Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dokumenty Binance ukazují, že i u této kryptoburzy jsou varovné signály

12.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
Dokumenty Binance ukazují, že i u této kryptoburzy jsou varovné signály
Největší kryptoměnová burza vydala zprávy o svých finančních rezervách, která měla ukázat, že je na tom firma dobře a nehrozí jí problémy jako FTX. Bývalý úředník komise SEC nicméně říká, že dokumenty toto nenaznačují a i zde jsou varovné signály.
Situace kolem kryptoměnových burz a půjčoven je v poslední době hodně napjatá. Nedávno krachla platforma FTX, o což se částečně přičinila i konkurenční společnost Binance, která svými kroky upozornila na neschopnost svého konkurenta dostát svým závazkům, čímž zesílila tendenci jeho uživatelů vybírat zde uložené prostředky. Sama Binance se chtěla stát více transparentní a zveřejnit míru svých finančních rezerv, kde chtěla dokázat, že takový problém mít nebude. John Reed Stark, bývalý úředník z komise SEC, který zde pracoval 18 let, nicméně poukazuje na to, že zveřejněné dokumenty přesně splňují to, co by nazval "varovným signálem" (red flag). Stark se už v minulosti kriticky vyjadřoval na adresu několika dalších kryptoměnových projektů.
 
Binance
 
Podle něj dokumenty nehovoří o efektivitě dohledu nad interními financemi. Také se mu nelíbilo, že audit prováděla společnost Mazars a ne jedna ze čtyř největších a nejuznávanějších auditorských firem. Zvláštní na tom mělo být i to, že sama Binance měla auditorům říkat co a jak zkoumat. Jesse Powell, zakladatel konkurenční platformy Kraken, se nepřekvapivě do dokumentů obul také. Podle něj šlo o ignoraci nebo záměrnou manipulaci, poněvadž dle něj jsou tyto dokumenty bezcenné, když se věnují aktivům, ale zapomínají na pasiva. Teprve budoucnost ukáže, co se z toho vyvrbí, každopádně důvěry v Binance toto moc nepřidává.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.