reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

DLVR, novinka v Raptor Lake slibuje až čtvrtinové snížení spotřeby

, , aktualita
DLVR, novinka v Raptor Lake slibuje až čtvrtinové snížení spotřeby
Už z materiálů samotného Intelu vyplývá, že procesory Raptor Lake mají nabídnout novou funkci DLVR týkající se napájení, čili Power Delivery. DLVR přitom není bezsouhlásková zkratka slova Delivery. 
DLVR, novinka v Raptor Lake slibuje až čtvrtinové snížení spotřeby
DLVR je zkratka pro Digital Linear Voltage Regulator, čili jde o nový typ regulátoru napětí, jaký mají používat nástupci dnešních Alder Lake, čili Raptor Lake. Tyto procesory mají přitom dorazit za necelý rok v rámci urychleného vývoje, díky němuž Intel plánuje předehnat konkurenci, mezi niž už v případě procesorů počítá dnes nejen AMD, ale také Apple (ARM) a růžky začíná vystrkovat také RISC-V. 
 
 
Jistý Underfox, který se zabývá dolováním informací z patentů, poukazuje na patent Digital Linear Regulator Clamping Method and Apparatus podaný Intelem už v lednu roku 2020, o němž se ale informace dostaly na veřejnost až letos v létě a jasně se týkají právě nového napájení DLVR. A právě zmínka o něm se dostala na veřejnost už letos v březnu v uniklé roadmap, kterou zveřejnil server VideoCardz
 
Jedná se tu o využití metody vnuceného napětí (voltage clamp) právě prostřednictvím DLVR umístěného paralelně s primárními napájecími obvody (čili těmi na základní desce), což má mít za následek snížení VID napětí procesoru, a tedy i samotné jeho spotřeby. Jedná se tu o snížení až o 160 mV, a tedy o cca 20 až 25 % snížení spotřeby. Celý patent je k dispozici pro prostudování zde, přičemž my můžeme ještě dodat, že celá metoda modifikace napájení procesoru má být relativně nenáročná i levná na implementaci. 
 
V principu tu jde prostě o to, aby systém napájení nezásoboval procesor větším než opravdu potřebným množstvím energie, přičemž dle Intelu je tu dokonce i možnost ušetřit, a to na VR specifikacích samotné desky, čili její systém napájení by ve výsledku nemusel být tak robustní.
 
Intel přitom aktuálně má na trhu desktopové procesory, které už tvoří důstojnou konkurenci pro AMD, ovšem v čem pokulhávají, to je především až příliš vysoká spotřeba, která pro uživatele představuje vyšší náklady na provoz, pořízení základní desky a také výkonného systému chlazení. Čili cokoliv co dokáže výrazně snížit spotřebu budoucích procesorů Raptor Lake, bude jistě vřele vítáno.  


reklama
reklama
reklama