelerované rozpínámívesmíru. 
 
Dosavadní výsledky DCS přitom vcelku odpovídají teoretickým modelům, a to s výchylkou do pěti procent, což tyto modely rozhodně nevyvrací, spíše naopak. Nicméně projekt DCS zdaleka není u konce a dále sbírá data, aby mohl ověřovat kosmologické modely, což umožní si ověřit jejich přesnost a především ukázat to, jak se bude vesmír do budoucna vyvíjet. 
 
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře